Články‎ > ‎

Fyzikální kaleidoskop

přidáno: 20. 1. 2015 10:46, autor: Eva Hejkrlíková


V pátek 9. ledna jeli studenti oktávy a 4. ročníku, kteří navštěvují fyzikální seminář, v čele s paní učitelkou Najmanovou do Olomouce na Fyzikální kaleidoskop, zajímavou akci pro všechny zájemce o přírodní vědy.

Ráno jsme se všichni ve stanoveném čase (maximálně o deset minut později) sešli na lanškrounském nádraží, ale kvůli zpoždění vlaku a náledí jsme do nově zrekonstruované budovy Přírodovědné fakulty Univerzity Palackého dorazili až v polovině první přednášky. Tak jsme se místo toho vydali na prohlídku laboratoří. V nich jsme si mohli vyzkoušet třeba střelbu z laserové pistole nebo si prohlédnout svůj obraz v kameře pracující v infračervené oblasti spektra.

Následovat druhý blok přednášek, tentokrát už s naší účastí. Někteří slyšeli, co je a jak funguje nanoskopie, přelomová pozorovací metoda, za kterou byla v roce 2014 udělena Nobelova cena, jiné zaujalo vysvětlení vzájemného vztahu mezi teplem a prací a problém Maxwellova démona. Dalším bodem programu měla být přednáška o neviditelnosti, z té ale nikdo z nás nic neviděl. Atraktivní téma přilákalo mnoho studentů a všichni se do učebny nevešli. Pomalejší a méně průbojní (včetně celé výpravy z našeho gymnázia) se přesunuli na na první pohled nezáživnou přednášku o matematice. Ta byla ale nakonec nejlepší částí dne. Dozvěděli jsme se, jaký má matematika vztah k ostatním vědám, proč se jí vůbec učíme a jak ji můžeme v životě využít. Na závěr jsme se rozdělili na přednášku z částicové fyziky a ukázky netradičních fyzikálních experimentů. Viděli jsme například simulaci Golfského proudu, soustavu kladek nebo pokusy s plazmovou koulí, horkým olejem a mikrovlnnou troubou.

Domů jsme dorazili se spoustou nových poznatků a zjištěním, že přírodní vědy jsou nejen perspektivní, ale i velmi zajímavé.


Eva Hejkrlíková, 4. ročník

Comments