Články‎ > ‎

Tým dívek z tercie představil rehabilitační pomůcku dětem ze speciální školy

přidáno: 25. 6. 2019 1:42, autor: Dagmar Flídrová
Žákyně víceletého gymnázia v Lanškrouně Lucie Flídrová, Zdeňka Hejkrlíková a Nela Hrabáčková pod vedením učitele Tomáše Krisla představily první prototyp světelné vodováhy dětem ze základní školy speciální v Lanškrouně. Světelná vodováha pomáhá zábavnou formou hry handikepovaným dětem s nácvikem motoriky a barvocitu.

Uplynul přesně měsíc od doby, kdy projekt “Magic Spirit Level” studentek Lucie Flídrové, Zdeňky Hejkrlíkové a Nely Hrabáčkové získal nejvyšší ocenění v soutěži MICROTELA v kategorii micro:bit II. a došlo na jeho praktické využití jako “rehabilitace hrou” pro děti ze základní školy speciální v Lanškrouně.

Světelná vodováha “Magic Spirit Level” je postavena na BBC microbit a funguje tak, že na dlouhém pásku LED diod se zobrazí svítící, pohybující se bod (kulička), který je potřeba dopravit do “domečku” čtyř svítících diod a tam jej určitou dobu udržet. Po splnění úkolu přeběhne celým páskem zelený bod, v případě neúspěchu červený. Barvy se každé kolo mění. V náročnější variantě jsou pak 3 domečky v různých barvách a je potřeba dopravit svítící bod do domečku stejné barvy.

V základní škole speciální studentky prošly se svým projektem všechny třídy s různou úrovní handikepu dětí, sbíraly zpětnou vazbu a podněty ke zlepšení. “Byli jsme překvapeni, jak to naše děti zaujalo, a jakou z této pomůcky měly radost,“ řekla po návštěvě Hana Šilarová, učitelka pověřená vedením základní školy speciální v Lanškrouně.

Je stále co zlepšovat, a tak studentky na svém projektu budou dále pracovat v průběhu příštího školního roku, kdy je čeká ještě další úkol, a to připravit jednoduchý návod na obsluhu pomocí obrázku a piktogramů tak, aby mu porozuměly i děti, kterým je tato rehabilitační pomůcka/hračka určena.

Kontakt na autora zprávy: Ing. Tomáš Zedníček, Ph.D., e-mail: info@microla.czComments