Články‎ > ‎

Exkurze Brno - biologický seminář

přidáno: 19. 10. 2013 10:55, autor: Jan Růžička

Dne 15.10. jsme se my, biologický seminář, vydali v čele s brnaznalým panem Růžičkou na prohlídku dvou brněnských muzeí.

Jako první jsme navštívili Moravské zemské muzeum, konkrétně jeho zoologickou část, kde jsme si mohli prohlédnou faunu Moravy. Expozice zahrnuje i tři velká sladkovodní akvária s druhy ryb, žijící v té oblasti. Nejdéle jsme pochopitelně byli u výstavy ptactva, ke kterému nám byl dán i nejpodrobnější výklad. V další části prohlídky jsme navštívili expozici modelů hub řezbáře Josefa Rulíška, které jsou opravdovým unikátem nejen v ČR.

Po dlouhé cestě Brnem, kdy jsme už téměř necítili nohy a každá lavička nám byla pokušením, jsme se dostali k naší druhé zastávce, Mendelovu muzeu genetiky. První-stálá expozice je věnována Mendelovu životu a výzkumu. U druhé se téma pravidelně obměňuje, my zrovna měli štěstí na výstavu věnovanou lékařství. Musím říct, že v této části jsme se opravdu vyřádili. Hned při vstupu jsme byli překvapeni velkou červenou trubicí, představujicí aortu, kterou jsme si mohli prolézt rovnou k výstavě, kde někdo čistil zuby obrovským kartáčkem, někdo jezdil spolu s kostlivcem na kole, někdo orgán po orgánu rozebíral modely částí lidského těla. Na baloncích jsme si vyzkoušeli kapacitu plic a pokuď jsme se chtěli dozvědět, kolik v nás je vody, k dispozici nám byla speciální váha.

Celou exkurzi jsme zakončili prohlídkou areálu Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity, kde si pan Růžička zavzpomínal na staré dobré časy. Domů jsme se vraceli sice s oteklými, bolavými nohami, ale zase o něco chytřejší (nebo alespoň s balónky z Mendelova muzea).


Kateřina Kocandová, 4. ročníkComments