Články‎ > ‎

SOUTĚŽ EUROPASECURA 2021

přidáno: 14. 6. 2021 0:16, autor: Tomáš Krisl

Letos se jsme se já - Zuzana Kubešová a Šimon Vávra zapojili do soutěže s názvem EuropaSecura. Rádi bychom Vám nyní představili, o co se vlastně jedná.

Soutěž EuropaSecura je určena všem studentům a studentkám středních škol, kteří mají zájem o aktuální dění a mezinárodní události. Hlavním organizátorem je Institut pro evropskou politiku EUROPEUM ve spolupráci s Úřadem vlády ČR a dalšími institucemi. Letos se konal její 14. ročník a zúčastnilo se jej více než 1200 soutěžících z celé republiky.

Studenti musí nejprve překonat úskalí základních kol, kde je čeká komplexní online vzdělávací test. Je zaměřen na znalosti bezpečnostní politiky ČR, NATO, historii nebo práci se slepou mapou a na schopnosti porozumění textu. Ti nejúspěšnější (tříčlenné týmy) postupují do krajského kola, které se skládá z písemné a ústní části. V písemné části si studenti vyzkouší psaní odborného textu ve formě bezpečnostní analýzy, vžijí se tedy do role expertů a expertek na mezinárodní bezpečnost. Posléze ústně obhajobou svých analýz, oponenturou a diskuzí prokazují své komunikační a argumentační schopnosti. Nejlepší tým z každého kraje postupuje do celostátního finále, které se koná na vojenské základně v Brdech, kde se vybírají vítězové. Tři nejlepší týmy z České republiky vyhrají zájezd do Bruselu.

Já, Šimon a náš kamarád Max jsme úspěšně zdolali nástrahy základního kola a jako téma na bezpečnostní analýzu nám byl přidělen ruský vliv v Evropě. Práci jsme věnovali spoustu času, nezbrzdil nás ani zákeřný virus a mohli jsme se tak poctivě připravovat na krajské kolo, které se konalo 22. května v Městské knihovně Hradce Králové.

Ve své práci jsme se zaměřili na ruský vliv v Evropě, geopolitické sféry dopadu, nástroje ruské politiky a mezinárodní vztahy k tématu. Na závěr jsme navrhli doporučení pro NATO a EU. Také se připravovali na oponenturu analýzy nám přiděleného týmu, tématem bylo Bělorusko (aktuální situace, dezinformace, diktatura, vztahy s Ruskem, sankce a další). Tedy skutečně nic jednoduchého, debata byla místy dosti konfrontační a určité momenty si rozhodně nezadaly s podobně laděnými debatami v rámci diskusních fór či pořadů. Všech pět týmů krajského kola předvedlo kvalitní výkony a musíme říci, že jsme byli velice příjemně překvapeni vysokou úrovní diskutujících. Bylo zřejmé, že se již tak jedná o velice úzký výběr vzdělaných lidí, kterého nám bylo možno se účastnit. Ostatně, zvítězit může pouze jeden tým, který nás předehnal o jen pár bodů z celkových 150. Skončili jsme tedy na hezkém druhém místě, za které se rozhodně nemusíme stydět. Myslíme si, že jsme předvedli, co bylo v našich silách, a gratulace s diplomem byla za obrovské úsilí zasloužená.

Zuzana Kubešová, 2. ročník

Comments