Články‎ > ‎

Festival vědy a techniky

přidáno: 11. 2. 2014 3:45, autor: Tomáš Krisl
Již několikátý rok se konal v Lanškrouně Festival vědy a techniky pro mládež, kterou pořádá organizace Amavet.
Do soutěže se žáci připravují několik měsíců. Mohou pracovat samostatně nebo až ve trojici. Jejich úkolem je vybrat si téma, které je zajímá a na kterém mohou předvést vědecký postup - pokouší se ověřit určitou hypotézu, využívají zkoumání, testování a nakonec sestaví závěr, který se opírá o jejich postupy.

V letošním roce se na gymnáziu rozhodli zúčastnit soutěže čtyři týmy. S tématem Černobyl aneb co se stalo se účastnila trojice složená z Pavlíny a Martiny Hřebíčkových a Kateřiny Jirků z tercie. Z kvarty poté byly další dvě trojice - Sabina Prokopová, Kateřina Studená a Luisa Vičarová s projektem Výuka anglického jazyka na 1. stupni ZŠ a Jana Šuláková, Tereza Felcmanová a Anna Bednářová s projektem Faktory ovlivňující naši budoucnost. A z prvního ročníku se se svým robotem zúčastnil Oldřich Moravec v projektu s názvem Plošné měření parametrů v místnosti.

Na začátku února mohli žáci své projetky předvést nejprve v místním kole, které se konalo na ZŠ Dobrovského. Před čtyřčlennou komisí po předvedení svých prací vyslechli připomínky a rady, které jim mohly pomoci při přípravě na okresní kolo.
Několik dní poté přišlo okresní kolo, které se konalo na Střelnici. Sjelo se kolem 200 účastníků z celého okresu. Akci podpořila paní starostka i zástupci několika místních firem. Zde již účastníky čekala odbornější komise, která projekty hodnotila přísnějším pohledem. Soutěžící se seznamovali s okolními účastníky i jejich tématy, zájemcům přiblížili své práce a především očekávali hodnotitele, které přesvědčovali o tom, že jejich práce je zajímavá, správně zpracovaná a zaslouží si postoupit do krajského kola.
Odpoledne přišlo předání cen  těm projektům, které zaujaly zástupce místních firem, a vyhlášení těch soutěžících, které postupují do krajského kola do Pardubic. Olda Moravec se svým projektem získal ocenění od firmy SOMA a postoupil do krajského kola. Do krajského kola postoupila také trojice dívek z kvarty s tématem Faktory ovlivňující naši budoucnost - Anička Bednářová, Terka Felcmanová a Janča Šuláková. Budem jim držet palce do dalšího kola v Pardubicích.
I ostatní soutěžící z naší školy však odvedli velký kus práce a gratulujeme jim za odvedenou práci a zpracování témat, které zaujalo nejen je ale i další.

Comments