Články‎ > ‎

První měsíc v nových šatnách

přidáno: 2. 12. 2014 13:08, autor: Kateřina Chládková   [ aktualizováno 2. 12. 2014 13:55 ]
Po generace se studenti našeho gymnázia převlékali přímo v chodbách školy. Skříňky byly umístěny po celém přízemí a škola byla zároveň z náměstí volně přístupná úplně každému. Tomu se gymnázium ve spolupráci s předpisy Ministerstva školství o hygieně rozhodlo učinit přítrž.

Stavba nových šaten trvala čtyři měsíce, během nichž v prostorách dnes již bývalého sklepení vznikly podle předpisů přijatelné převlékací prostory.
Pro nás studenty se rovněž změnil i přístup do školy. Předním vchodem se již do školy bez klíče (který mají samozřejmě jen učitelé) nelze dostat, využíváme zadního vchodu opatřeného bezpečnostním čipovým zařízením. Škola je tedy od nynějška přístupná pouze studentům a povolaným osobám.
Šatny jsou tudíž z hygienického a právního hlediska vyhovujícím a bezpečným útočištěm pro nás a naše osobní věci. My se tedy můžeme věnovat studiu pilně a beze strachu, že se kolem našich skříněk promenádují cizí lidé.

Nutno ovšem dodat, že střední škola je obecně nejen institutem všeobecně lexikálně vzdělávacím, ale zároveň i tak zvanou „školou života“. Náš ústav v tomto ohledu rozhodně není výjimkou. Pojďme se tedy společně zamyslet nad několika věcmi, kterým nás už nové šatny stihly za první měsíc naučit:

  • Narušení denní rutiny
Stereotypy jak známo nejsou zdravé. Nejen, že mnohé z nás nové šatny donutily změnit svou zaběhnutou cestu do školy, musíme jim rovněž přizpůsobovat své každodenní ranní zvyklosti. Byli jste zvyklí chodit do školy na minutku přesně a ještě jste doma stihli snídani? Hned první den jste určitě zjistili, že už vám to jen tak neprojde. Nové trase musíte dát víc času, pravidelně zapomínáte čipy (jestli je máte) nebo se v bludišti šaten ještě pořád ztrácíte. Nezoufejte, podle psychologů je změna stereotypu prospěšná a dělání věcí jinak je v módě! 
  • Hierarchii společnosti
Hned při příchodu do šaten si nelze nevšimnout rozdělení prostor na tzv. sektory A, B a C (pozor, podobnost s jiným ústavem či nápravným zařízením je opravdu pouze předmětem vaší fantazie). Sektor A se nachází nejblíže k východu a věčně je v něm prázdno. Buď se tamější obyvatelé stíhají převlékat velmi rychle a na prostor nenáročně, nebo mají pořadník. Ale nikdy se tam nikdo netlačí. Sektor B je umístěn uprostřed, jedná se o velkou místnost určenou pro nejvyšší vrstvu (o tom, kdo do ní spadá a kdo ne, rozhodl osud, to je velmi důležitý poznatek do života) - je zde nejvíce místa a prostor je vhodně členěn pro umožnění převlékání více lidí najednou. A nakonec sektor C, přátelsky nazývaný „peklo“. Úzká chodba z obou stran lemovaná skříňkami v době provozní špičky podléhá davovému šílenství. Z jedné strany již velcí a prostorově náročnější studenti posledních ročníků, na druhé rozdováděné, uřvané a postrkující se děti prvního stupně. 
A na to vše pyšně dohlíží svým ostřížím zrakem pan školník, kterému neunikne ani jedna nepřezutá bota.
  • Vzájemné blízkosti
Jestli se někde naučíte vnímat svůj osobní prostor, je to sektor C. Tam je vám totiž všechen odebrán. Když máte "štěstí" a dostanete se ke své skříňce, je vám souzeno pouze stát tam jako solný sloup a nechat do sebe strkat, dloubat, kopat, šlapat si na nohy, ruce, vlasy (záleží na tom, v jaké fázi pokusu o přezutí jste) nebo si nechat hlavu lehce přivřít do dveří skříňky. Jste násilně sblíženi s každým svým spolužákem, ať už chcete nebo ne. Ovšem pokud hledáte záminku někoho oslovit či alespoň telepaticky upozornit na sdílené utrpení, máte skvělou příležitost. Na to myslí i naši mladší spolustudenti, kteří s potěšením v největším chaosu zhasínají světla a tím napomáhají vytvořit intimní atmosféru, jen místy narušenou nahlas zavolaným sprostým slovem na adresu malých záškodníků. 
  • Atletice...
Ze sportovních dovedností získaných dole je asi nejvýraznější zápas „tělo na tělo“ popsaný v předchozím bodě. Přežitím této nebezpečné disciplíny však stále nemáte vyhráno. Rozhodně se vám bude hodit i zkušenost se sprintem do prudkých schodů. V tlačenici dole jste totiž nejspíš strávili poslední tři minuty do zvonění.

  • ...a gymnastice
A když je řeč o schodech... Ať už se jedná o kotrmelec či elegantní přískok, na schodech ze šaten to již vyzkoušel snad každý. A vysvětlujte potom ostatním, že vás nikdo ve škole nebije.
  • Úspoře času
V posledním bodě se opět vracíme k času. Jelikož nikdy nevíte, co vás tam dole zrovna čeká, musíte se naučit organizovat své volné chvíle. Chodíte z oběda dřív, ráno si přivstanete, učebnice a pomůcky ze skříněk si berete všechny najednou už ráno. A doufáte, že vás to časem naučí chodit včas.

K novým šatnám je to dnes asi vše. Po měsíci bojů to nyní vypadá, že se složení sektorů nejspíše bude měnit, což by mohlo trochu napomoci harmonii vztahů mezi studenty. Rozhodně ale nemůžeme poukazovat jen na negativa. Přízemí školy je nyní prostornější a přehlednější. A až se najde vhodné vyřešení uvolněného prostoru ve vestibulu, mohla by škola být i o něco hezčí a útulnější. Uvidíme tedy, třeba nás vývoj ještě příjemně překvapí.


Comments