Články‎ > ‎

Národní kolo soutěže Zlatý list

přidáno: 23. 6. 2017 3:37, autor: Barbora Pebruanto Šťastná   [ Aktualizováno 29. 1. 2018 2:56 uživatelem Dagmar Flídrová ]
V pondělí 12.6.2017 jsme se vypravili na dlouho očekávané národní kolo ekologické soutěže Zlatý list. Cesta do Lubence (Ústecký kraj) byla zdlouhavá, úmorná, ale i zábavná - moc často se vám nepodaří s kamarády strávit skoro 3 hodiny v jednom kupé se dvěma Angličany. Po příjezdu do Lubence a příchodu do našeho "tábořiště" hned nad Lubencem nás pořadatelé naladili do letní prázdninové pohody, která nám vydržela až do sobotního odjezdu. Ještě první den jsme si měli vybrat exkurze, kterých jsme se účastnili od úterý do čtvrtka vždy dopoledne a odpoledne. Večer jsme ještě okusili, jak dobrá a štědrá je tamní kuchyně.

Hned další den to začalo. Přišla první exkurze o invazních, jedovatých a léčivých rostlinách a s ní i první kupa velmi zajímavých a cenných informací, jež jsme využili nejen na soutěžní stezce v pátek, ale i k lepšímu pochopení fungování přírody. Toto zahlcování informacemi vystudovanými a zapálenými ekology pokračovalo až do čtvrtka. Všechny exkurze byly hodně naučné, většinou i zábavné, probíhaly v přírodě a obsahovaly mnoho názorných ukázek. Kdo chtěl, mohl dokonce i v noci jít pozorovat a odborně chytat netopýry či noční ptactvo. Samozřejmě nám vždy dali i čas a prostor na nutný odpočinek- třeba formou plážového volejbalu, plavání v rybníce, hrou různorodých her či bubnováním pod vedením zkušeného bubeníka v kruhu asi 60 lidí. Zkrátka chtěli nám předat tolik vědomostí, co se do nás vešlo a zároveň měli velký zájem i zásluhy na tom, abychom si to co nejvíce užili.

Všechny týmy též měly svoji prezentaci a obhajobu práce pro přírodu. Tam jsme tak úplně neuspěli, jak jsme chtěli nebo očekávali. Na druhou stranu jsme se dozvěděli, jakými způsoby je možné přírodu chránit.

Nakonec jsme po soutěžní stezce, kde odborníci testovali naše vědomosti a na které jsme nedopadli vůbec špatně, skončili na 13.místě ze 14 krajů,druhý tým skončil na krásném 11. místě, v kategorii mladších, což nebylo moc zlé, protože ostatní týmy mají v soutěži již velkou tradici a to se projevovalo i na jejich celoroční přípravě. Zatímco my jsme tam byli vůbec poprvé a řekli jsme si, že určitě ne naposled.

Na závěr bychom rádi poděkovali městu Lanškroun a Pardubickému kraji za finanční podporu celé akce.

Radim J.


Tak už známe výsledek


bubnováníPřednáška o rybách
zasloužený odpočinek
Co tam uvidíme??
Comments