Články‎ > ‎

Případy 1. oddělení

přidáno: 29. 4. 2016 0:13, autor: Petr Mareš
V úterý 26. 4. 2016 navštívil naši školu vzácný host - policejní rada ve výslužbě a bývalý vedoucí 1. oddělení pražské kriminálky, pan doc. JUDr. Martin Kloubek, PhD. - aby seznámil studenty prvních a druhých ročníků se základy kriminalistiky, kterou vyučuje na Právnické fakultě Univerzity Karlovy a na Policejní akademii v Praze.

V úvodní přednášce se posluchači mimo jiné dozvěděli, co je kriminalistická taktika, technika a metoda, jaký je vztah mezi kriminalistikou a trestním právem a jaké místo tato nauka v systému věd zaujímá. Řeč byla rovněž o otcích moderní kriminalistické vědy i o jejích dílčích disciplínách, jako je třeba daktyloskopie, mechanoskopie či balistika. Nikdo z přítomných už tak nebude zaměňovat pistoli s revolverem a nebude mluvit o střele jako o kulce.

Ve druhé části besedy si mohli žáci prohlédnout pomůcky, které kriminalisté v terénu používají a mohli si sami vyzkoušet např. příruční mikroskop, pero s neviditelným inkoustem či speciální svítilny. Každý měl rovněž možnost zkusit si sejmout otisky prstů a odnést si tak domů něco na památku.

K tomu nejzajímavějšímu patřily otázky studentů, na které bývalý šéf slavné „mordparty“ ochotně odpovídal. Mluvilo se o náročnosti a nebezpečnosti policejní práce, o nejzajímavějším a nejsložitějším případu, na němž podplukovník Kloubek pracoval, o trestu smrti, o zatčení Jiřího Kajínka, o počtu vyřešených vražd a samozřejmě také o známém a úspěšném televizním seriálu Případy 1. oddělení, na jehož scénáři a natáčení spolupracovali samotní policisté.

Comments