Články‎ > ‎

Exkurze 3. ročníku

přidáno: 30. 5. 2013 11:42, autor: Jan Růžička   [ aktualizováno 30. 5. 2013 12:00 ]

    Dne 28.5. jsme společně s p. uč. Jiráskovou a p.uč. Růžičkou navštívili Anatomické muzeum Karla Žlábka v Brně. Muzeum je součástí Masarykovy univerzity, takže cestou jsme si mohli prohlédnou i některé budovy ,,Masaryčky“.  Hned po příchodu se nás ujala průvodkyně, která se nám snažila vše vysvětlit. Bohužel, měla očividné zalíbení v latině.

    V muzeu je dohromady 31 vitrín a cca 600 exponátů. Vitríny jsou poskládány systematicky, podle soustav lidského těla.  Mohli jsme vidět nejen kosti, svaly a orgány jak normálně vypadají, ale i jejich různé anomálie. Mezi významné exponáty a zajímavosti muzea patří vývojová řada embryí, vystavené byly i plody, kterým se nevyvinula lebeční kost nebo hrudník, s rozštěpy celého těla nebo bez končetin. Prohlédli jsme si také kopii kostry ,,moravského obra“ Josefa Drásala, ve své době 15.  nejvyššího člověka na světě. Protikladem byla kostra ,,trpasličí“ ženy. Vystavený byl i skelet muže s extrémně malou kapacitou lebky.

    Po přívalu tolika  nových informací je logické, že jsme si museli někde odpočinout. Ve Vaňkovce si někteří koupili jídlo, někdo strávil čas vybíráním knížek a někdo si doplňoval šatník na léto.

   Nikdo se neztratil, dokonce ani pan Růžička ne, takže jsme mohli pokračovat v další části naší exkurze, návštěvy pivovaru Černá Hora. Tam jsme si nejdříve vyslechli stručnou historii a poté si prohlédli i jednotlivé úseky pivovaru- varnu, spilku, ležácký sklep, místnost na filtraci piva a nakonec stáčírnu. Dozvěděli jsme se, že se zde nevaří jen pivo, ale i destiláty a různé druhy limonád. Ochutnávka na místě nebyla, ovšem o kousek dál byla ,,záchrana“ v podobě krámku s výrobky pivovaru. Z exkurze jsme se tudíž vraceli nejen plní zážitků a nových poznatků, ale i s cinkajicími suvenýry v taškách.

 

Kateřina Kocandová, 3.ročník


ą
Jan Růžička,
30. 5. 2013 11:42
ą
Jan Růžička,
30. 5. 2013 11:42
Comments