Články‎ > ‎

Finanční život "nanečisto" - 6.A a 2.

přidáno: 16. 10. 2012 13:49, autor: Kateřina Chládková   [ aktualizováno 24. 10. 2012 6:49 ]

Jak správně šetřit a zároveň neprosedět život na hrnci zlata? Do čeho investovat? Kdy začít šetřit na finančně nezávislé stáří? Tyto otázky si v dnešní době pokládá většina lidí a, bohužel, málokoho z nich napadá uspokojivá odpověď. První týden v říjnu se třídy 6.A a 2. ročník zúčastnily školení formou hry o finanční gramotnosti, aby si v budoucnu dokázaly na podobné otázky odpovědět.


Uvítali nás dva odborníci na finanční poradenství z Brandýsa nad Orlicí. Na začátku jsme si společně ujasnili, co jsou to cenné papíry, penzijní fondy atp., aby nás pak tyto pojmy při samotné hře nepřekvapily.

A mohli jsme začít. Rozdělili jsme se na skupinky po čtyřech – rodiny – a do každé jsme dostali pracovní list se zadáním (tzn. náš měsíční příjem, volné měsíční cash flow, prázdné kolonky na stavební spoření, hypotéku nebo pojištění, které jsme si mohli zřídit, a také se třemi cíli, které jsme se měli pokusit splnit do důchodového věku – rodinný dům, nějaké hobby, např. chata, a našetřené peníze na finančně nezávislé stáří).

Dále už záleželo jen na nás. Podstatou celé hry bylo prožít si finanční život od třiceti do šedesáti let tak, abychom si splnili své sny, našetřili na stáří a zároveň byli připraveni i na nečekané výdaje, které nám život může nabídnout (resp. po nás požadovat).

Když jsme pak na konci hry sečetli svůj stávající majetek, zjistili jsme, že, přestože to bylo namáhavé, nanečisto se nám ten finanční život docela povedl: převážně všem se podařilo splnit alespoň dva ze zadaných životních cílů a téměř všichni jsme si dokázali našetřit na přinejmenším velmi příjemné stáří.

Tak snad se nám to povede i v reálu, když jsme nyní o spoustě nástrah poučeni.


Comments