Články‎ > ‎

Prima na školním výletě

přidáno: 31. 5. 2015 6:30, autor: Blanka Šemberová   [ aktualizováno 31. 5. 2015 7:50 ]

Ve čtvrtek 28. 5. se třída prima vydala na dvoudenní výlet do Borové u Poličky.

Ráno jsme se sešli u autobusu. Většina z nás měla na zádech velké krosny. Někteří nesli menší batoh, ale v rukou měli navíc spacák a další zavazadla.

Autobus nás dovezl až do Poličky. V muzeu jsme odložili těžký náklad a vyrazili na procházku kolem centra města obehnaného gotickým opevněním. A pak už nás očekávaly paní průvodkyně v muzeu. Rozdělili jsme se na dívčí a chlapeckou skupinu. Chlapci šli nejdříve na věž kostela sv. Jakuba, děvčata zůstala v muzeu a po hodině jsme se prostřídali. Do věže jsme vystoupali po 192 schodech. Odměnou za tu námahu nám byl jedinečný výhled na město a jeho okolí. Navíc jsme se zde dozvěděli mnoho zajímavostí o rodině a o dětství Bohuslava Martinů. Nemohli jsme pochopit, jak se pětičlenná rodina dokázala vměstnat do tak malého prostoru. V muzeu, kromě toho, že jsme si rozšířili vědomosti o slavném skladateli, jsme také navštívili školní třídu z konce 19. století. Zasedli jsme do dřevěných lavic a vyzkoušeli si psát olůvkem, seznámili se se školními pravidly, někteří si dokonce dobrovolně klekli na pytlík s hrachem.

To už jsme ale byli všichni hladoví, tak jsme si zašli na oběd a pak jsme pokračovali vlakem do Borové. V kempu jsme se ubytovali, obhlédli, co vše nám může areál nabídnout, a vyrazili jsme na túru. Žáci, bez ohledu na udýchaný dozor, nasadili takové tempo, že jsme na Lucký vrch doběhli v polovičním čase oproti  původnímu  plánu. Zde jsme se občerstvili, vydováděli se na dětských atrakcích a svižným tempem jsme zase seběhli zpátky do kempu. Následovala neorganizovaná zábava. Někteří hráli fotbal, jiní fandili. Někdo skákal na trampolíně, další zase hrál házenou. Každý se zabavil podle svého. Večer byla veliká zima. Zachumlali jsme se do spacáků a těšili se na ráno, až se zase trochu oteplí.  

V pátek nám počasí přálo, vykouklo sluníčko a tak jsme všichni brzy roztáli. Autobus nás dovezl na Svojanov. Před prohlídkou jsme si prošli nádvoří, park a hradby. Pak už se nás ujala paní průvodkyně a provedla nás po zámeckém okruhu. Po hodinové pauze na oběd jsme pokračovali v prohlídce hradu. Doslali jsme se i do mučírny a nakonec jsme si mohli potěžkat drátěnou košili a vyzkoušet si brnění. Při odchodu jsme si ještě nakoupili drobné dárky a suvenýry a v momentě, kdy jsme nasedli do autobusu, se spustil déšť. To už nám ale nevadilo, protože jsme seděli v suchu a pohodlí a už jsme mířili k domovu.

Výlet jsme všichni zhodnotili jako vydařený. Přivezli jsme si spoustu zážitků a zjistili jsme, že náš kolektiv dobře funguje i mimo budovu gymnázia. Odpočli jsme si od školních povinností, teď jsme plni sil a připraveni na studijní maraton, který nás čeká v červnu.


Comments