Články‎ > ‎

Polské partnerství - 5. října 2016

přidáno: 11. 10. 2016 1:53, autor: Dagmar Flídrová
KULTURA BEZ HRANIC

aneb

mnohaleté partnerství mezi školami Gymnázium Lanškroun
a Zespół Gimnazjów nr 3 im. Stanisława Konarskiego w DzierżoniowieKdysi dávno, ještě v roce 2010, napsali jsme spolu s polskými přáteli zrcadlový mikroprojekt zvaný Kultura bez hranic a prostřednictvím Euroregionu Glacensis získali peníze k jeho realizaci. V podstatě šlo o kulturní výměnu uskutečněnou žáky obou škol. Celá akce úspěšně proběhla do 31. 12. 2011 a organizátoři si oddechli. Ale jen na chvíli.

Neboť partnerství musí být udržováno dalších pět let (jinak se vrací dotace), takže už v roce 2010 jsme museli slíbit, že ani zima, ani mráz, ani krize, ani prázdná peněženka nám nezabrání každý rok se kulturně utužit – a to ne jen tak zvesela, nezávazně, ale pěkně s prezenčkami, fotkami, články do médií atd. Tož vrhli jsme se na to a Unii už mnohokrát pěkně pochválili.

Píše se rok 2016 a v Dzierżoniowě i v Lanškrouně už proteklo hodně vody místními potoky. Naše partnerská škola přišla o lyceum (vyšší třídy střední školy) a možná ji jako gymnázium zruší taky a převedou na školu základní, my naštěstí řešíme jen změny personální a já se každé Vánoce těším, až zase v lednu rozkliknu svou složku Udržitelnost a vylíčím Unii, co rok dal. Po prvních brblavých letech si mě ten rituál už zcela podmanil, vlastně se nemůžu dočkat, až zase pošlu všechny ty požadované fotky věcí, co jsme si v roce 2011 pořídili a pořád je používáme znova a znova, nebo až okopíruju všechny ty články z webů, aby v Unii viděli, že spolu navzájem zpíváme, tancujeme, divadlo hrajeme a ještě i krásné košilky s logy, nápisy a vlajkami při tom nosíme. To všechno i s prezenčkami každý rok pošlu a po pár měsících i chyby svou nedbalostí napáchané opravím a další rok zase završím. Však se letos už popáté na to těším!

A tak se musím pochlubit, ne za sebe, ale za naše studenty, že jsme ve středu 5. října opět navštívili Dzierżoniów a zahráli zde polským žákům pohádku O dvanácti měsíčkách. Ač slovanská, v Polsku není příliš známá, děj však byl pochopen bez obtíží a po představení se naše dvě třídy (kvinta a sexta) družily se svými jen nepatrně mladšími polskými kamarády. Celou výpravu jsme pak společně zakončili ve štolách, které nechali za války razit Němci pod Sovími horami a jejichž účel je dodnes nejasný.Tuto akci jsme uskutečnili s finančním příspěvkem města Lanškrouna a za poskytnuté 4000 Kč velmi děkujeme. Využili jsme tak poprvé nový fond zřízený městem na podporu partnerských vztahů.

Za Gymnázium Lanškroun

vedoucí projektu Kultura bez hranicJan Střecha
Comments