Články‎ > ‎

Robotiáda

přidáno: 17. 2. 2018 4:53, autor: Tomáš Krisl
V pátek 16. února se v Brně konala tradiční robotická soutěž Robotiáda, kde mohou soutěžit roboti vyrobení z Lega. Část našeho robotického kroužku sestavila roboty na některé soutěžní disciplíny a vyrazili jsme se této soutěže zúčastnit.
Tento rok jsme si na soutěži vybrali pouze dvě disciplíny, na které jsme připravili roboty.
První vybranou disciplínou byla Freestyle, kde je možné přihlásit libovolný výtvor. Hlavní je předvést něco zajímavého, nového a úchvatného. Tato disciplína je realizována jako prohlídka, kde svého robota předvádíte zájemcům a ti pak hlasují o nejlepšího robota. Jan Dušek vyrobil Robojeřáb ovládaný senzorem rozpoznávajícím barvy. Přikládáním různých barev jste mohli naložit náklad, přemístit jej jinak a pak zase složit. 
Druhou disciplínou byla soutěž nazvaná Sprint. Zde závodila co nejrychlejší vozidla. Jedinou podmínkou bylo, aby nevyjela z úzké dráhy. Celé dopoledne se autoři našich dvou závodních vozidel - Tomáš Beneš s Jakubem Jirků a Václav Semerád s Martinem Ježkem - vesele bavili nad zkušebními pokusy soupeřů, kdy se jeden za druhým rozbíjeli o hraniční stěny závodní dráhy. Jejich vozidla si totiž při zkušebních jízdách vedla velice dobře. Možná nejezdila nejrychleji, ale téměř vždy bez problémů dojela do cíle. Ale jak to již bývá, když začaly ostré jízdy, štěstěna nás opustila a ani jedna ze závodních jízd nedopadla pro naše vozidla úspěšně. 
Ač jsme sice neodvezli žádné vítězství (v konkurenci 120 týmů by to bylo opravdu vydařené), naši konstruktéři obhlédli roboty ostatních týmů, inspirovali se a sebrali odhodlání v příštím roce vyzkoušet soutěž znovu a dokonce i v dalších disciplínách.

Fotografie a videa naleznete ve fotogalerii.


Comments