Články‎ > ‎

Věda u školy Dobrovského

přidáno: 26. 6. 2016 15:37, autor: Tomáš Krisl   [ aktualizováno 26. 6. 2016 23:26 ]
Stejně jako v předešlých letech se opět u Základní školy Dobrovského konala v červnu akce nazývaná Věda u školy. Když nám bylo nabídnuto zúčastnit se, neváhali jsme a rozhodli jsme se přispět se svou troškou do mlýna.
V pátek 24. června jsme ráno rozhlédli po malém parkovišti před školou Dobrovského, které se přeměnilo ve výstavní místo plné stánků zajímavých atrakcí. Jeden z těchto stánků zde byl pro nás. Usadili jsme se a rozbalili své nádobíčko. 
Dva roboti sestavené z lego stavebnic opustili krabice a začalo jejich dolaďování. Jeden z robotů předváděl známou hru Skořápky. Zamíchat kuličky pod nádobkami zvládal, ale občas nějak pozapomněl, kam že tu kuličku vlastně zamíchal. A tak nezbylo než jej to doučit - s trochou programování samozřejmě. Druhý robot představoval pásové vozidlo s vrtnou soupravou. 


Donesli jsme také tři fyzikální hračky - heronovu fontánu, kdy návštěvníky udivovalo to, že bez pomoci nějakého čerpadla jsme dostávali vodu výše než byla hladina vody, kterou jsme přilévali. Další hračkou byl model ponorky, kdy jste si mohli vyzkoušet, jak funguje ponořování a vynořování jen díky zaplňování nádrží vodou. Ponorka bohužel nevydržela a v půlce akce se ponořila naposledy. Poslední ukázkou byl elektromotor vyrobený z magnetu, baterie a drátu. Zde, bohužel, návštěvníci nevyužili možnosti vytvarovat si vlastní drát, který se poté roztočí. 


Samozřejmě mezi ostatními zajímavostmi jsme jen neseděli a prohlédli si také, co je v ostatních stáncích. Pohráli jsme si se stavebnicemi Geomag, Merkuk, Fischertechnik a hříčkami z IQParku z Liberce. Shledli jsme vystavené projekty z okolních škol a předváděné chemické pokusy. Nevynechali jsme samozřejmě ani nabídnutou střelbu z airsoftových zbraní z vojenské školy z Moravské Třebové.
Co k akci dodat? 
Těšíme se na příští ročník.
Comments