Články‎ > ‎

Výlet do Prahy 1. ročník

přidáno: 14. 6. 2016 1:13, autor: Dagmar Flídrová

2. června 2016 6 hodin 36 minut  - rozespalí žáci prvního ročníku gymnázia sedí ve vlaku nabírajícím směr Česká Třebová.  Většina z nich nesleduje cestu a jen nezávazně klábosí s ostatními. Když přestoupí do vlaku jedoucího do Prahy, atmosféra se mění, ne však nějak drasticky, ještě ne. Spíš se zdá, že se všichni probudili a vytahují svačiny, popřípadě pozdní snídaně. Čeká je dlouhá cesta do hlavního města.

Když vlak dorazí na konečnou a oni vystoupí z vlaku, vypadají svěžejší, než když nasedali dovnitř. Projdou nádražím plným obchodů, kde by se samo o sobě dala strávit polovina dne, aniž by někde zastavovali a naberou směr Václavské náměstí. Jdou pěšky, slunce jim svítí a Praha se zdá být přívětivou hostitelkou otvírající jim náruč dokořán a nabízející nejrůznější možnosti. Když dorazí k soše sv. Václava na koni, dostanou přibližně hodinku na nákupy. Roztrousí se do všech stran a učitelský doprovod má chvíli čas pro sebe. Někteří zamíří do kaváren, jiní na lov oblečení, někteří navštíví knihkupectví. Nakonec se ovšem zdá, že hodina uplyne rychleji než je obvyklé a všichni se ať už rádi, či ne musí shromáždit, aby mohli společně vyrazit k dalšímu cíli, Petřínské rozhledně.


Kolem Národního divadla a Karlova mostu dojdou až k lanovce, která je vytáhne nahoru a ušetří jim šlapání do kopce. Hodně jich vyrazí do zrcadlového bludiště, kde se jim ovšem nepodaří ztratit, protože je jich příliš veliká skupina. Někteří zamíří do zahrad a pár si zaplatí vstup na rozhlednu, aby si mohli z výšky prohlédnout Prahu. Dá se tu koupit jídlo a zmrzlina, čehož mnozí z nich využijí. Nakonec vyrážejí k Pražskému hradu.


Mají smluvenou prohlídku v kanceláři prezidenta republiky. Než se však prohlídky zúčastní, musí projít bezpečnostní kontrolou, to jest bezpečnostním rámem. Poté, co nechají své věci v přilehlé místnosti, vystoupají po schodech nahoru a dočkají se očekávané přednášky, která i přes svou zajímavost má po dlouhém chození spíše uspávající účinek, než poučný. Nejhůře jim je v kinosále, kde je průvodkyně vyzve, aby se posadili, zhasne světla a spustí projektor. Někteří sotva udrží oči otevřené.


Po konci prohlídky pomalu běží, aby stihli chytit tramvaj, která jim ujede přímo před nosem. Což se málem stane i s dalším spojem, jelikož si pár lidí nestihne koupit lístky, které jim nakonec paní učitelka kupuje SMS zprávou. Poté dobíhají ještě metro a pořádně přepočítat se stíhají prakticky, až když sedí ve vlaku domů.

2. června 2016 18 hodin 26 minut prváci opouští vlak a vydávají se domů.


                                                                                                                                                                               Regina Opielová

Comments