Články‎ > ‎

Dny prevence

přidáno: 15. 11. 2018 23:47, autor: Petr Mareš   [ aktualizováno 16. 11. 2018 1:44 ]
Na začátku listopadu proběhly na Gymnáziu Lanškroun další Dny prevence. Jedná se o program zaměřený na sebeobranu, který absolvují studenti 1. až 3. ročníků. Pod vedením policejního instruktora a zakladatele Akademie reálné sebeobrany Romana Zatloukala se v něm postupně seznamují s jednoduchými a univerzálně použitelnými technikami, ale i s taktikou, psychologickou obranou, prevencí či s použitím sebeobranných prostředků. Program je vždy celodenní a kromě několika hodin cvičení zahrnuje i přednášku, jejíž součástí jsou mimo jiné videozáznamy skutečných přepadení a rvaček.


Ve čtvrtek 1. 11. 2018 se sešli studenti sexty a druhého ročníku a společně se zaměřili na obranu proti útočníkovi ozbrojenému nožem. Zjistili, jak nebezpečné takové napadení je a jak je těžké se mu účinně ubránit. Pokud se obránci nepodaří utéct, tak podstupuje velké riziko vlastního zranění, což v televizi ani v kině nebývá k vidění a člověk tak může mít dost zkreslené představy o závažnosti takového ohrožení.


Následující den se septimáni věnovali obraně proti dvěma agresorům. Vyzkoušeli si různé strategie včetně tzv. preventivních útoků. Na závěr měli možnost zjistit, jak by v případě nějakého takového napadení obstáli. K tomu slouží modelové situace – maximálně možně realistické simulace útoků, které se navíc ještě nahrávaly na videokameru, aby měl pak každý možnost vidět sám sebe a svoje (ne)úspěšné řešení konfliktu.Comments