Články‎ > ‎

Sexta v Kaprálově mlýně

přidáno: 17. 6. 2013 3:19, autor: Vlasta Šimonová   [ Aktualizováno 17. 6. 2013 3:30 uživatelem Tomáš Krisl ]

Studenti sexty se každoročně na konci dubna vydávají na ekopobyt. Letos jsme se ale místo tradičního ekologického střediska v Krásensku rozhodli vyzkoušet něco jiného – nově opravený Kaprálův mlýn nedaleko Brna. A rozhodně nemusíme litovat.

Cesta do Kaprálova mlýna vede údolím, kde Leoš Janáček hledal hudební inspiraci ke své Lišce Bystroušce. Člověk by jen těžko věřil, že se takto krásná příroda dá najít jen pár kilometrů od centra Brna.

Samotné středisko je skutečně ekologicky přestavěný mlýn pojmenovaný po někdejších majitelích, rodině Kaprálových, kteří zde žili v období druhé světové války. Dnes jej provozuje Junák, svaz skautů a skautek ČR.

Náš program se jmenoval „Křídla a kořeny“. Spolu s instruktory jsme navštívili několik blízkých jeskyní, kde v pravěku přebývali první lidé a během čtyř dní strávených ve mlýně jsme postupně poznávali, jak se od dob pravěku měnil člověk a jeho přístup k přírodě.

Byli jsme vlastně první, kdo tento program vyzkoušel. Takoví pokusní králíci. Proto jsme hodně času věnovali i zpětné vazbě a snad jsme také přispěli svou trochou do mlýna.

Jestli se někdy budete rozhodovat, kam se vypravit za vzděláním a přírodou, rozhodně tedy neváhejte tento kraj, kde liška Bystrouška dává dobrou noc, navštívit.

Za studenty 6.A sepsala K. ChládkováComments