Články‎ > ‎

Škeble slaví úspěch - z Jihlavy na celostátní přehlídku!

přidáno: 23. 4. 2014 13:06, autor: Kateřina Chládková

Divadelní přehlídka je pro amatérské herce něčím jako hudební festivaly pro muzikanty a milovníky hudby nebo mezinárodní sraz – jamboree – pro skauty. Jedná se o setkání lidí se stejným zájmem a různými zkušenostmi, zvyky a názory. Společně sedí na neznámém představení, nechají se pobavit, překvapit, rozhořčit či rozesmutnit a nakonec mohou sdílet své postřehy a zážitky s ostatními. Mohou diskutovat, mohou se inspirovat. A přitom byli sobě navzájem ještě před hodinou úplnými cizinci.

Takovou událostí byl i letošní ročník regionální postupové přehlídky studentského divadla JID v Jihlavě ve dnech 13. - 15. března, kterého se zúčastnil divadelní soubor lanškrounského gymnázia Škeble.

Jihlavský divadelní festival byl pro většinu z nás novinkou, ale jelikož jsme tvorové dobrodružní a noví lidé a nová místa nás baví, docela jsme se těšili, co na nás tým pořadatelů a odborná porota chystají.

Ani jsme se po příjezdu nestihli ubytovat a už jsme byli chyceni ve víru událostí. Zahájení, šampaňské, úvodní znělka a okamžitě následující první představení – inscenace příběhu Barona Prášila v podání našeho spřáteleného souboru GT Hlinsko. Hodnocení a debata s porotou. Oběd.

JID nasadil tempo a toho se držel. Za tři dny měli diváci možnost shlédnout celkem sedm různých soutěžních představení. To naše, dramatizace povídky Daniela Keyese Růže pro Algernon s názvem Vo tom mi nemluv, přišlo na řadu v pátek v podvečer a divácky bylo velmi úspěšné.

Kromě toho ale bylo na programu i skvělé představení 39 stupňů brněnského Buranteatru, které rozhýbalo bránice všem lidem v sále jihlavského divadla DiOD.

Tématem letošního JIDu bylo všudypřítomné heslo „Má to smysl? - Má to smysl!“. Jak se ukázalo na tématické besedě v pátek odpoledne, tato otázka dříve či později napadne každého herce-amatéra. Proč obětovat svůj volný čas hraní a nejít raději s kamarády na pivo? Má naše divadlo smysl?

Výstupem společné debaty nakonec bylo, že divadlo má smysl, pokud se bavíme my i divák a pokud funguje vzájemná komunikace mezi jevištěm a publikem.

Později jsme se na vlastní kůži přesvědčili, že tomu tak skutečně je. A ten pocit je k nezaplacení.

Z Jihlavy si Škeble nakonec odvezla nejen diváckou cenu, ale také zvláštní cenu za dramatizaci pro režiséra Jana Střechu, dvě herecká ocenění (pro Adama Blažka a Vojtěcha Kráčmara) a a spolu s hradeckým souborem Jesličky Josefa Tejkla i doporučení na postup na celostátní přehlídku Mladá scéna v Ústí nad Orlicí.

Jak jsme se ale shodli s ostatními soubory, hlavním důvodem účasti na JIDu nebyla vidina získání ocenění a postup. Větší motivací byla výzva hrát pro nové diváky a odbornou porotu, inspirace, zábava, noví známí a nové zkušenosti. A to opravdu mělo smysl!

                                                                                                          (text byl publikován v Listech Lanškrounska)

Poznámka: 

Náš soubor nakonec spolu se zmíněným hradeckým souborem postoupil na celostátní přehlídku Mladá scéna v Ústí nad Orlicí, která se uskuteční ve dnech 25.-29. června 2014. Budeme zde mít možnost shlédnout mnoho zajímavých představení, zúčastnit se různých doprovodných seminářů a předvést to nejlepší co umíme. Tak nám držte palce!


Odkazy:

festival JID - http://jid.slunceweb.cz/jid2014/

                - http://www.studentpoint.cz/53-divadlo/14748-festival-jid-20-14-ma-to-smysl#.Uy8QYIV-R8H


Comments