Články‎ > ‎

Národní kolo Ekologické olympiády

přidáno: 25. 6. 2013 16:31, autor: Michal Kraus   [ aktualizováno 25. 6. 2013 16:35 ]

Pod rouškou tmy sedíme na starém pařezu uprostřed lesa. Příroda spí, snad jen komáři se na nás snaží ukojit své krvežíznivé touhy. Zdání ovšem klame, teprve v tuto dobu totiž většina organismů ožívá. Je NOC!    

Právě „noc“ byla tématem letošního národního kola Ekologické olympiády, které se konalo o víkendu 14. – 16. 6. 2013. Po nečekaném úspěchu v krajském kole v Chrudimi jsme byli plni nadšení a zároveň obav z kola následujícího. Téma samo o sobě je velice obsáhlé a vůbec jsme netušili, co všechno si na nás mohou organizátoři národního kola připravit.

Celorepublikové ekologické „klání“ probíhalo ve středisku Chaloupky v Kněžicích na Vysočině. Tento každým coulem ekologický objekt se pro nás a dalších dvaatřicet středoškoláků stal na tři dny útočištěm a jeho okolí terénem pro naše vědecká bádání. Hloubání o této vědě zkoumající vztahy organismů a životního prostředí tedy mohlo začít.

Nejprve jsme se dozvěděli zadání hlavní práce. Její podstatou byly tři činnosti – sledování aktivity ptáků, aktivity hmyzu a otevírání a zavírání květů v noci. Vytvořili jsme hypotézy, které jsme následně našimi poznatky měli potvrdit či vyvrátit. Následovala část nejnáročnější – samotné pozorování. Celou noc pobíhat po přírodě, lovit hmyz do zemních pastí a smýkacích sítí, snažit se poslouchat hlasy ptáků, kteří občas vykřiknou z temnoty, k tomu ještě pozorovat květy různě nasvícené a v různé teplotě. Bylo to opravdu náročné.

Druhý den bylo na řadě zpracování dat do grafické podoby a poté prezentace výsledků před odbornou porotou. Ještě takzvaná „noční maturita“, při níž jsme sdělili porotě naše vědomosti o jednom z vylosovaných témat, a to nejhorší jsme měli za sebou. Jako další hodnocené aktivity nás čekalo sestavování mapy souhvězdí, poznávání přírodnin poslepu, dále test a večer i poznávání nočních zvuků a chytání hmyzu na světelný lapač a jeho určování.

Naše ambice byly prosté, chtěli jsme si pouze vyzkoušet život takového ekologa v praxi, což se nám jistě povedlo. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých informací, poznali množství výjimečných lidí z různých oborů a krajů České republiky, dosáhli nepatrného úspěchu, ale především jsme si tuto soutěž užili.

Pro náš lidský druh je noc symbolem hrozby, tma v nás vyvolává strach. Pokud si to nemyslíte, i tak vězte, že při poklidné procházce setmělou krajinou nejste tak úplně sami.

Michal Kraus, Tereza Tothová (2.), Kristýna Patočková (6. A)

Comments