Články‎ > ‎

Roboti z Lanškrouna na Robotiádě

přidáno: 12. 2. 2019 6:09, autor: Tomáš Krisl
Brněnská soutěž Robotiáda se koná každoročně začátkem února a již si vydobila jisté renomé, protože letos se jí účastnily týmy nejen z Čech, Slovenska, ale také z Polska, Maďarska a Ukrajiny. Při Robotiádě se soutěží s roboty zkonstruovanými převážně z LEGA.
Letos jsme se opět zúčastnili této zajímavé akce. Žáci z primy - Lukáš Chládek a Ladislav Hejkrlík - sestavili robota na disciplínu, ve které jej měli navést ke ztracenému plyšovému medvědovi a dovést jej do cíle. Žáci z tercie - Tomáš Beneš, Jakub Jirků a Martin Ježek - se již podruhé zúčastnili této soutěže v rychlostní disciplíně, ve které je třeba co nejrychleji projet s vyrobeným vozítkem úzkou rovnou dráhu.
Zatímco ostatní spolužáci užívali v pátek 8. února jarní prázdniny, my vyrazili do Brna. Již ve vlaku jsme potkávali soupeře z jiných měst, které bylo možné poznat podle velkých krabic s logem LEGA. Soutěž se konala jako obvykle v populárně-naučném centru VIDA, kde jsme mohli ve chvílích čekání na naše jízdy prozkoumávat vystavené exponáty.
Po zahájení a kontrole našich robotů jsme se vrhli na testování jízd v připravených drahách. Zatímco robot na odvoz medvěda pracoval bezchybně a bylo potřeba pouze vypilovat techniku ovládání, abychom překonali ostatní účastníky, tak druhé vozítko na rychlou jízdu mělo drobný ale podstatný zádrhel. Nejezdilo rovně, i když jsme tento problém řešili již několik týdnů. Asi je naše školní chodba kapánek křivější než byla závodní dráha. Vozidlo stále lehce zatáčelo a naráželo do kraje, což vede k neúspěšnému ukončení jízdy. 
Nakonec se lovec medvědů umístil na 21. místě, takže do finálových jízd jsme nepostoupili. Bohužel se závodnímu vozidlu nepodařilo jezdit rovně ani v jedné měřené jízdě, takže jsme v této disciplíně skončili bez umístění.
Ačkoliv jsme nezískali žádné hodnocené umístění, soutěž jsme si užili a snad získali nějaké nápady na vylepšení na další rok.
Tomáš Krisl

"Pořád to vylepšujeme a nic."

Čekání na jízdu

Comments