Články‎ > ‎

Septima a oktáva v Dukovanech a Dalešicích

přidáno: 17. 10. 2019 9:25, autor: Dan William Skala   [ aktualizováno 17. 10. 2019 14:22 ]

    Dne 8. října se žáci septimy a oktávy vydali na exkurzi do jaderné elektrárny v Dukovanech a do dalešické přečerpávací elektrárny.

    Autobusem pana Šilara jsme vyjeli už o půl osmé ráno a tak jsme stihli i dvouhodinovou zastávku v brněnské Vaňkovce na rychlé nákupy a oběd. Po zastávce v Brně jsme se vydali do nedalekých Dukovan, kde jsme absolvovali bezmála dvouhodinovou exkurzi v infocentru jaderné elektrárny. Po shlédnutí filmu o principu jaderné elektrárny a filmu Blackout jsme si s průvodkyní a jejím odborným výkladem prošli vystavené modely samotné elektrárny. Také jsme se podívali do simulační  místnosti o reálné velikosti jaderného reaktoru.

    Hned po prohlídce “jaderky” jsme se přemístili k Přečerpávací vodní elektrárně Dalešice, kde na nás již čekala průvodkyně, která nás provázela areálem elektrárny. Následovalo shlédnutí filmu o přečerpávací elektrárně, prohlídka již vysloužilé vodní turbíny a také jsme se z balkonu pro návštěvníky podívali na samotnou budovu elektrárny. 

    Po úspěšném prohlédnutí obou elektráren jsme se odebrali zpět k autobusu a na cestu domů. Následovala už jen krátká zastávka na benzínce a šťastný dojezd zpět do Lanškrouna.

                                                                                                                                                                                    Dan W. Skala


                                                        
Comments