Články‎ > ‎

Baba na Václavovi

přidáno: 1. 12. 2018 12:49, autor: Jan Střecha   [ aktualizováno 1. 12. 2018 13:01 ]

Divadelní soubor lanškrounského gymnázia ŠKEBLE uspěl na kvalitně obsazené přehlídce amatérských divadelních souborů ve Václavově u Zábřeha.


Už dvanáctý ročník přehlídky O Václava z Václavova probíhal od 15. do 25. listopadu 2018 a účastnilo se jej 16 soutěžních představení. Největší divácký zájem byl tradičně soustředěn na oba víkendy, a o to více byli studenti z Lanškrouna ohromeni fantastickou diváckou účastí na svém středečním představení hry Baba (21.11.), kdy dorazilo 130 diváků! (Václavov má přitom jen něco málo přes sto obyvatel.) Mnozí diváci přijeli ze Zábřeha, z okolních obcí i ze vzdáleného Šumperka, protože prý „museli Škebli zase vidět“.

A byli určitě spokojení, protože právě díky jejich hlasování získala Škeble se svou Babou jednu ze dvou hlavních cen přehlídky -   Cenu diváků, reprezentovanou soškou  Václavíčka. Výsledky divácké ankety však byly velmi těsné, neboť inscenace Queensland a Vánoční příběh, které skončily na 2. a 3. místě,  byly rozhodně vynikající! Porota přehlídky pak přisoudila celkové prvenství další kvalitní inscenaci – zvítězila Grönholmova metoda od Divadelního souboru Jiří z města Poděbrady.

Porota také udělila několik čestných uznání a dílčích cen. Martin Bureš získal Čestné uznání za titulní roli v inscenaci Baba a celý soubor  Škeble získal Cenu za kolektivní přípravu scénického tvaru inscenace Baba. Suma sumárum – Škeble dosáhla velkého úspěchu!

Divadelníci Škeble jezdí na václavovské přehlídky už jedenáct let bez přerušení (vynechali jen první ročník) a za tu dobu získali různá ocenění, někdy taky žádné a do letošního podzimu jen jednou přehlídku vyhráli - v roce 2014 se hrou Vo tom mi nemluv (tehdy získala Škeble jak diváckého Václavíčka, tak hlavní cenu poroty - sošku Václava). Tenkrát i dnes platilo a platí, že takový výsledek vznikl nejen zásluhou týmu dané inscenace, ale i všech předchozích divadelníků, kteří z různých důvodů tak vysoko  nedosáhli, ale položili základy, na kterých mohli stavět jiní. Například kdyby neměla Škeble ve Václavově a v okolí vybudované jméno, nikdy by asi ve středu mezi dvěma divadelně nabitými víkendy nepřišlo takové množství lidí na zcela neznámou hru a jistě by se pak hercům nehrálo tak dobře jako před početným a skvělým publikem.Jménem souboru Škeble děkuji všem, kdo naši činnost sledují, podporují a jakkoli se na ní podílejí.

Sejdeme se na Galavečeru Škeble 3. května 2019 v Kulturním domě v Lanškrouně a oslavíme dvacet let od naší první premiéry. Jste všichni srdečně zváni.


Za Škebli

Jan Střecha, vedoucí souboru


(Fotografie: František Teichmann a Jindřich Špaček)Comments