Články


Recitace v době pokoronavirové

přidáno: 3. 7. 2020 15:29, autor: Lucie Kubíčková   [ aktualizováno 3. 7. 2020 15:49 ]

V pondělí 29. června se nám naskytla poslední šance v letošním školním roce si zasoutěžit. V pardubickém Divadle 29 se konalo přeložené  krajské kolo recitační soutěže Wolkerův Prostějov.  Termíny vyšly opravdu vtipně, protože se soutěž měla původně konat v den, kdy se pro žáky uzavřely školy, ale nakonec se ji po karanténě přece jen podařilo stihnout, a sice v den před předáváním vysvědčení. Bylo důležité si počkat na rozvolnění, protože roušky by mohly ovlivnit recitátorův výkon.

Naši školu reprezentovala Alžběta Hejná z 5.A s politicky korektní verzí pohádky o Červené karkulce. Seznam soutěžících ještě na poslední chvíli prořídl, a tak se Bětce nakonec v I. kategorii postavilo jen 7 soupeřů. Konkurence však byla veliká a přednesy velmi vyrovnané. Proto si Bětka nakonec domů odvezla jen obligátní perníček a účastnický list.

Přesto na sebe může být pyšná – předvedla jeden ze svých nejlepších výkonů a porota ji pak v rozborovém semináři pochválila mimo jiné za výběr textu a komunikaci s publikem.

Budeme příští rok držet palce, aby se Bětce vedlo ještě lépe a aby byl příští termín konání „neputovní“ a v sále bylo méně dezinfekce.

Úspěchy v informatické soutěži Jáma lvová

přidáno: 23. 6. 2020 2:10, autor: Dagmar Flídrová

Jednou z mála soutěží, do které nezasáhla doba koronavirová, je tříkolová korespondenční soutěž na pomezí matematiky a informatiky Jáma lvová, kterou pro žáky druhého stupně základních škol a odpovídajících tříd víceletých gymnázií pořádá České vysoké učení technické v Praze.

V kategorii mladší (prima + sekunda) se letos pokoušelo uspět celkem 104 žáků z celé republiky, v kategorii starší (tercie + kvarta) to bylo 92 soutěžících. V obou kategoriích se v celkovém pořadí na stupních vítězů objevili naši žáci - gratulujeme k velkému úspěchu!
Biologická olympiáda 2020 - online kola

přidáno: 18. 6. 2020 3:58, autor: Jan Růžička

Letošní ročník Biologické olympiády byl přerušen situací kolem koronaviru, a proto organizátoři rozhodli o konání online kola prostřednictvím Informačního systému Masarykovy univerzity. Samotná soutěž proběhla v neděli 7. června 2020. Děkujeme všem našim soutěžícím děkujeme za účast a reprezentaci.

Kategorie A (260 soutěžících)

Skalická Marie (7.A)                       238. místo, 10. v Pardubickém kraji

Klee Matěj (7.A)                            253. místo, 12. v Pardubickém kraji

 

Kategorie B (274 soutěžících)

Ptáčková Klára (1.)                          90. místo, 7. v Pardubickém kraji

Kadžaja Diana (2.)                           155. místo, 11. v Pardubickém kraji

 

Kategorie C (529 soutěžících)

Hejkrlíková Zdeňka (4.A)              357. místo, 7. v okrese Ústí nad Orlicí

Hrabáčková Nela (4.A)                 501. místo, 9. v okrese Ústí nad Orlicí

 

Kategorie D (578 soutěžících)

Brychtová Lucie (2.A)                   229. místo, 6. v okrese Ústí nad Orlicí

Hrabáčková Pavla (2.A)                 373. místo, 9. v okrese Ústí nad Orlicí

Toncrová Kateřina (1.A)                496. místo, 10. v okrese Ústí nad OrlicíVýsledky didaktických maturitních testů

přidáno: 8. 6. 2020 23:18, autor: Dagmar Flídrová   [ aktualizováno 8. 6. 2020 23:20 ]

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy zveřejnilo na portálu maturitní zkoušky,  jak celkově dopadly letošní didaktické maturitní testy.


A jak dopadly maturitní didaktické testy na naší škole? Výborně :-) Všichni naši maturanti v testech uspěli a tento týden završují svá studia na naší škole zkouškou ústní. Držíme palce!

Fyzikální olympiáda v koronavirové době

přidáno: 2. 6. 2020 13:22, autor: Naděžda Vlčková

V koronavirové době Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky soutěže ukončilo.


Ústřední komise FO, všichni předsedové krajských komisí posílali své nápady a to vše s cílem letošní ročník FO alespoň

v nějaké zjednodušené podobě zachránit.  

Nakonec krajská kola FO proběhla 27. 5. 2020 online formou  a byla postavena na vzájemné důvěře a duchu fair play,

což žáci potvrdili čestným prohlášením.


Nejprve však bylo třeba dokončit domácí kolo, termín odevzdání vyřešených úloh byl posunut asi o 14 dní (24. 4. 2020). Veškeré konzultace učitel-žák probíhaly online. Řešení bylo třeba naskenovat příp. ofotit, opravit a poslat krajské komisi,

která rozhodla o dalším postupu.


Naší školu v krajském kole FO reprezentoval žák septimy Filip Gregora, který se ve své kategorii umístil na pěkném děleném třetím místě.

DĚKUJEME A BLAHOPŘEJEME.


Co říci na závěr?

Po zrušení soutěže ministerstvem se věcné ceny neudělovaly, každý ze soutěžících obdrží diplom jako vzpomínku na fyzikální olympiádu v době koronavirové.

Ohlédnutí za maturitními plesy

přidáno: 28. 5. 2020 12:26, autor: Jan Střecha   [ aktualizováno 28. 5. 2020 12:34 ]
Teď, když maturanti už konečně vědí, kdy na ně dojde (doufejme, že maturity opravdu začnou podle předělaného plánu) je možno zavzpomínat ještě na plesy. Oba - 4. ročníku i oktávy - byly nádherné a v obou případech dodalo čisté prostředí nového  Lartu ještě jakýsi krásný dojem navíc, aspoň to tak mnozí cítili. A nebyli by to studenti, kdyby tyhle dvě noci neprožili až do rána!

Děkujeme všem sponzorům za podporu plesu a děkujeme  pracovníkům Kulturního centra Lanškroun za mimořádnou vstřícnost při přípravách i při vlastním průběhu akcí. Velké díky patří také Městu Lanškroun za finanční příspěvek na nájemné.

Tato poděkování jsme jsme již slovy přednesli na obou plesech a nyní je uvádíme i v písemné podobě, neboť dobré účty dělají dobré přátele.

Vzhůru k maturitám!

Zástupci obou maturitních tříd


LVK Říčky 5.A + 1.

přidáno: 18. 3. 2020 1:50, autor: Zdeněk Duffek

V úvodním únorovém týdnu vyrazila početná skupina lanškrounských prváků a kvintánů na lyžařský kurz do Říček. Zkouškou bylo nejen nevyzpytatelné počasí, ale také nové ubytovaní na chatě Ski klubu. I přes velký počet zúčastněných (z obou tříd jeli skoro všichni), proběhla celá akce v relativním klidu a především bez závažnějších zdravotních problémů.

Zde je příspěvek jedné z účastnic:

V neděli 2.2.2020 začal kvintě a prvnímu ročníku lyžařský výcvik. Přesunuli se autobusem na chatu do Říček a zde trávili svůj čas až do pátku. Jako doprovod jeli učitelé pan Šťovíček, pan Duffek, paní Stasiowská a paní Gondová. V pondělí jim počasí moc nepřálo. Celé dopoledne propršelo, takže se na svah dostali až v odpoledních hodinách. Na svahu byli žáci rozděleni do čtyř skupin. Tři lyžařské, dle zkušeností a dovedností, a jedna snowboarďácká. Večer se shromáždili a bylo zaučování o lyžařské “výzbroji”. Druhý den již počasí bylo vlídnější. Nepadal jen déšť, ale přidal se i sníh, který odpoledne popadával sám. Po celodenním lyžování byli lidi docela vyčerpaní, ale přesto se večer sešli a bylo celkové poučením o mazání a běžkařské “výzbroji”. Ve středu až bylo všude kolem sněhu, že si mohli dovolit vyrazit na běžky. Po několika změnách v plánu, po několika pádech a asi hodině a půl času stráveného na běžkách se vrátili do tepla místní restaurace, kde na ně čekal teplý čaj s lidmi, kteří si vymáchali nechtěně zadek v potoce. Návrat na chatu už byl za podpory sluníčka a proto se rozhodli odpoledne vyrazit do místní restauračky. Večer už proběhl v duchu her a odpočinku. Poslední den byl opět na lyžích, nebo snowboardu a velkém svahu. Páteční ráno je přivítalo pod mrakem, ale přesto zůstali věrni lyžařskému duchu a vypravili se na svah. Po obědě se nasáčkovali do autobusu a vyrazili směr Lanškroun. Lyžařský výcvik si užili i když počasí a energie nebyly vždy pozitivní.


M. Hejná, 1. ročník


LVK 2.A

přidáno: 15. 3. 2020 11:45, autor: Kateřina Gondová

Hned na začátku ledna proběhl lyžařský kurz sekundy na Dolní Moravě. Počasí nám přálo i nepřálo. Sněhu bylo málo, ale vleky jezdily i sluníčko zasvítilo. Z těchto mizerných podmínek, které nám připravila letošní zima, jsme se snažili vytřískat maximum a snad se nám to i podařilo.

Biologická olympiáda

přidáno: 18. 2. 2020 23:46, autor: Jan Růžička   [ aktualizováno 18. 2. 2020 23:51 ]

V prosinci (4. 12. 2019) a lednu (28. 1. 2020) se tradičně na naší škole konají školní kola Biologické olympiády. V prosinci proběhla školní kola kategorie D (prima a sekunda) a C (tercie a kvarta), v lednu středoškolské kategorie A (3. a 4. ročníky) a B (1. a 2. ročníky). Originální témata: "Nepřátel se nelekejte, na množství nehleďte" pro kategorii A a B a "Těžký život ve vodě", přinesla soutěžícím zajímavé úlohy zejména v praktické úloze. Kromě ní se soutěží i v testu teoretických znalostí a v poznávání rostlin a živočichů. Soutěžící, kteří získají více než 60 % z maxima možných bodů, jsou úspěšnými řešiteli. Výsledky uvádíme níže a děkujeme všem, kteří se do školního klání zapojili a postupujícím přejeme hodně úspěchu v okresním, resp. krajském kole.

www.biologickaolympiada.cz

Kabinet biologie

Návštěva z Evropského parlamentu

přidáno: 15. 2. 2020 2:39, autor: Petr Mareš

Gymnázium v Lanškrouně se může pochlubit mnoha svými významnými absolventy, a to nejen v oblasti vědy a výzkumu, ale také na poli kulturně politickém. Jedním z těch, kdo dělají své alma mater dobré jméno ve sféře věcí veřejných, je i pan Marcel Kolaja. Vystudovaný informatik a spoluzakladatel České pirátské strany byl zvolen do Evropského parlamentu a v aktuálním funkčním období je rovněž jeho místopředsedou.

Jednou z věcí, kterou mají europoslanci v popisu práce (vždy jeden týden v měsíci), je osvětová činnost vykonávaná v tom státě, ve kterém byli zvoleni. Proto také zavítal pan M. Kolaja na konci minulého roku na svoji bývalou školu, aby seznámil zájemce z řad studentů s fungováním Evropského parlamentu. Řeč tak byla o historii ES a EU, o složení, politických frakcích a legislativním procesu v EP, ale také o brexitu či nedostatcích evropské integrace. Dvě zhruba dvouhodinové besedy proběhly ve velmi přátelském duchu a pohodové atmosféře.


1-10 of 645