Články‎ > ‎

Výstava Elektrotechniky a informatiky v Pardubicích

přidáno: 8. 10. 2017 13:24, autor: Tomáš Krisl   [ aktualizováno 8. 10. 2017 13:28 ]
V pátek 6. října vyrazil z Lanškrouna autobus směr Pardubice. Vezl téměř padesát žáků ze škol ZŠ Smetanova, ZŠ Dobrovského a také z našeho Gymnázia. 
Společně jsme se zúčastnili výstavy elektrotechniky a výpočetní techniky, která probíhala ve výstavním domě Ideon v Pardubicích. 
Hned na začátku jsme se rozdělili a gymnaziální skupina - dvacet žáků - se zúčastnila ukázkové přednášky o programování zařízení Micro:bit. Někteří z žáků se s ním již v loňském roce seznámili a dokonce jej mají doma. I pro ně ale ukázky byly určitě zajímavé.  
Poté jsme se rozprchli po výstavní hale a prohlíželi a zkoušeli, co jen bylo k mání.
Mezi prvními nás zaujal robotický fotbal, kdy jsme ovládali na dálku roboty a snažili se dát soupeři branku. 
Ještě zajímavější pro některé byla virtuální realita - s nasazenými brýlemi se ocitli úplně jinde. Někdo střílel z luku, další se snažil přežít útok hromady zombíků. Jak zaznělo od těch, kteří si virtuální realitu vyzkoušeli: Ty bláho, to bylo, jak bych tam doopravdy byl.
Pro zájemce o ruční práci tu byla k vyzkoušení možnost sestavit si součástky na základní desku počítače nebo si samostatně vyrobit kabel k síti - tam bylo nejdůležitější nepoplést barvy vodičů, které jste nasazovali do koncovek. Instruktoři u tohoto úkolu se snažili povzbudit i ty méně úspěšné. Zajímavá byla věta: To nevadí, že to máš naopak - bude ti fungovat aspoň ten druhej konec.
Někteří se pokusili nakreslit obrázky a rozpohybovat je pomocí animace. A někteří se odvážili připojit si na hlavu sondu a nechali si změřit svou schopnost uvolnit se. Čím víc jste se snažili uvolnit, tím to bylo horší.
Když přišel čas odjezdu bylo třeba odehnat nejvíce zapálené účastníky z expozic a od jejich práce. Vypadalo to, že každý si zde našel něco svého a výstava byla pro všechny zajímavá.
 
Comments