Články‎ > ‎

Wir lieben Wien

přidáno: 25. 6. 2013 17:00, autor: Michal Kraus   [ aktualizováno 25. 6. 2013 17:09 ]

Už tradičně se na konci školního roku koná exkurze do Vídně. Tentokrát termín připadl na 9. – 12. 6. 2013. Program se rok od roku mění. Učitelé zařizují prohlídky do míst, kam se ještě žádný lanškrounský gymnazista nepodíval, ale bylo by nemyslitelné vynechat slavný Schönbrunn, Hofburg nebo Prater. Letos jsme pod vedením pana Mareše a paní Bočkové navíc navštívili slavné divadlo Burgtheater, technické muzeum, výstavu obrazů v Belvederu nebo bezesporu zajímavou expozici preparovaných lidských těl v Naturhistorisches Museum. Překvapením pro nás bylo, že skupinu českých studentů provázel budovou rakouského parlamentu německy mluvící průvodce italského původu.

Mnohem důležitější než všechny památky jsou ale lidé, kteří mezi nimi žijí. Lidé, s nimiž jsme mohli mluvit. Jejich jazyk se od spisovné němčiny dost liší, některá slova se podobají českým a s trochou snahy jsme se případně i rukama nohama domluvili všichni.

Důkazem, že o dobrodružství jsme neměli nouzi, bylo i netradiční ubytování. Žádné postele, žádná ubytovna, ale prosté spaní ve spacáku ve sklepě místního spolku, se kterým má naše škola již dlouhou dobu velmi dobré vztahy.

Čtyřdenní výlet utekl jako voda a my vzpomínáme na počasí, které nám příliš nepřálo, na neopakovatelné zážitky, a když mají ve školní jídelně řízky, těšíme se, až se zase příští rok vydáme do džungle rakouské metropole a dáme si zde vynikající Wiener Schnitzel.

Auf Wiedersehen, Wien!

Eva Hejkrlíková, Michal Kraus (2.)
Comments