Články‎ > ‎

NA DEN V POLSKU

přidáno: 1. 6. 2015 4:51, autor: Dagmar Flídrová

Dne 28. května 2015 navštívilo 19 zástupců naší školy spřátelenou polskou školu Zespół Gimnazjów nr 3 im. Stanisława Konarskiego w Dzierżoniowie. Naše výprava se skládala z deseti volejbalistů a volejbalistek vybraných ze tříd vyššího gymnázia, sedmi fanoušků (cheerleaders) z tercie a ze dvou dozorujících učitelů. Když jsme ráno vyrazili z Lanškrouna tradiční cestou přes Klodzko, zdálo se, že malým, svižně jedoucím autokarem firmy Mačát budeme na místě raz dva a ještě v předstihu.

Ještě před Klodzkem nás však zastavila polská Inspekcija transportu dorogowego. Že jsme neměli hasicí přístroj, který – na rozdíl od nás – je v Polsku povinný ve všech vozidlech, byla samozřejmě naše chyba a pokuta 300 Kč byla přiměřená a nijak dramatická. Že nás ale za toto provinění drželi polští superdopraváci téměř hodinu na místě, než to všechno sepsali, bylo neuvěřitelné – chvílemi jsme měli dojem, že se vše ověřuje přes satelit snad až v Bruselu. Toto zdržení způsobilo, že jsme do spřátelené školy nedojeli včas, a tak se následující volejbalový turnaj hrál jen na dva zkrácené sety.


Zápas jsme ovšem vyhráli, i když polský tým byl velmi kvalitní v poli a rozhodly zřejmě tvrdší smeče z české strany. Následovalo občerstvení a pak jsme byli pozváni do auly na vyhodnocení celoměstské výtvarné soutěže. Ceny předával starosta města spolu s ředitelkou školy a při této příležitosti byl odměněn i náš volejbalový tým (a nutno říct, že i ten polský). Došlo i na vystoupení několika zpěváků a my jsme poznali polskou studentku, kterou jsme si pamatovali z podzimní přehlídky v Lanškrouně (při polské návštěvě celoměstských slavností). Byla opět vynikající!


Následovala ještě prohlídka školy (během níž dojednávali učitelé z Lanškrouna se svými polskými protějšky další plány do budoucna) a pak už se jelo domů. Cílem tohoto krátkého (ale sportovně i kulturně hodnotného výletu) bylo udržet tradici kontaktů mezi školami, zapojit do nich žáky nižších ročníků a připravit plán dalších akcí. To se podařilo ke všeobecné spokojenosti.

                                                                                                            Za Gymnázium Lanškroun

                                                                                                            Jan Střecha

Comments