Články‎ > ‎

Projekce dokumentárního filmu „Postavení mimo hru“

přidáno: 2. 12. 2013 11:13, autor: Jaroslava Ježková

Dne 20. listopadu 2013 jsme my, třída sexta, zhlédli poutavý dokument s názvem „Postavení mimo hru“, jenž nám přiblížil dobu 50. let 20. stol., tedy dobu politických procesů. Dokument líčí osudy členů národního hokejového mužstva, kteří byli dvojnásobnými mistři světa v ledním hokeji v letech 1947 a 1948. Psal se rok 1950 a celé mužstvo mělo obhajovat mistrovský titul v Anglii, což jim nebylo umožněno, neboť byli zatčeni tehdejším komunistickým režimem.


Augustin Bubník, jeden z bývalých členů hokejového mužstva, nás provází celým dokumentem, ve kterém mimo jiné zazní svědectví jeho někdejších spoluhráčů Stanislava Konopáska, Václava Roziňáka a Vladimíra Kobranova. Výpovědi jejich spoluvězňů nás seznamují s drakonickými poměry panujících v tehdejších československých věznicích.


Jedním ze členů hokejového mužstva byl i čestný občan Lanškrouna pan Ing. Bohumil Modrý, kterého nám po projekci dokumentu přišla blíže představit paní PaedDr. Marie Borkovcová. Bohumil Modrý byl neprávem odsouzen do vězení na 15 let za špionáž a velezradu. Jako jediný z celého hokejového mužstva dostal tak vysoký trest.


Tento dokument připravený nadací Člověk v tísni nás velmi zaujal a rozšířil naše obzory.Za třídu sextu,

Jaroslava Ježková

Comments