Články


Fyzikální olympiáda v koronavirové době

přidáno: 2. 6. 2020 13:22, autor: Naděžda Vlčková

V koronavirové době Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky soutěže ukončilo.


Ústřední komise FO, všichni předsedové krajských komisí posílali své nápady a to vše s cílem letošní ročník FO alespoň

v nějaké zjednodušené podobě zachránit.  

Nakonec krajská kola FO proběhla 27. 5. 2020 online formou  a byla postavena na vzájemné důvěře a duchu fair play,

což žáci potvrdili čestným prohlášením.


Nejprve však bylo třeba dokončit domácí kolo, termín odevzdání vyřešených úloh byl posunut asi o 14 dní (24. 4. 2020). Veškeré konzultace učitel-žák probíhaly online. Řešení bylo třeba naskenovat příp. ofotit, opravit a poslat krajské komisi,

která rozhodla o dalším postupu.


Naší školu v krajském kole FO reprezentoval žák septimy Filip Gregora, který se ve své kategorii umístil na pěkném děleném třetím místě.

DĚKUJEME A BLAHOPŘEJEME.


Co říci na závěr?

Po zrušení soutěže ministerstvem se věcné ceny neudělovaly, každý ze soutěžících obdrží diplom jako vzpomínku na fyzikální olympiádu v době koronavirové.

Ohlédnutí za maturitními plesy

přidáno: 28. 5. 2020 12:26, autor: Jan Střecha   [ aktualizováno 28. 5. 2020 12:34 ]
Teď, když maturanti už konečně vědí, kdy na ně dojde (doufejme, že maturity opravdu začnou podle předělaného plánu) je možno zavzpomínat ještě na plesy. Oba - 4. ročníku i oktávy - byly nádherné a v obou případech dodalo čisté prostředí nového  Lartu ještě jakýsi krásný dojem navíc, aspoň to tak mnozí cítili. A nebyli by to studenti, kdyby tyhle dvě noci neprožili až do rána!

Děkujeme všem sponzorům za podporu plesu a děkujeme  pracovníkům Kulturního centra Lanškroun za mimořádnou vstřícnost při přípravách i při vlastním průběhu akcí. Velké díky patří také Městu Lanškroun za finanční příspěvek na nájemné.

Tato poděkování jsme jsme již slovy přednesli na obou plesech a nyní je uvádíme i v písemné podobě, neboť dobré účty dělají dobré přátele.

Vzhůru k maturitám!

Zástupci obou maturitních tříd


LVK Říčky 5.A + 1.

přidáno: 18. 3. 2020 1:50, autor: Zdeněk Duffek

V úvodním únorovém týdnu vyrazila početná skupina lanškrounských prváků a kvintánů na lyžařský kurz do Říček. Zkouškou bylo nejen nevyzpytatelné počasí, ale také nové ubytovaní na chatě Ski klubu. I přes velký počet zúčastněných (z obou tříd jeli skoro všichni), proběhla celá akce v relativním klidu a především bez závažnějších zdravotních problémů.

Zde je příspěvek jedné z účastnic:

V neděli 2.2.2020 začal kvintě a prvnímu ročníku lyžařský výcvik. Přesunuli se autobusem na chatu do Říček a zde trávili svůj čas až do pátku. Jako doprovod jeli učitelé pan Šťovíček, pan Duffek, paní Stasiowská a paní Gondová. V pondělí jim počasí moc nepřálo. Celé dopoledne propršelo, takže se na svah dostali až v odpoledních hodinách. Na svahu byli žáci rozděleni do čtyř skupin. Tři lyžařské, dle zkušeností a dovedností, a jedna snowboarďácká. Večer se shromáždili a bylo zaučování o lyžařské “výzbroji”. Druhý den již počasí bylo vlídnější. Nepadal jen déšť, ale přidal se i sníh, který odpoledne popadával sám. Po celodenním lyžování byli lidi docela vyčerpaní, ale přesto se večer sešli a bylo celkové poučením o mazání a běžkařské “výzbroji”. Ve středu až bylo všude kolem sněhu, že si mohli dovolit vyrazit na běžky. Po několika změnách v plánu, po několika pádech a asi hodině a půl času stráveného na běžkách se vrátili do tepla místní restaurace, kde na ně čekal teplý čaj s lidmi, kteří si vymáchali nechtěně zadek v potoce. Návrat na chatu už byl za podpory sluníčka a proto se rozhodli odpoledne vyrazit do místní restauračky. Večer už proběhl v duchu her a odpočinku. Poslední den byl opět na lyžích, nebo snowboardu a velkém svahu. Páteční ráno je přivítalo pod mrakem, ale přesto zůstali věrni lyžařskému duchu a vypravili se na svah. Po obědě se nasáčkovali do autobusu a vyrazili směr Lanškroun. Lyžařský výcvik si užili i když počasí a energie nebyly vždy pozitivní.


M. Hejná, 1. ročník


LVK 2.A

přidáno: 15. 3. 2020 11:45, autor: Kateřina Gondová

Hned na začátku ledna proběhl lyžařský kurz sekundy na Dolní Moravě. Počasí nám přálo i nepřálo. Sněhu bylo málo, ale vleky jezdily i sluníčko zasvítilo. Z těchto mizerných podmínek, které nám připravila letošní zima, jsme se snažili vytřískat maximum a snad se nám to i podařilo.

Biologická olympiáda

přidáno: 18. 2. 2020 23:46, autor: Jan Růžička   [ aktualizováno 18. 2. 2020 23:51 ]

V prosinci (4. 12. 2019) a lednu (28. 1. 2020) se tradičně na naší škole konají školní kola Biologické olympiády. V prosinci proběhla školní kola kategorie D (prima a sekunda) a C (tercie a kvarta), v lednu středoškolské kategorie A (3. a 4. ročníky) a B (1. a 2. ročníky). Originální témata: "Nepřátel se nelekejte, na množství nehleďte" pro kategorii A a B a "Těžký život ve vodě", přinesla soutěžícím zajímavé úlohy zejména v praktické úloze. Kromě ní se soutěží i v testu teoretických znalostí a v poznávání rostlin a živočichů. Soutěžící, kteří získají více než 60 % z maxima možných bodů, jsou úspěšnými řešiteli. Výsledky uvádíme níže a děkujeme všem, kteří se do školního klání zapojili a postupujícím přejeme hodně úspěchu v okresním, resp. krajském kole.

www.biologickaolympiada.cz

Kabinet biologie

Návštěva z Evropského parlamentu

přidáno: 15. 2. 2020 2:39, autor: Petr Mareš

Gymnázium v Lanškrouně se může pochlubit mnoha svými významnými absolventy, a to nejen v oblasti vědy a výzkumu, ale také na poli kulturně politickém. Jedním z těch, kdo dělají své alma mater dobré jméno ve sféře věcí veřejných, je i pan Marcel Kolaja. Vystudovaný informatik a spoluzakladatel České pirátské strany byl zvolen do Evropského parlamentu a v aktuálním funkčním období je rovněž jeho místopředsedou.

Jednou z věcí, kterou mají europoslanci v popisu práce (vždy jeden týden v měsíci), je osvětová činnost vykonávaná v tom státě, ve kterém byli zvoleni. Proto také zavítal pan M. Kolaja na konci minulého roku na svoji bývalou školu, aby seznámil zájemce z řad studentů s fungováním Evropského parlamentu. Řeč tak byla o historii ES a EU, o složení, politických frakcích a legislativním procesu v EP, ale také o brexitu či nedostatcích evropské integrace. Dvě zhruba dvouhodinové besedy proběhly ve velmi přátelském duchu a pohodové atmosféře.


Robotiáda v Brně

přidáno: 13. 2. 2020 14:39, autor: Tomáš Krisl

V pátek 7. února se v Brně konala soutěž Robotiáda. Letos jsme se této soutěže zúčastnili se dvěma týmy v kategorii Sprint.

Naším úkolem bylo sestavit co nejrychlejší programovatelné vozidlo z Lega. Po našich předchozích zkušenostech jsme se soustředili především na to, aby vozidlo během jízdy nenarazilo do krajních mantinelů. To by totiž jeho jízda byla neplatná.

I přestože jsme se neumístili na medailových místech, všichni jsme slavili úspěch. Tým z kvarty ve složení Tomáš Beneš a Martin Ježek i tým ze sekundy složený z Lukáše Chládka a Ladislava Hejkrlíka úspěšně projel obě soutěžní jízdy až do cíle.

Okouknuli jsme také konstrukce jiných týmu a příští rok se chystáme dostat do první desítky.


Chrobáková vicemistryní Evropy

přidáno: 7. 2. 2020 0:39, autor: Petr Mareš

O víkendu 11. - 12. 1. 2020 proběhlo v Ostravě mistrovství Evropy v brazilském jiu-jitsu a grapplingu European Championship Submission Only 2019. Turnaj, který se z technických důvodů nepodařilo uskutečnit na konci minulého kalendářního roku, pořádala mezinárodní organizace bojových umění Way of Warrior. Zápasilo se na pěti tatami, první den v kimonech (gi), druhý den bez kimona (no-gi).

Po úspěšném angažmá na MČR se ME zúčastnilo i několik zástupců lanškrounského oddílu jiu-jitsu. Nejúspěšnější z nich byla studentka 4. ročníku Karolína Chrobáková, která v sobotu vybojovala bronzovou a v neděli stříbrnou medaili a získala tak právo honosit se titulem vicemistryně Evropy v grapllingu.


Bobřík informatiky – ústřední kolo kategorie Senior

přidáno: 4. 2. 2020 4:25, autor: Dagmar Flídrová   [ aktualizováno 4. 2. 2020 4:26 ]

V úterý 28. ledna 2020 proběhlo pod značkou Bebras Challenge ve 14 školách v jednotlivých krajích ústřední kolo soutěže pro kategorii Senior. 

Do soutěžního klání jsme na základě výsledků celostátního kola, které probíhalo na každé škole v listopadu, vyslali pětici našich žáků, Nelu Kubelkovou, Martina Bureše a Matouše Jedličku z oktávy a Honzu Kutticha a Filipa Gregoru ze septimy. 

V celé republice soutěžilo v ústředním kole cca 400 účastníků, v Pardubickém kraji soutěž probíhala na obchodní akademii v Chocni, kde se sešlo 24 soutěžících. Celkem 15 z nich se stalo úspěšným řešitelem, prvních pět bylo oceněno věcnými cenami a diplomem. Ceny dodal pořadatel celorepublikové soutěže, jednalo se např. o robota, gamepad a bezdrátová sluchátka.

Všech pět našich soutěžících se stalo úspěšným řešitelem a největší radost nám udělal Honza Kuttich, který si vybojoval prvenství. Gratulujeme!
Vánoční vystoupení

přidáno: 6. 1. 2020 4:37, autor: Tomáš Krisl

Vánoční prázdniny jsou konečně tady a žáci všech škol jsou samozřejmě šťastní - dárky, cukroví a samozřejmě volno.
Ještě před opuštěním našeho gymnázia a vklouznutím do domácí pohody se ale konalo tradiční zpívání u stromečku.
Každá třída si nachystala krátké vystoupení (a nemuselo se vždy jednat o zpěv), kterým se s ostatními rozloučila.
Krátké ukázky z vystoupení můžete shlédnout na videu.


1-10 of 641