Články‎ > ‎

International Masterclasses

přidáno: 5. 4. 2015 0:44, autor: Tomáš Krisl
Ve čtvrtek 23. dubna vyrazilo několik fyzikálních nadšenců (Karel Chládek, Radek Tovtík, Pavel Jáneš a Jakub Gregora) na Letohradské gymnázium zúčastnit se akce International Masterclasses, kde jsme se měli zapojit do aktivity spojené s částicovou fyzikou.
V dopolední části jsme se seznámili se standartním modelem částicové fyziky nejdříve v přednášce Mgr. Milady Markové, kterou doplnil svým výkladem Jiří Dolejší z Ústavu částicové a jaderné fyziky. Dozvěděli jsem se mezi jiným též o kvarcích, jejich druzích a vlastnostech, které je rozlišují. Před obědem jsme se ještě dozvěděli, jakým způsobem funguje výzkum v CERNu a samozřejmě jejich urychlovače. Podrobně jsme také byli seznámeni s tím, jak fungují detektory částic na těchto urychlovačích.
Po obědě měla přijít zajímavější část. Po velice podrobném popisu toho, jak přesně se zpracovávají data získaná v CERNu s pomocí speciálního počítačového programu, jsme si měli zkusit, jak pracují částicový fyzici. A tak jsme seděli u počítače, dívali se do počítače a snažili se program přemluvit, aby nám ukázal, to co potřebujeme nalézt v simulaci detektoru částic. Práce nám to připadala celkem nezáživná a nudná, nemají to částicový fyzici tak zajímavou práci. Ono také, co bychom chtěli, když mají hledat částice okem ani mikroskopem nepozorovatelné. Po hodině práce jsme dali všichni svá data dohromady a našli jsme po statistickém zpracování jakousi výchylku, která označovala jednu částici, která dříve tímto způsobem byla nalezena. Nějak nám chyběla ta radost objevitele. 
Akce byla zakončena společnou diskuzí přes internet s dalšími skupinami, které na podobném úkolu tento den také pracovali. Jednalo se o skupiny ve Francii, Švédsku, Německu a Maroku. 
Tomáš Krisl
Comments