Články‎ > ‎

Finále soutěže Expo Science Amavet. Být proaktivní se vyplácí!

přidáno: 30. 4. 2018 4:31, autor: Tomáš Krisl
Mnohdy se snažíme odlišit od ostatních. Ale za výstřednost našeho oblečení či za náš bohatý slovník plný zajímavých slovíček nás nikdo neocení. Odlišit se můžeme i jinak! Buďme více proaktivní.

Jedna naprosto výborná forma jak být proaktivní, tedy být užitečný sám sobě i ostatním, je právě i soutěž Expo Science AMAVET.

Do této soutěže se můžete přihlásit naprosto s čímkoli, co vás zajímá. Já si vybrala právě moje oblíbené téma  stres. O psychologii se zajímám už nějaký ten rok a teď jsem měla možnost udělat vlastní výzkum a použít moje znalosti v praxi.

Co je do takové soutěže potřeba? Především vlastní iniciativa a zájem o výzkum. Ostatní už jde samo od sebe. Stačí pouze sehnat odborníka, který vám s prací pomůže. Mně s projektem velmi pomohl Mgr. Pavel Tůma. Díky němu jsem přidala k mému výzkumu copingové strategie. Dále je potřeba promyslet, jak vlastně bude průzkum probíhat, co je k tomu zapotřebí a zkusit si sestavit vlastní hypotézu, jak by mohl výzkum dopadnout. V mém podání to probíhalo formou dotazníku, který vyplnil téměř každý z žáků školy včetně mně. Celkem tedy 240 lidí. Výsledky jsem zpracovala do podoby grafů a tabulek a nalepila na poster.

Následovalo okresní kolo, poté krajské a nakonec národní finále, které se pořádalo v prostorách Akademie věd. Z celé republiky sem postoupilo celkem 35 projektů. Soutěž trvala dva dny, přičemž první den patřil především porotcům a hrstce veřejnosti. Druhý den byl již zcela přístupný veřejnosti.

Projekty zde byly ze všech možných odvětví. Od technických témat přes biologické a chemické projekty až po psychologii.

Bylo opravdu velmi přínosné setkat se s lidmi, které zajímá to samé co mne. Taktéž bylo opravdu zajímavé mluvit jednotlivě s porotci. Prezentace projektu totiž probíhá formou rozhovoru, tudíž tréma je minimální a není se čeho obávat. Bylo skvělé slyšet i od odborníků, že můj projekt opravdu dává smysl a že je zaujal. Plus jejich rady do příště. Zrovna mně říkali, že musím zapracovat na angličtině (neboť jsem odmítala říct jediné slovo anglicky), klidně prý ať jedu do Kanady. A hlavně ať v tom pokračuji.

Závěrem soutěže bylo vyhlášení vítězů. Možnost postupu do zahraničí jsem zavrhla předem, protože to bych musela umět lépe anglicky. Právě o to více mě překvapila cena, kterou jsem získala od American Psychological Association.
Tato soutěž mi dala skvělý impuls do života. Vím na čem pracovat a v čem se zdokonalovat. 
Věřím, že v národním finále to pro mě nekončí. 

Anežka Bambuleová Comments