Články‎ > ‎

Gymnázium na Vědě u školy

přidáno: 22. 6. 2017 13:37, autor: Tomáš Krisl   [ aktualizováno 22. 6. 2017 22:25 ]
V pátek 16. června uspořádala základní škola Dobrovského již tradiční akci Věda u školy. Využili jsme nabídky zúčastnit se a předvést nějaké (snad) zajímavé věci. Ráno jsme obsadili jeden z připravených altánků a na lavice vybalili naše exponáty.

V kroužku robotiky připravili žáci dva roboty vytvořené z Lega. Jedním byl robotický slon a druhým auto na dálkové ovládání. Využili jsme i Micro:bity, které jsme do školy získali od nadace Micro:la, a naprogramovali do nich dvě hry - jedna byla hra pro jednoho hráče, kdy měl za úkol uhýbat padajícím "asteroidům" a druhá hra byla pro dva hráče, kdy se předháněli v tom, kdo jako první zachytí správné znaky, které destička Micro:bitu ukazovala.
Také jsem přinesli dva exponáty z fyziky. Jedním byl model zdymadla, na kterém je ukázáno, jak toto zařízení na řece funguje. Druhým bylo zařízení, na kterém jsme ukázali, jak naše oko funguje při vnímání barev - že i když vnímá pouze tři barvy, dokáže si je namíchat do dalších odstínů.

Samozřejmě jsme využili příležitosti a obhlédli, co ukazovali i žáci z jiných škol. Tento den to rozhodně nevypadlo, že ve škole to je vždycky nuda.

Když se přišli podívat návštěvníci, bylo u všech stánků občas až přecpáno. U nás slavil u mladších žáků úspěchy především slon, kterého mohli donutit k chůzi nebo ke zvedání činky. Starší zase raději zkoušeli ve hře na Microbitu překonat rekord v bodech, který se podařil předchozím návštěvníkům. Perličkou byl na konci malý kluk, který hrál na honěnou s naším dálkově ovládaným robotem, kterého ovládal jeden z nás.

Před naším odchodem se nám dostala ještě jednoho poučení o vědecké práci. Při chemickém pokusu se ozvala obrovská rána, až nám všem zalehly uši. Mnohem horší bylo, že došlo ke zranění experimentátorky, které muselo být řešeno záchrannou službou. Naši žáci se poté svorně shodli na tom, že by tu chemii raději měli začít brát vážně, když vidí, co se může stát.


V popředí krotitel slonů, v pozadí se pařani snaží vytvořit rekord ve hře Asteroidy

Honzík Vám vysvětlí, jak to vlastně to oko funguje

Zdymadlo v květináči v akci: „Tady jsi zase zapomněl zavřít ten píst, proto ti to pořád teče."

„Teď jsem na řadě já." „Ale nene, jáá."

Ať už to bude dopředu nebo dozadu, určitě to spadne na zem.
Comments