Články‎ > ‎

2. A V PEVNOSTI POZNÁNÍ

přidáno: 16. 12. 2018 7:16, autor: Dana Moravcová

 V úterý 4.12. se třída sekunda vypravila na exkurzi do Olomouce.

  V 7:30 jsme se sešli na vlakovém nádraží v Lanškrouně a v 7:39 jsme odjížděli směrem Česká Třebová. Zde jsme měli jen čtyři minuty na přestup, ale jelikož jsme jeli se společností České dráhy, vlak jsme s klidem stihli. Do Olomouce jsme přijeli v 8:50 a hned po příjezdu jsme se vydali pěšky do Pevnosti poznání. Cestou se všichni samozřejmě kochali vánoční výzdobou města.

  Po příchodu do Pevnosti poznání šly paní učitelky (D. Moravcová a N. Vlčková) koupit vstupenky, které nám následně rozdaly, abychom se mohli dostat dovnitř do jednotlivých pater. 

  První zastávkou byla expozice Dějiny, jak je neznáte, kde jsme se dozvěděli něco o historii Olomouce, vyzkoušeli si hromadu logických her nebo si oblékli historickou uniformu vojáka.

  Druhá expozice - Živá voda - byla spíše přírodní, takže si zde biologičtí maniaci užili své. Bylo zde hodně věcí na vyzkoušení,  třeba zmenšený koloběh vody za každého počasí, obří škeble, do kterých jsme si mohli vlézt, hýbající se maketa žábronožky, které se většina bála, mikroskopování různých předmětů, ale největší úspěch měla průchodná maketa kanalizace.

  Předposlední zastávka byla v expozici nazvané Světlo a tma s projekcí v digitálním planetáriu. Jako v minulé expozici zde bylo hodně,ne-li víc věcí na vyzkoušení. Hned z kraje na nás čekal stroj, jenž pomocí naší síly produkoval elektrický proud a rozsvěcel různé druhy žárovek. Dále jsme si mohli vyzkoušet různé měnění odstínů a jasu světla, zahrát si na harfu beze strun, pohrát si s laserovým světlem a jeho chováním ve vodě nebo si zkusit, kolik bychom vážili na jiných planetách. V digitálním planetáriu nám pustili film o planetách.

  Poslední expozice se jménem Rozum v hrsti byla podle mého názoru nejlepší. Bylo zde hodně věcí na vyzkoušení. Hlavní atrakcí nejspíš byla osmi- metrová maketa lidského mozku a maketa lidského oka. Dále zde byly třeba 3D piškvorky, kuličková dráha ve velkém měřítku, kladky, kladkostroje, páka a mnoho dalšího.

  Po skončení prohlídky zbyl čas na svačinu a po svačině se hlasovalo, zda se půjdeme podívat do města na vánoční trhy a potom do Šantovky. Nakonec jsme šli rovnou do Šantovky, kde jsme měli asi hodinu a půl rozchod, ve kterém si mohli nakoupit dárky a něco dobrého.

   Cestou zpět na vlakové nádraží jsme šli tak rychle, že jsme na nádraží čekali asi třicet minut. V České Třebové jsme měli zase čtyři minuty na přestup, ale vše jsme stihli a do Lanškrouna jsme dojeli v 16:35. Výlet se nám všem moc líbil.

                                                                                                                                            Jakub Knápek, 2.A


Comments