Články‎ > ‎

Škeble o víkendu bodovala

přidáno: 24. 11. 2014 0:35, autor: Dagmar Flídrová   [ aktualizováno 24. 11. 2014 1:41 ]
Divadelní soubor Václav z Václavova pořádá soutěžní přehlídku neprofesionálních divadelních souborů o divadelně stylizovanou sošku patrona obce Václava z Václavova již po osmé. Přehlídka v současné době získává celorepublikový ohlas, o čemž svědčí nejen přihlášené soubory, které se účastní prestižních soutěží jako je Jiráskův Hronov, ale i odborná porota, ve které letos jako předseda zasedl Petr Toman (DS Tábor), Jiří Anderle, Radvan Pácl (Činoherní klub Praha) a Jan Julínek (SemTam Fór Slavičín).

8. ročník soutěžní přehlídky měl již podruhé dvě části - zábřežskou (7. - 9. 11.) a václavovskou (13. - 16.11.). Celkem proběhlo 18 představení, z toho 3 pohádky, které ale byly hodnoceny zvlášť. Škeble se tedy prosadila jako nejlepší u poroty i u diváků z 15 inscenací.

Lanškrounský gymnaziální soubor Škeble, vedený zkušeným režisérem Janem Střechou, se tohoto festivalu zúčastnil se svojí hrou Vo tom mi nemluv. Crazytragédie na motivy povídky Daniela Keyese Flowers for Algernon měla premiéru na podzim 2013. Letos ve Václavově posbírala hned tři ceny - hlavní cenu poroty a sošku Václava z Václavova 2014, cenu diváků a tudíž sošku Václavíčka z Václavova 2014 a Vojtěch Kráčmar za herecký výkon v roli hendikepovaného mladíka Charlieho Browna získal cenu poroty -  pyramidu Vác-Vác.

Režisér Škeble Jan Střecha doplňuje: "Na václavovském festivalu jsme už skoro inventář. Účastníme se ho od 2. ročníku - tedy od roku 2007. Našli jsme si ho tak, že jsme hledali, kde zahrát hru Hotýlek co nejblíže jeho historickému místu - původní hotýlek leží cca 7 km od Václavova.  Od té doby tam jezdíme pravidelně a posbírali jsme i jisté dílčí úspěchy - herecké ceny, cenu pro vedoucího souboru atd., ale až letos jsme vyhráli ty dvě hlavní - poroty a diváků. Vojtovu hereckou cenu beru jako další bonus. Mám z toho obrovskou radost."

Martina Teichmannová, www.lanskroun.eu

Podrobné výsledky jsou uvedeny v příloze článku.

Fotografie z představení


Comments