Články‎ > ‎

Podzimní sezóna divadelního souboru ŠKEBLE

přidáno: 25. 11. 2013 15:22, autor: Jan Střecha   [ aktualizováno 5. 12. 2013 11:55 ]
Letošní podzim byl na divadelní činnost opravdu bohatý, což se projevilo řadou představení pro diváky v Hlinsku, Lanškrouně, Václavově i v Brně. Soubor má nyní v repertoáru dvě hry, z nichž tu novější zhlédlo za dva měsíce už kolem tisíce diváků.


Už v září jsme se zúčastnili mezinárodního divadelního festivalu Artsy Fartsy v Hlinsku (konaného pod patronací Pardubického kraje) a náš Bramborový den tam sklidil úspěch pod širým nebem (doslova, neboť jsme hráli na trávníku v místním skanzenu). V říjnu jsme dolaďovali premiéru nové hry Vo tom mi nemluv a úspěšně ji provedli 11. října v lanškrounském Společenském domě. O čtrnáct dní později následovala repríza na lanškrounském festivalu Lathife a pak ještě dvě listopadová představení – pro naši školu a v Horní Čermné. Mezitím jsme si ještě odskočili do Václavova, kde jsme mezi 16 účastníky mimořádně prestižní soutěže O Václava z Václavova získali s Bramborovým dnem 6. místo v diváckém hodnocení a čestné uznání poroty za hudební složku inscenace.


No a v neposlední řadě jsme hráli také pro brněnské střední školy.Tato naše činnost jednak vede jak herce, tak diváky k trvalému zájmu o divadlo, literaturu a další související věci, jednak nám umožňuje setkávat se s absolutní špičkou naší amatérské scény. Po přehlídkových představeních navíc většinou následují rozborové semináře, a když se k naší práci vyjadřují režiséři a dramaturgové té nejvyšší divadelní úrovně, je to zážitek.


V novém roce máme v plánu hrát naši novou hru co nejvíce (mj. i v Praze a v Brně), ukončit derniérou Bramborový den a zahájit zkoušení nové inscenace, která už bude dílem další divadelnické generace, neboť oktaváni nás opustí. Tak to ale v našem školním souboru bývá a smutek z odchodu těch nejzkušenějších je vyvažován radostí mladších, kteří se taky konečně dostanou k nějaké té hauptce. Ještě by to chtělo aspoň jednoho dalšího režiséra.


Za Škebli


Jan Střecha


ą
Jan Střecha,
5. 12. 2013 11:57
Comments