Články‎ > ‎

Festival vědy a techniky v Pardubicích a soutěž RoboRAVE

přidáno: 17. 3. 2016 15:23, autor: Tomáš Krisl   [ aktualizováno 18. 3. 2016 5:28 ]
Ve dnech 10. a 11. března se v Pardubicích konal IX. ročník krajského kola soutěže Festival vědy a techniky. V letošním roce postoupilo do krajského kola přibližně 140 týmů nebo jednotlivců ze základních a středních škol.
Z naší školy se této soutěže zúčastnil pouze Oldřich Moravec, který se zabýval měřením parametrů vyvíjející se polyuretanové pěny. Již v okresním kole kromě postupu do dalšího kola soutěže získal ocenění tří firem z Lanškrounska.
I v tomto kole soutěže byla jeho práce oceněna hodnoticí komisí jako výborná, a tak s touto prací Oldřich postoupil do národního finále soutěže EXPO SCIENCE AMAVET 2016.


Ve stejné dny se v Pardubicích konala také soutěž s názvem Robo RAVE, které se zúčastnila Andrea Smejkalová a Oldřich Moravec. Na tuto soutěž bylo potřeba sestavit a naprogramovat robota tak, aby dokázal na určité ploše nalézt a uhasit zapálené svíčky. Přitom robot musel umět detekovat a vyhnout se stěnám, které zakrývaly svíčky. 
Soutěže se zúčastnilo celkem 14 týmů z různých středních škol. Ve čtvrtek proběhla tzv. homologace, kdy jednotlivé týmy musely dokázat, že jejich robot je schopen přejet celé hřiště a uhasit jednu svíčku. V další části bylo za úkol sfouknout čtyři svíčky, které byly schované za překážkami. Tato část soutěže byla již obtížnější, ale nakonec se do páteční vyřazovací soutěže probojovali i naši studenti společně s dalšími sedmi týmy.
V pátek mezi nejlepšími osmi týmy proběhla soutěž vyřazovacím způsobem. Tým našich studentů vypadl, prohrál již se svým prvním soupeřem a tím z dalšího postupu bohužel vypadl. Jejich soupeř nakonec vyhrál celou soutěž, což pro ně mohlo být alespoň lehkou útěchou - že byli poraženi tím nejlepším.


Za účastníky sepsal Oldřich Moravec
Comments