Články‎ > ‎

Škeble v Činoherním klubu

přidáno: 28. 1. 2015 1:58, autor: Dagmar Flídrová   [ Aktualizováno 29. 1. 2015 2:46 uživatelem Jan Střecha ]

Činoherní klub Praha, který v letošním roce slaví svou 50. divadelní sezónu, je nejen jednou z našich nejprestižnějších profesionálních scén, ale také divadlem se zvláštní slabostí pro amatérské soubory. Umožňuje totiž amatérům, aby zde čas od času sehráli svá úspěšná představení, a k tomu jim poskytuje veškeré své zázemí. Představení se obvykle konají  jednou za měsíc v neděli večer a pro amatéry zde vystupující je to samozřejmě velká pocta, neboť je někdo z Činoherního klubu musel nejprve doporučit – většinou na základě toho, že jejich výkon zhlédl už někde jinde. Tato představení jsou v programu Činoherního klubu uvedena slovy „Činoherní klub uvádí“ a celý projekt se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury ČR.


A tak se nám se Škeblí také poštěstilo si v Činoheráku zahrát, i když paradoxně jsme si své pozvání zasloužili jiným představením, než které jsme nakonec předvedli.

Každý podzim se účastníme soutěžní přehlídky O Václava z Václavova, která se koná ve Václavově u Zábřeha a v posledních letech si v divadelních kruzích získává čím dál větší popularitu. V roce 2013 jsme zde hráli Bramborový den, úžasnou hru, kterou kdysi napsal brněnský učitel František Brüstl, a tehdy poprvé zasedl v porotě soutěže dramaturg Činoherního klubu Radvan Pácl a hra se mu líbila. Tak se zrodilo pozvání do Činoherního klubu, i když my jsme už tehdy říkali, že přijedeme s něčím jiným. (Bramborový den se hraje „v aréně“ - tedy uprostřed diváků, což by v Praze, kde jsou pevná sedadla, nešlo postavit).  Další rok se pak hledal vhodný termín.

Nakonec jsme si v Činoherním klubu zahráli své oblíbené představení Vo tom mi nemluv  v neděli 25. ledna 2015. Bylo téměř vyprodáno a soudě podle potlesku to byl velký úspěch – i když tohle by asi měli hodnotit jiní. Já ze svého režisérského pohledu musím ale říct, že poslední tři  reprízy této hry (Sázava – Václavov – Praha) se vždycky vydařily a v každé z nich posunuli herci svou laťku o něco výš – nejen skvělý představitel hlavní role Vojtěch Kráčmar, ale i všichni  ostatní.

Divadelní soubor Gymnázia Lanškroun funguje na principu štafetového běhu – kolík se předává pořád dál a dál. Každý, kdo prošel Škeblí, zde něco zanechal, co potom využili jeho následovníci. V tomto smyslu je naše představení v Činoherním klubu úspěchem všech současných i bývalých členů souboru. A že už jich máme skoro sto osmdesát!

Jan Střecha,

vedoucí souboru

 

Comments