Články


Škeble s Babou na Orlické masce 2019 uspěla

přidáno: 17. 3. 2019 10:30, autor: Jan Střecha   [ aktualizováno 17. 3. 2019 10:35 ]

Lanškroun současný, text a foto Lada Sitová, 12. 3. 2019

Odvezla si cenu pro Jana Střechu za finální dramatizaci a režii inscenace Baba a pro Martina Bureše za herecký výkon v rolích Baby a Plukovníka, dále i čestné uznání za inscenaci Baba pro celý soubor Škeble.
Lektorský sbor doporučil Babu na celostátní přehlídku amatérského činoherního a hudebního divadla Divadelní Piknik Volyně a na celostátní přehlídku amatérského činoherního divadla pro děti a mládež Popelka Rakovník 2019. Gratulujeme !

A tohle je vyjádření vedoucího souboru Jana Střechy:

Úspěchu Škeble na letošní Orlické masce si velice vážíme, už proto, že naše studentské divadlo je tvořeno neustále se proměňující skupinou studentů, kde dopředu nelze předvídat téměř nic, ale když už se něco podaří, je to vždycky stavba na základech, které položili ti předešlí. V tomto smyslu jde o ocenění všech současných i bývalých divadelníků Škeble, neboť se všichni (včetně mě jako režiséra) učíme metodou pokusů a omylů. A tentokrát to zase vyšlo.

Doporučení naší Baby do dvou celostátních přehlídek je samo o sobě skvělým oceněním celého souboru, i když teď už víme, že Divadelní piknik Volyně musíme vzdát, protože na začátku prázdnin jedou studenti samozřejmě na prázdniny a s tím nepohne ani múza Thalie. O to více doufáme, že se dostaneme na podzimní Popelku do Rakovníka – čas máme všichni, tak snad nás tam vyberou. Abychom pro to udělali maximum, budeme se držet slov porotce Orlické masky Saši Gregara, který nám to řekl jednoznačně: „Hrajte Babu co nejvíc!“ Už se na tom pracuje.

Kompletní výsledky zde: https://www.msuo.cz/-/orlicka-maska-2019-vysledky


Exkurze do Brna

přidáno: 26. 2. 2019 12:03, autor: Tomáš Krisl

V úterý 12. února se naše třída za doprovodu paní učitelky Najmanové a Weiserové místo ve školních lavicích sešla na vlakovém nádraží. Na programu jsme měli návštěvu Vida centra a výstavu Titanik. Na obě tyto aktivity jsme se velice těšili. Nejdříve jsme navštívili Vida centrum, kde nás čekal zajímavý program. Mohli jsme si zde vyzkoušet různé pokusy, které se týkali nejen fyziky, ale i různých jiných odvětví přírodních věd.
Také bylo pro nás připravené vystoupení, na kterém se nám hravým způsobem snažili vysvětlit, jak vlastně funguje lidský sluch. O ještě větší zábavu se postarali naši spolužáci, kteří se ochotně přihlásili jako dobrovolníci a svými hláškami rozesmáli dokonce i paní učitelky.
Kolem poledne většina z nás zamířila do restaurace, nacházející se v tomto komplexu, abychom nabrali energii na další program.Zatímco my jsme obědvali, naše paní učitelky nelenily a vydaly se prozkoumat terén v okolí, abychom zbytečně nebloudili a neztráceli cenný čas, který nám zbýval na výstavu. Ta nás zahltila spoustou informací nejen o lodní katastrofě, ale i o historických událostech z počátku 20. století. Byli jsme unešeni místnostmi simulujícími lodní prostory. Měli jsme možnost prohlédnout si například kabiny pro jednotlivé třídy a kotelnu. Na konci byl seznam cestujících, kde jsme se mohli podívat, zda bychom podle přiděleného palubního lístku s osobou přežili. Našlo se mezi námi několik takových šťastlivců, kteří by se vrátili domů. Pak už byl nejvyšší čas vyrazit na tramvaj. 
A nebyl by to výlet bez nějakého toho dobrodružství. Toho se nám dostalo chvíli po opuštění výstaviště. Zatímco my jsme se hnali za právě přijíždějící tramvají, paní učitelky se kochali krásami města, a tak se stalo, že jsme jim z rozjíždějící se tramvaje stihli jenom zamávat. Na nádraží jsme se naštěstí nakonec opět sešli a do spěšného vlaku směr Česká Třebová jsme po drobných peripetiích nastoupili všichni. Tady jsme si bohužel nemohli dovolit vyhazovat ostatní cestující jako ráno, protože na zpáteční cestu jsme neměli zajištěné místenky, ale vlak nebyl až tak plný, a tak jsme se nakonec všichni měli kam posadit. Cestou jsme vyplnili kvíz, který si pro nás paní učitelka nachystala a těšili se na návrat domů.

Michaela Šilarová

Biologická olympiáda A a B

přidáno: 26. 2. 2019 0:29, autor: Jan Růžička   [ aktualizováno 26. 2. 2019 0:33 ]

I letos proběhlo školní kolo Biologické olympiády kategorie A (3. a 4. ročníky SŠ, septima a oktáva) a kategorie B (1. a 2. ročníky SŠ, kvinta a sexta). Zájem byl velký - 14 žáků v kategorii B a 16 žáků v kategorii A. I proto měla kategorie A rozdělené školní kolo do dvou dnů (praktický úkol se s ohledem na náročnost konal týden po testu a poznávačce).

Téma letošního ročníku zní povzbudivě - "Mládí vpřed". Náročnost plněných úkolů potvrzuje i počet získaných bodů. Bylo možné získat maximálně 100 bodů, hranice pro označení úspěšný řešitel je stanovena na 60 bodů. Vítěz a soutěžící na 2. místě postupují do krajského kola, které se koná na Gymnáziu Svitavy 29. 3. (kategorie A) a 5. 4. (kategorie B).

Kategorie B - 13. 2. 2019

1. místo    Diana Kadžaja (1. ročník)        66,5 bodu
2. místo    Marie Skalická (sexta)             62 bodů
3. místo    Michaela Šilarová (2. ročník)  58,5 bodu

Kategorie A - 13. 2. 2019, 22. 2. 2019

1. místo    Martin Bureš (septima)            64,5 bodu
2. místo    Aneta Šaršonová (oktáva)      56,5 bodu
3. místo    Barbora Říhová (septima)       56 bodůVšem zúčastněným děkujeme za jejich výkony a postupujícím přejeme úspěch v krajském kole.
Učitelé biologie

Úspěšná výprava v okresním kole Zeměpisné olympiády

přidáno: 26. 2. 2019 0:19, autor: Jan Růžička

Po školním kole následovalo ve středu 20. 2. 2019 okresní kolo Zeměpisné olympiády. Z každé kategorie postoupil vítěz školního kola. Že tato olympiáda neztrácí na oblibě, bylo znát i na počtu soutěžících, kdy například v kategorii C soutěžilo 24 žáků. Okresní kolo se tradičně koná na ZŠ a MŠ Libchavy.

Naše výprava byla velmi úspěšná, i když máme postup pouze v nejvyšší kategorii. V kategorii A (prima, 6. třída) nás reprezentoval Jan Semler z primy, který obsadil celkové 4. místo. Kategorie B je určená žákům sekundy a 7. třídy. Sem postoupil Jakub Knápek ze sekundy a obsadil celkové 3. místo. V nejobsazenější kategorii C (tercie a kvarta, 8. a 9. třída) bojovala Anežka Macanová z kvarty s celkovým 13. místem. Ve středoškolské kategorii D soutěžil Martin Bureš ze septimy a tuto kategorii s přehledem vyhrál. Postupuje tak do krajského kola, které se koná 20. 3. 2019 v Pardubicích.

Děkujeme žákům za reprezentaci a Martinovi přejeme úspěch v krajském kole!
Učitelé zeměpisu


Okresní kolo olympiády v anglickém jazyce

přidáno: 15. 2. 2019 3:03, autor: Dagmar Flídrová

Dne 14. února 2019 se konalo okresní kolo olympiády v anglickém jazyce, pořádané v Domě dětí v Ústní nad Orlicí. Naše škola se účastnila ve všech třech kategoriích.


Soutěž obsahovala dvě části: poslech s plněním úkolů testujících porozumění, dále pak konverzaci na vylosované téma s tamní porotou (čítající i rodilého mluvčího).


V kategorii IB (prima, sekunda) soutěžila studentka sekundy Petra Šilarová. Vylosovala si téma “My Hometown”. Petra podala krásný výkon a celkově se umístila na druhém místě, se ztrátou jednoho bodu na vítěze.


V kategorii IIB (tercie, kvarta) se zúčastnil Vojtěch Velebný, žák kvarty. Jeho téma znělo “Travelling”. Skončil na krásném čtvrtém místě s jednobodovou ztrátou na místo třetí.


V kategorii IIIA (vyšší ročníky gymnázia) školu reprezentoval žák sexty Jan Kuttich. Vylosoval si téma: “Entertainment”, a nejenže získal krásné druhé místo (opět chyběl pouze jeden bod na vítěze), ale také postupuje do krajského kola.


Všem studentům děkujeme za účast i úspěšnou reprezentaci školy a blahopřejeme k vynikajícím výsledkům.


Exkurze 4. ročníku

přidáno: 13. 2. 2019 1:17, autor: Renata Langerová   [ Aktualizováno 15. 2. 2019 3:02 uživatelem Dagmar Flídrová ]

Dne 30. 1. 2019 vyrazili maturanti do hlavního města Prahy. Po krátkém rozchodu, kdy stihli nejen nakoupit a zjistit na co je ta dloouuuhá fronta vedoucí do České Národní banky (byla na pamětní mince) ale i popřát paní třídní hodně štěstí a zdraví k jejím narozeninám a předat dárek je čekalo světelné představení WOW. Ještě před vstupem do sálu, dostali svítící náramky na ruce a byli z nich stejně nadšení jako děti z prvního stupně, které přišly shlédnout tutéž show.


Následoval rozchod, kdy se většina čtvrťáků rozběhla sehnat si něco k snědku a poté již vzdělávací část výletu. Netřeba zdůrazňovat, že většinu žáků představa Muzea komunismu nenadchla, byli však příjemně překvapeni. Stěny výstavy byly pokryty průřezem informací o dané době, každé téma napsáno jak v češtině, tak hned vedle pro cizince v angličtině. Informace byly doplněny dobovými plakáty, fotografiemi, malbami, ale byla zde i místnost vybavená tehdejším nábytkem, rekonstrukce tehdejšího obchodu a krátký dvacetiminutový film na ucelení všech získaných informací. Nad patrem muzea se pak nacházela malá kavárna, kde si mohli maturanti posedět a sdělit dojmy z celé výstavy.


Nakonec zamířili vlakem domů, plni nových informací a zážitků.
Roboti z Lanškrouna na Robotiádě

přidáno: 12. 2. 2019 6:09, autor: Tomáš Krisl

Brněnská soutěž Robotiáda se koná každoročně začátkem února a již si vydobila jisté renomé, protože letos se jí účastnily týmy nejen z Čech, Slovenska, ale také z Polska, Maďarska a Ukrajiny. Při Robotiádě se soutěží s roboty zkonstruovanými převážně z LEGA.
Letos jsme se opět zúčastnili této zajímavé akce. Žáci z primy - Lukáš Chládek a Ladislav Hejkrlík - sestavili robota na disciplínu, ve které jej měli navést ke ztracenému plyšovému medvědovi a dovést jej do cíle. Žáci z tercie - Tomáš Beneš, Jakub Jirků a Martin Ježek - se již podruhé zúčastnili této soutěže v rychlostní disciplíně, ve které je třeba co nejrychleji projet s vyrobeným vozítkem úzkou rovnou dráhu.
Zatímco ostatní spolužáci užívali v pátek 8. února jarní prázdniny, my vyrazili do Brna. Již ve vlaku jsme potkávali soupeře z jiných měst, které bylo možné poznat podle velkých krabic s logem LEGA. Soutěž se konala jako obvykle v populárně-naučném centru VIDA, kde jsme mohli ve chvílích čekání na naše jízdy prozkoumávat vystavené exponáty.
Po zahájení a kontrole našich robotů jsme se vrhli na testování jízd v připravených drahách. Zatímco robot na odvoz medvěda pracoval bezchybně a bylo potřeba pouze vypilovat techniku ovládání, abychom překonali ostatní účastníky, tak druhé vozítko na rychlou jízdu mělo drobný ale podstatný zádrhel. Nejezdilo rovně, i když jsme tento problém řešili již několik týdnů. Asi je naše školní chodba kapánek křivější než byla závodní dráha. Vozidlo stále lehce zatáčelo a naráželo do kraje, což vede k neúspěšnému ukončení jízdy. 
Nakonec se lovec medvědů umístil na 21. místě, takže do finálových jízd jsme nepostoupili. Bohužel se závodnímu vozidlu nepodařilo jezdit rovně ani v jedné měřené jízdě, takže jsme v této disciplíně skončili bez umístění.
Ačkoliv jsme nezískali žádné hodnocené umístění, soutěž jsme si užili a snad získali nějaké nápady na vylepšení na další rok.
Tomáš Krisl

"Pořád to vylepšujeme a nic."

Čekání na jízdu

Ohlédnutí za vánočními trhy

přidáno: 7. 2. 2019 2:42, autor: Petr Mareš

Lanškrounské gymnázium nabízí každoročně svým studentům možnost zúčastnit se zájezdů do zahraničí. Kromě vícedenních pořádá i jedno až dvoudenní výlety a exkurze do měst v německy mluvících zemích. Na konci minulého kalendářního roku padla volba na Drážďany a jejich slavné vánoční trhy.


O svoje zážitky se krátce podělila Sabina Hubálková ze 3. ročníku:

Ve středu 12. 12. 2018  zájemci našeho gymnázia společně s panem Marešem, paní Bočkovou a paní ředitelkou vyrazili na cestu do Drážďan. Autobus pana Mačáta standardně čekal na ulici 5. května. Odjezd byl brzy ráno, už v 5 hodin.

Po dlouhé cestě autobus dojel na místo. První návštěvou naší skupiny byla Galerie starých mistrů. Viděli jsme tam spoustu krásných obrazů, několik soch a porcelán.

Druhou návštěvou bylo něco podobného. Obrazy, vojenská výstroj a výzbroj. Jak pro vojáky, tak i pro koně.

Na závěr, na co se každý těšil asi nejvíc, byl rozchod. Někdo zavítal na vánoční trhy ochutnat klobásu či štolu. Někdo dal přednost obědu v Mc. Donaldu a jiní zase hledali poslední vánoční dárky v nákupním centru.

Za všechny bych ráda poděkovala vedení za organizaci exkurze. Těšíme se na další.


Fotografoval sextán Dan W. Skala:


Kaleidoskop v Olomouci

přidáno: 31. 1. 2019 14:27, autor: Tomáš Krisl

V pátek 25. ledna se třídy 7. A a 3. ročník spolu s žáky fyzikálního semináře vydaly na exkurzi, která má na naší škole již tradici. Jednalo se o přednášky olomoucké univerzity Palackého, které i letos nabídly zajímavý program.

Spolu s námi se přednášek zúčastnilo i pár dalších škol. Byla to zajímavá zkušenost, protože si žáci mohli porovnat své znalosti s jinými účastníky.

K vidění bylo hned několik přednášek, ať už to byly útoky na GPS, aplikace laserů, fyzika uvnitř telefonu nebo teorie relativity. Přednášející byli většinou profesoři z místní univerzity. Publikum jim bylo nakloněno, i když bylo téma hůře k pochopení.

Po skončení přednášek jsme opět nasedli do vlaku, směr Lanškroun.

Doufám, že se přednášek zúčastníme znovu

Matyáš Kubíček

Národní kolo soutěže v informatice

přidáno: 31. 1. 2019 1:58, autor: Dagmar Flídrová   [ aktualizováno 2. 2. 2019 9:11 ]

Ve středu 30. ledna 2019 proběhlo národní kolo soutěže Bobřík informatiky v kategorii senior. Tato kategorie pro nejstarší žáky má jako jediná organizované celostátní kolo, do nějž se nominovali ti nejlepší z kola, které proběhlo na podzim.

Naši školu reprezentovali tři septimáni a dařilo se jim velmi dobře. Všichni se stali úspěšným řešitelem a Nela Kubelková dokonce uzavírá první pětici nejlepších řešitelů Pardubického kraje, přičemž plný počet bodů ji utekl jen kvůli technickým problémům při řešení jedné úlohy.

1-10 of 564