Články‎ > ‎

Fascinováni světem na Týdnu vědy AV ČR

přidáno: 26. 11. 2013 13:24, autor: Kateřina Chládková   [ aktualizováno 9. 12. 2013 12:02 ]
V úterý 5. listopadu se uskutečnila výprava studentů septimy a 4. ročníku za poznáním do pražské Akademie věd ČR, která každoročně pořádá tzv. Týden vědy. Jedná se o nejrozsáhlejší vědecký festival v České republice. Letošní, již třináctý, ročník nabídl přes 500 akcí po celé zemi. Jeho heslem byla "fascinace světem".

Akademii věd jsme i přes počáteční obavy našli bez sebemenšího problému. Naše přednáška - Příběhy z dějin československého státu - začínala až v jednu, měli jsme tedy spoustu času prohlédnout si všechny expozice. Každý si našel alespoň jednu, která ho doopravdy zaujala, ať už se jednalo o metody kriminalistiky, různé typy drog ve vitrínách, hru na simulaci termonukleární reakce či možnost pomazlit se s velikým pavoukem. Snad nejvíce nás zaujala výstava Technet, kde se představily některé z nejnovějších technologií současnosti.
Samotná přednáška, na kterou jsme se zapsali, byla tak trochu překvapením. Příběhy dějin československého státu totiž nebyly tak úplně příběhy, nýbrž název nového výukového programu pro střední školy, na kterém společně pracují počítačoví experti, výtvarníci a historikové z různých fakult hlavně Karlovy univerzity. Celá přednáška se tedy týkala právě tohoto programu, jeho vývoje a pochybností, které o něm má hlavně jeden z přednášejících, historik Dr. Jaroslav Cuhra. Nicméně program (nebo výuková hra, chcete-li) je to zajímavý, je zpracovaný jako komiks doplněný o živě nahrané výpovědi pamětníků. Hráč se sám rozhoduje, koho a na co se bude ptát. Nejen, že se tak dozví přesně to, co ho zajímá, ale zároveň si tak procvičí i své vyjednávací a zjišťovací schopnosti.
Po přednášce jsme se rozprchli na jídlo a za nákupy a později pak, jak jinak než zpožděným, vlakem Českých drah domů.

O týden později se pak podobné akce zúčastnili i studenti 3. ročníku.

Comments