Články‎ > ‎

Školní kolo Robotiády

přidáno: 26. 1. 2016 1:45, autor: Tomáš Krisl   [ aktualizováno 26. 1. 2016 1:46 ]
V pondělí 18. ledna se v odpoledních hodinách konala soutěž robotů, které sestavili žáci naší školy v kroužku robotiky. 
Tři týmy sestavovaly v předešlých pondělcích dálkově řízené roboty ze stavebnic LEGO Mindstorms. Společně se připravujeme na soutěž Robotiáda, ve které budeme mít za úkol s roboty dojet pro plyšáka a dovézt jej zpět do domečku. 
Nyní tedy konečně po tolika hodinách práce, úsilí a předělávání před mladými konstruktéry ležela závodní dráha a na jejím konci plyšový slon. Zvládnou jej dopravit co nejrychleji tak, kam je třeba? O pořadí týmů rozhodují tři soutěžní jízdy na čas.
Úkol se zdál jednoduchý - položit robota na start, pomocí dálkového ovládání jej dovést k plyšákovi, uchopit jej klepety vlastní výroby a dovézt zpět. Ale jeho provedení se nezdařilo žádnému týmu napoprvé. První robot reagoval na ovládání obráceně - místo dopředu jezdil vzad, místo doprava zatáčel vlevo. Tým vyrazil předělávat. Druhému robotu po kontaktu se stěnou odpadlo jedno klepeto. Tým vyrazil předělávat. Třetí robot najel na stěnu a převrátil se. I třetí tým vyrazil předělávat.                


    Takto to dopadá, když má robot                                                            Marně se snažil plyšák utéct 
        špatně sestavené klepeto                         

Po vylepšeních následovaly další pokusy o přepravu plyšáka. Následovalo vylepšování vylepšení. Až konečně hodinu po plánovaném začátku měřených jízd se zadařilo a plyšák se poprvé ocitl v domečku. Nastal tedy čas, kdy konstrukční chyby již nestály v cestě a rozhodovala zručnost při ovládání sestaveného robota. 
Během čtvrt hodiny všechny tři týmy odjezdili jízdy na čas a bylo rozhodnuto. S jasným náskokem zvítězil tým Šílenci na kolech. Následoval tým RoboHunters a problémy s dálkovým ovládáním posunuly na poslední místo tým Vůbec Nevím.
Uvidíme, jak se nám bude dařit na Robotiádě v únoru.
Comments