Zájmová činnost

Divadelní soubor Škeble

Divadelní soubor lanškrounského gymnázia Škeble vznikl v září roku 1998 a jeho stále se obměňující členové připravili postupně přes dvacet divadelních her (převzatých i autorských) a sehráli více než tři sta představení v Lanškrouně, v okolních obcích i v jiných krajích a zemích. Od založení se ve Škebli vystřídalo už více než 200 herců a dva režiséři. Nyní tvoří soubor dvě skupiny divadelníků - současní studenti gymnázia a poslední maturanti, kteří hrají nejnovější inscenaci Helimadoe a předchozí hru Drak, a bývalí studenti gymnázia, kteří si říkají Praškeble a hrají inscenaci Autíčko.

Kontakt na režiséra: strecha@gymla.cz

Web souboru: www.skeble-lanskroun.cz

Robotika

V pondělí odpoledne se scházejí zájemci o robotiku na robotickém kroužku - jde především o žáky z nižšího gymnázia. Ve škole jsme vybaveni stavebnicemi Lego Mindstorms a Micro:bity.

Lego je známá stavebnice, ale tato varianta je navíc vybavena senzory, motory a malou počítačovou jednotkou, kterou je možné programovat. Mladší účastníci s touto stavebnicí začínají a postupně se seznamují s jejími možnostmi a dostávají do krve základy programování. Pokročilejší účastníci již zkoušejí sestavovat své vlastní nápady, se kterými se mohou účastnit soutěže Robotiáda v Brně.

Micro:bit je programovatelná destička s několika zabudovanými senzory. Práce s ní je složitější než s Legem, ale více se přibližuje k profesionálnímu programování robotů. Někteří ze starších žáků s ní pracují a pokouší se dokonce vyrábět další příslušenství z elektronických součástek. S Micro:bitem se účastníme soutěže Microtela.

Kontakt na vedoucího kroužku: krisl@gymla.cz

Jiu-jitsu a sebeobrana

Kroužek jiu-jitsu působí na Gymnáziu Lanškroun více než 10 let. Tréninky probíhají třikrát týdně a střídá se procvičování technik z MMA (smíšených bojových umění), sparinku v postoji i na zemi (tedy boxu a grapplingu) a tréninky juda a jiu-jitsu.

Kromě pravidelných tréninků pořádá oddíl v tělocvičně gymnázia i několik seminářů MMA, na kterých učí instruktor šumperského oddílu RBSD Oldřich Šubrt a Jan Stach, jeden z nejlepších českých zápasníku v grapplingu.

Účastníme se otevřeného Mistrovství ČR v grapplingu a fightingu a dalších mezinárodních turnajů v grapplingu jako vsetínský Czech Open. Největším úspěchem byla v účast na mistrovství Evropy v brazilském jiu-jitsu a grapplingu European Championship Submission Only 2019, která přinesla oddílu čtyři medaile.

Kontakt na trenéra: mares@gymla.cz

Přírodovědný kroužek

Především pro žáky primy a sekundy je určen přírodovědný kroužek pod vedením Ivo Toncra s pomocí Jana Růžičky. Práce v kroužku je zaměřena na badatelsky orientovanou výuku a účastníci si mohou vyzkoušet některé postupy vědeckého bádání.

V podzimních měsících také probíhají vycházky do blízkých lokalit, např. Lanškrounských rybníků, kde probíhá odchyt drobných živočichů, v jarních měsících pořádáme přírodovědně zaměřené exkurze.

Kontakt na vedoucího kroužku: toncr@gymla.cz


Atletika

Pro žáky, kteří si chtějí vyzkoušet různé atletické disciplíny, zdokonalit svůj styl běhu, zlepšit kondici nebo si zaposilovat při kruhovém tréninku, pracuje ve škole atletický kroužek. Cílem je nejen objevit a vytrénovat talenty, kteří nás budou reprezentovat na školních závodech, ale také poskytnou žákům doplněk k dalším sportům, kterým se věnují. S heslem: Kondička se nikdy neztratí!

Tréninky probíhají na stadionu či hřišti u školy (podle počasí a náročnosti) a v tělocvičně, a to v úterý nebo čtvrtek mezi třetí a půl pátou.

Kontakt na vedoucího kroužku: gondova@gymla.cz