Články‎ > ‎

Exkurze do Litovle

přidáno: 24. 10. 2013 4:40, autor: Tomáš Krisl

V pondělí 14.10. 2013 se třída oktáva sešla v 8:00 hodin u bývalé tržnice, aby si užila poslední společný výlet na gymnáziu. Na tento výlet se každý těšil, jelikož jsme se vydali do Pivovaru Litovel a do sýrárny vyrábějící Olomoucké tvarůžky.

Cesta do Litovle trvala necelou hodinu, a proto někteří v autobuse dospávali víkend nebo si vyprávěli novinky, které se během předchozích dvou dnů udály. Jelikož jsme do Litovle přijeli dříve, šli jsme si prohlédnout náměstí, na kterém jsme mohli vidět schody, jež vedou do řeky pod náměstím. Litovel je nazývána jako „Hanácké Benátky,“ protože se nachází na šesti ramenech řeky Moravy. Po půl hodině nastala očekávaná prohlídka Pivovaru Litovel. Provázela nás starší paní, která měla velké zkušenosti s degustací piva. Viděli jsme jediné měděné nádoby v České republice, ve kterých se vaří pivo. Paní nás obeznámila s celým procesem výroby piva, včetně čištění a napouštění sudů. Věděli jste například, že nealkoholické pivo mohou pít i malé děti, protože obsahuje spoustu vitamínů?

Nedaleko Litovle leží Loštice, známé jedinou tvarůžkárnou v České republice. Před tím, než jsme ji navštívili, naobědvali jsme se v místní restauraci, která nabízí pokrmy z tvarůžků. V tvarůžkárně jsme zhlédli zajímavý film o historii Aloise Wesselse, zakladatele této firmy, a muzeum.

Při cestě zpátky jsme si vezli různé druhy sýrů a tvarůžků, a jejich slastná vůně se linula celým autobusem.

Comments