Články‎ > ‎

Jeden svět za pochopení islámu

přidáno: 24. 4. 2015 0:29, autor: Zdeněk Duffek

Dne 9. dubna byly třídy 6. A, 7. A, 2. a 3. ročník ochuzeny o celé nebo o část odpoledního vyučování a místo toho posláni do kina na dokument z programu filmového festivalu „Jeden svět“.
    Tento dokument se zabýval velice aktuální tématikou Islámského státu (muslimského teroristického státu vytvořeného na území Iráku a Sýrie, dále už jen ISIS). Přesněji jeho somálskou odnoží Al-Shababu a mladých dánských muslimů, kteří se do této teroristické organizace nechávají pravidelně naverbovat.
    Viděli jsme drastické záběry z bombových atentátů, zoufalou snahu otce jednoho z výše zmíněných chlapců o jeho návrat domů i přímou výpověď muslimských teroristů, z čehož bylo dobře poznat, že vraždění je pro ně posláním a opravdu pevně věří, že za své činy půjdou do ráje, stejně jako jejich oběti.
    Po skončení filmu nám byl představen čestný host. Novinářka z prostředí ISIS Markéta Kutilová, která nám o něm doplnila další (někdy dost znepokojivé) informace, a poté odpovídala na naše otázky. Dozvěděli jsme se například o vzniku ISIS, který byl mimo jiné dost podpořen vpádem USA do Iráku, svržením tamního diktátora Sadáma Husaina a rozvrácením vlády. Dále nám byl vysvětlen princip šíření ISIS prostřednictvím strachu a propagandy a verbování nových bojovníků jak v evropských mešitách, tak ale i třeba na facebooku. Velice znepokojivé je více než 4 800 registrovaných potenciálních teroristů jen ve Francii. Většinou jde o ty, co bojovali za ISIS a teď se vrací do svých rodných zemí. Vláda dokáže sledovat jen zlomek z nich a i když ví o činech, které vykonaly, dle zákona s nimi nemůže nic dělat.

Problém je v tom, že Evropa nemá žádnou společnou špionážní službu a především nezdravě jemné imigrační právo. Tudíž se sem může přistěhovat každý, aniž by byl řádně prověřen a potenciálně nebezpeční lidé byli sledováni, nebo jim byl upřen vstup do státu. Slečna Kutilová nás také upozornila, že nenávist vůči muslimům není řešením, protože terorïsmus je výsledkem vykládání Koránu podle zájmů vedoucích osobností nevzdělaným, chudým, zoufalým nebo nějakým způsobem zvrhlým lidem a většina ostatních muslimů jsou stejně mírumilovní lidé jako my.

    Je však pravdou, že muslimů v Evropě přibývá a ISIS si získává čím dál větší vliv všude po světě. Proto si my Češi nemůžeme myslet, že když u nás žije cca 1 000 registrovaných muslimů, jsme v bezpečí a nic nám nehrozí. ISIS je problém celosvětový a celý svět by se s ním měl také snažit co nejrychleji vypořádat.


Film byl jinak moc povedený a všichni si ho jistě užili (už jen kvůli faktu, že byl místo školy).

Já osobně víc ocenil debatu po filmu se slečnou Kutilovou,v níž nám všem hezky osvětlila současné události.


Jonathan Košťál
6.A


Comments