Články‎ > ‎

Logická olympiáda

přidáno: 6. 12. 2017 12:13, autor: Tomáš Krisl   [ aktualizováno 7. 12. 2017 6:17 ]
Tak jako každý rok i letos Mensa pořádala soutěž nazývaná Logická olympiáda. Domácího kola se mohou zájemci zúčastnit z pohodlí domova. Mají vyřešit zadané logické úlohy. Soutěže se účastní velký počet zájemců z celé republiky. Žáci z naší školy se také pravidelně účastní. Zajímavým jevem je to, že z přihlášených se k vypracování domácího kola dostane asi polovina žáků. Asi se projevuje nějaká roztržitost nebo zapomnětlivost.

Po domácím kole se z každého kraje účastní nejlepších padesát řešitelů krajského kola. I letos se našim žákům dařilo a v kategorii mladších žáků postoupila Tina Kolomá ze třídy 4. A a v kategorii starších žáků postoupili dokonce tři žáci. Ze třídy 5. A se jednalo o Filipa Gregoru a Matěje Kupsu a z 8. A o Jakuba Gregoru. Je třeba podotknout, že těmto žákům se podobně nedařilo poprvé.

V krajském kole je možná málo účastníků, ale o to je tam větší konkurence, když se jedná o padesát nejlepších logiků. V krajském kole Jakub Gregora získal za svůj výkon druhé místo a postoupil tak do finálního celostátního kola.
Do celostátního kola takto postoupilo v kategorii starších žáků pouze 65 účastníků.
A jak to vypadá v celostátním kole takové soutěže? To je nejlepší slyšet přímo od Jakuba:

V pondělí 27. 11. 2017 jsem se účastnil v Míčovně na Pražském hradu (kam se běžně člověk nemůže dostat) celostátního kola Logické olympiády.

Soutěž začínala v 10 hodin a skládala se z několika částí - písemný test, promítané úlohy, pak různé skládačky, video, indicie a další. Každá byla určitým způsobem ohodnocena.

Během celodenního soutěžení jsme měli několik přestávek na oběd a na svačinu, která byla na místě zajištěna. Před vyhlášením jsme si poslechli přednášku o různých školách pro nadané žáky, na kterých je možnost studovat.

Vyhlašovali jen 10 nejlepších, mezi kterými jsem se neumístil. Poté jsem jel zase domů.


Z jeho pohledu vyznívá účast na soutěži pro 65 středoškoláků s nejlepším logickým myšlením jako nějaká běžná akce, že? 
Všichni držíme palce Jakubovi i dalším účastníkům z naší školy, ať se jim i dále daří s podobnými úspěchy.
Comments