Články‎ > ‎

Partnerství stále trvá

přidáno: 23. 9. 2014 3:40, autor: Jan Střecha   [ Aktualizováno 23. 9. 2014 7:05 uživatelem Dagmar Flídrová ]

Přestože finanční zdroje už spíše vyschly (alespoň na naší straně), praxe ukazuje, že partnerství mezi zahraničními školami lze udržovat s minimem nákladů. A tak jsme se zase setkali s učiteli (přesněji řečeno s učitelkami) a studenty (přesněji řečeno studentkami) naší spřátelené polské školy Zespół Gimnazjów nr 3 im. Stanisława Konarskiego w Dzierżoniowie. Přijeli v počtu šestnácti osob na zahájení Lanškrounské kopy v pátek 12. září 2014 a vystoupili spolu s našimi studenty na pódiu pod radnicí a taky na zámku – zde pro přihlížející studenty našeho gymnázia.Vystoupení obou národů byla v zásadě pěvecká a taneční, i když občas došlo na prvky herecké improvizace. Na pódiu jsme neomylně vystihli jediný okamžik celého dne, kdy se spustil přívalový liják (jako z písničky Hard Rain´s Gonna Fall), a tak se všichni diváci běželi schovat do vestibulu školy. Výjimku tvořili odolní septimáni vytrénovaní různými naturálními festy a také šťastní majitelé deštníků (účast jedince v obou katergoriích se nevylučovala). Sotva jsme se však přesunuli na zámek, pršet přestalo a jen pára stoupala ze všech přítomných.


Kromě hodnotných pěveckých a tanečních vystoupení, kde za gymnázium je třeba vyzvednout pěvecký sbor vedený Danou Moravcovou, sestry Hřebíčkovy, Terezu Hamplovou, Break Dance Lanškroun pod vedením Jana Fišera, celý třetí ročník, taneční duo Denisy Špinlerové a Kláry Fišerové a hudební dvojici ReGen (Ivoš Polášek a Onřej Marek), došlo i na prohlídku školy a posezení polských učitelek s naším vedením. Prohlídka gymnázia Poláky vždy OHROMÍ. Jak kapesní tělocvična, tak volně přístupná zvířata na biologické chodbě a různé pozoruhodné artefakty v celé budově (tabla, zákazy líbání apod.) jsou totiž něco, co ze své školy rozhodně neznají a co jim potvrzuje názor, že Češi jsou tajemní Slované obdaření vlastnostmi, kterým Poláci tak úplně nerozumějí, ale které se jim v podstatě líbí. (Tento názor, v Polsku značně rozšířený, je skvěle představen v knize Gottland Mariusze Szczygiela, hojně čtené i u nás). A tak ani letos nevycházeli naši přátelé z údivu a své zážitky si pak sdělovali v občerstvovací třídě „U hada“, kde už bohužel žádný had není. Zde také na závěr celé vydařené akce pojedli i studenti gymnázia, byť ne všichni.


Další kolo vzájemných návštěv bude pokračovat naším výletem do Polska, ke kterému snad dojde v příštím kalendářním roce.


Jan Střecha


ċ
prilohy_16995.zip
(118k)
Jan Střecha,
23. 9. 2014 3:41
Comments