Články‎ > ‎

Nevšední zážitek ze skleníku a věznice

přidáno: 27. 3. 2018 2:41, autor: Ivo Toncr   [ Aktualizováno 28. 3. 2018 0:50 uživatelem Dagmar Flídrová ]
Dne 12. 2. 2018 se biologický seminář 4. ročníku a oktávy s pár dobrovolníky ze společensko-vědního semináře a mladších ročníků vydal na cestu do vesnice Hvozdečko a do Javořických jeskyní.


Naše biologická sekce se odpojila v Hvozdečku, kde už na nás čekali zaměstnanci firmy Jana Holuba zabývající se pěstováním rostlin “in vitro”. To znamená, že se rostliny rozmnožují v naprosto sterilních podmínkách ve speciálně připraveném rosolu. Po krátkém úvodu v laboratořích jsme si mohli sami vyzkoušet, jaké to je přesazovat sedmitýdenní ostružiny nebo borůvky do dalších sterilních skleniček. Tyto skleničky jsme si pak mohli odvézt i domů.

Poté jsme se přesunuli ven, kde jsme se dozvěděli, co se děje s rostlinami, které už trochu povyrostou a jak se zasazují do malinkých plastových krabiček s hlínou, aby šok přesazení pro ně nebyl tak veliký. Dále jsme prošli skleníky už s různě velikými rostlinami, například rododendrony, borůvkami, jabloněmi a nařízkovanými ořešáky. Poslední zmíněné se ještě “in vitro” nepěstují, ale jeden student se prý snaží vymyslet, jak toho dosáhnout.


Druhá skupina se z jeskyní vrátila neméně nadšená. Viděli jak stalaktity a stalagmity, tak i hejno vrápenců.


Naše cesta poté pokračovala do věznice na Mírov, kde nás ovšem nepřijali pro naše zločiny, ale pro náš zájem podívat se na život ve věznici. Zřízenci nám udělali krátkou přednášku a provedli nás po hradbách Mírova. Všude byla nezbytná vysoká ostraha, někteří z nás  možná ještě nikdy neviděli tolik nabitých samopalů pohromadě.


Plní dojmů jsme se vrátili do Lanškrouna o dvě hodiny později, ale s tím se musí na takových akcích počítat.  

Za celou exkurzi Kamila Tahalová 4. ročník  ą
IMG_4254.JPG
(5409k)
Ivo Toncr,
27. 3. 2018 2:41
Comments