Články‎ > ‎

Dny prevence

přidáno: 5. 6. 2017 5:34, autor: Petr Mareš

Už šest let spolupracuje Gymnázium Lanškroun s policejním instruktorem Romanem Zatloukalem, odborníkem na ozbrojený i neozbrojený boj a zakladatelem Akademie reálné sebeobrany. Třikrát do roka tak probíhají Dny prevence, celodenní programy zaměřené na sebeobranu. Tyto kurzy jsou určené studentům prvních, druhých a třetích ročníků a kromě několikahodinového intenzivního cvičení zahrnují i úvodní přednášku doplněnou o promítání fotografií a videí.

Úvodní kurz probíhá na konci školního roku a po vysvětlení institutu nutné obrany (tj. zákonem dané možnosti na obranu života a zdraví každého člověka) se věnuje i rozlišení jednotlivých fází konfliktu a druhů sebeobrany, včetně té psychologické. Následuje samotné cvičení základních technik – úderů a kopů – v různých situacích, a to třeba i s pomocí lap a úderových bloků. Náročný den končí základními zásadami prevence a představením zbraní, které může napadený člověk použít pro svoji obranu. Ti nejodvážnější dostanou na samý závěr možnost vyzkoušet si na vlastní kůži účinky pepřového spreje.

Ve druhém ročníku se program (realizovaný na jaře) rozšiřuje o obranu proti útočníkovi ozbrojenému nožem a jako prostředek sebeobrany se tentokrát dostane ke slovu i elektrický paralizér. Na konec cvičení je zařazena sebeobrana po fyzické zátěži.

Závěrečný Den prevence – určený studentům třetích ročníků a pořádaný na podzim – se věnuje boji na zemi a obraně proti skupině útočníků. Pomyslnou tečku představují (na video nahrávané a poté analyzované) modelové situace, ve kterých si každý vyzkouší, jak by se (ne)ubránil v různých situacích proti větším a silnějším agresorům.


Comments