Články


Zpívání u stromečku

přidáno: 29. 12. 2018 1:04, autor: Tomáš Krisl

Vánoční prázdniny jsou konečně tady a žáci všech škol jsou samozřejmě šťastní - dárky, cukroví a samozřejmě volno.
Ještě před opuštěním našeho gymnázia a vklouznutím do domácí pohody se ale konalo tradiční zpívání u stromečku.
Každá třída si nachystala krátké vystoupení (a nemuselo se vždy jednat o zpěv), kterým se s ostatními rozloučila.
Krátké ukázky z vystoupení můžete shlédnout na videu.Biologická olympiáda - školní kolo C a D

přidáno: 21. 12. 2018 2:50, autor: Jan Růžička

V předvánočním období uspořádali učitelé biologie školní kolo Biologické olympiády kategorie C (tercie a kvarta) a D (prima a sekunda). Soutěžící plnili úkoly testu, praktického úkolu, poznávání rostlin a živočichů. Maximum bodů, které bylo možné získat, bylo 100. Ti, kteří obdrželi alespoň 60 bodů, byli úspěšní řešitelé.

Do okresního kola postupují první tři umístění v každé kategorii. Předtím ale ještě musí zpracovat vstupní úkol, který je povinnou součástí okresního kola. Děkujeme žákům za účast a postupujícím přejeme úspěchy v okrese.

Kategorie D - 9 žáků
1. místo    Lucie Šuláková (sekunda)        62,5 bodu
2. místo    Šárka Bisová (prima)               55,5 bodu
3. místo    Pavla Hrabáčková (prima)        52,5 bodu

Kategorie C - 7 žáků
1. místo    Michaela Glabazňová (kvarta)    66,5 bodu
2. místo    Zdeňka Hejkrlíková (tercie)        66,5 bodu (při rovnosti bodů rozhoduje vyšší počet bodů z testu)
3. místo    Anežka Macanová (kvarta)        65 bodů

Učitelé biologie

 

Výsledky anglické konverzační soutěže

přidáno: 18. 12. 2018 2:11, autor: Marta Jirásková   [ aktualizováno 18. 12. 2018 2:27 ]

Minulý týden proběhla na naší škole konverzační soutěž v anglickém jazyce.V kategorii nejmladších studentů skončila na 1.místě Petra Šilarová(2A), na 2. místě Agáta Křivohlávková(2A) a na 3. místě Adam Kudláček (1A).V kategorii studentů tercie a kvarty vybojoval 1. místo Vojtěch Velebný(4A), 2. místo Anděla Bednářová (4A) a na třetím místě skončila Lucie Flídrová (3A). Nejstarší kategorie se zúčastnilo 13. studentů. Na 1. místě Jan Kuttich(6A), na 2. místě Barbora Dušková(6A) a na 3. místě Vojtěch Marek (3.r.). Všem studentům děkujeme za účast a přejeme vítězům hodně štěstí v okresním kole v Ústí nad Orlicí a všem krásné Vánoce a hodně štěstí a zdraví v novém roce.

2. A V PEVNOSTI POZNÁNÍ

přidáno: 16. 12. 2018 7:16, autor: Dana Moravcová

 V úterý 4.12. se třída sekunda vypravila na exkurzi do Olomouce.

  V 7:30 jsme se sešli na vlakovém nádraží v Lanškrouně a v 7:39 jsme odjížděli směrem Česká Třebová. Zde jsme měli jen čtyři minuty na přestup, ale jelikož jsme jeli se společností České dráhy, vlak jsme s klidem stihli. Do Olomouce jsme přijeli v 8:50 a hned po příjezdu jsme se vydali pěšky do Pevnosti poznání. Cestou se všichni samozřejmě kochali vánoční výzdobou města.

  Po příchodu do Pevnosti poznání šly paní učitelky (D. Moravcová a N. Vlčková) koupit vstupenky, které nám následně rozdaly, abychom se mohli dostat dovnitř do jednotlivých pater. 

  První zastávkou byla expozice Dějiny, jak je neznáte, kde jsme se dozvěděli něco o historii Olomouce, vyzkoušeli si hromadu logických her nebo si oblékli historickou uniformu vojáka.

  Druhá expozice - Živá voda - byla spíše přírodní, takže si zde biologičtí maniaci užili své. Bylo zde hodně věcí na vyzkoušení,  třeba zmenšený koloběh vody za každého počasí, obří škeble, do kterých jsme si mohli vlézt, hýbající se maketa žábronožky, které se většina bála, mikroskopování různých předmětů, ale největší úspěch měla průchodná maketa kanalizace.

  Předposlední zastávka byla v expozici nazvané Světlo a tma s projekcí v digitálním planetáriu. Jako v minulé expozici zde bylo hodně,ne-li víc věcí na vyzkoušení. Hned z kraje na nás čekal stroj, jenž pomocí naší síly produkoval elektrický proud a rozsvěcel různé druhy žárovek. Dále jsme si mohli vyzkoušet různé měnění odstínů a jasu světla, zahrát si na harfu beze strun, pohrát si s laserovým světlem a jeho chováním ve vodě nebo si zkusit, kolik bychom vážili na jiných planetách. V digitálním planetáriu nám pustili film o planetách.

  Poslední expozice se jménem Rozum v hrsti byla podle mého názoru nejlepší. Bylo zde hodně věcí na vyzkoušení. Hlavní atrakcí nejspíš byla osmi- metrová maketa lidského mozku a maketa lidského oka. Dále zde byly třeba 3D piškvorky, kuličková dráha ve velkém měřítku, kladky, kladkostroje, páka a mnoho dalšího.

  Po skončení prohlídky zbyl čas na svačinu a po svačině se hlasovalo, zda se půjdeme podívat do města na vánoční trhy a potom do Šantovky. Nakonec jsme šli rovnou do Šantovky, kde jsme měli asi hodinu a půl rozchod, ve kterém si mohli nakoupit dárky a něco dobrého.

   Cestou zpět na vlakové nádraží jsme šli tak rychle, že jsme na nádraží čekali asi třicet minut. V České Třebové jsme měli zase čtyři minuty na přestup, ale vše jsme stihli a do Lanškrouna jsme dojeli v 16:35. Výlet se nám všem moc líbil.

                                                                                                                                            Jakub Knápek, 2.A


Kvinta na exkurzi v Brně

přidáno: 15. 12. 2018 7:27, autor: Alice Adamcová

    V pondělí 10. prosince 2018 se naše třída sešla brzy ráno v Lanškrouně na vlakovém nádraží a byla plně připravena na exkurzi do science centra Vida, vánoční trhy a laser game.
    Když jsme dorazili do science centra Vida, nestačili jsme se divit, co všechno si můžeme prohlédnout a hlavně zkusit! Vyzkušeli jsme si skoro vše - od zemětřesení až po moderování zpráv. Vida je opravdu velká, takže jsme nestihli všechno, ale jinak jsme si to opravdu užili.
    V poledne jsme měli rozchod na náměstí Svobody, abychom se někde najedli a prošli si vánoční trhy.
    Pak už jsme vyrazili na laser game, na kterou jsme se všichni opravdu těšili. Rozdělili jsme si arény a týmy. Poté už se jen ozývaly výstřely laserových zbraní a hudba. Po třech hrách už jsme ale museli jít, abychom se včas dostali na vlak domů.
    I cestu domů jsme si dokázali udržet dobrou náladu - převážně jsme si sdělovali dojmy z celé exkurze a prohlíželi si výsledky z laser game... Myslím, že jsme si všichni celý den užili.


Vánoční přání

přidáno: 14. 12. 2018 5:07, autor: Kateřina Gondová   [ Aktualizováno 16. 12. 2018 7:18 uživatelem Dana Moravcová ]

Tento týden jsme se zúčastnili výzvy Českého rozhlasu - Ježíškova vnoučata. Žáci kvarty vyrobili vánoční přání, která budou přidána k dárkům, které si přes projekt Ježíškova vnoučata vybrali senioři z Domovů důchodců po celé České republice. Do této výzvy se zapojilo mnoho škol a tento projekt si zaslouží obdiv. Přání našich žáků udělají lidem v Domovech obrovskou radost.
Krásný advent nám všem!

Výsledky německé konverzační soutěže

přidáno: 7. 12. 2018 7:57, autor: Lucie Kubíčková

V pondělí 3. prosince proběhlo školní kolo konverzační soutěže v německém jazyce. Celkově se ve dvou kategoriích utkalo 22 žáků. Konkurence byla silná, šprechtení všem šlo na jedničku, rozhodující slovo proto převzal úvodní poslechový test, který u některých soutěžích dost zamíchal kartami. A jak to tedy nakonec dopadlo?
V první kategorii pro žáky kvarty zvítězil Vojta Horák, na druhém místě se umístila Bětka Hejná, třetí místo vybojoval Dan Šulák.
Druhá kategorie pojala žáky vyššího gymnázia až po septimu/třetí ročník. Právě žáci těchto dvou tříd se nakonec podělili o příslovečná místa na bedně. Prvním byl Martin Bureš ze septimy, na druhém místě Michaela Černeková ze třetího ročníku, třetí septimán Radim Stejskal.
Soutěž je postupová, Martin s Míšou nás budou reprezentovat v okresním kole, Vojta dokonce v krajském.
Všem soutěžícím děkujeme za účast a těšíme se na viděnou při příštím ročníku.

Pomáháme charitě

přidáno: 4. 12. 2018 2:55, autor: Jan Růžička

Žáci sexty našeho gymnázia se v září a říjnu zapojili do celonárodních sbírek na podporu charitativních projektů. V úterý 18. září 2018 se 4 žáci zapojili do podzimních Srdíčkových dnů. Prodejem předmětů s logem Život dětem pomohli vybrat finanční prostředky ve výši 5.506,- Kč na projekty na pomoc dětem se závažnými onemocněními. Ve středu 17. října 2018 se pak 6 žáků podílelo na realizaci charitativní sbírky Bílá pastelka. Sbírka celkem v ČR vynesla částku 2.935.922,- Kč (v naší oblasti bylo vybráno 61.093,- Kč) a naši žáci prodejem pastelek získali pro tuto sbírku částku 8.831,- Kč. Tyto prostředky jsou použity na pomoc lidem se zrakovým postižením.

Velký dík patří všem žákům, kteří se na prodeji podíleli, a také všem, kteří si předměty koupili a sbírky podpořili. Ukazuje to, že naše společnost není tak zkažená a lhostejná k potřebám ostatních, kteří pomoc potřebují.

Měsíc filmu na školách

přidáno: 4. 12. 2018 1:26, autor: Helena Hejlová

Beseda s panem Špičákem

Dne 26. listopadu 2018 navštívil žáky čtvrtého ročníku pamětník událostí z letošních “Osmičkových výročí”. Po krátkém úvodním videu vyprávěl pan Špičák o svém mládí, o své činnosti ve skautském hnutí a o tom, jak události těchto let zasáhly Lanškroun a okolí a především jak je prožil on sám a jak působily na obyčejné lidi. Na závěr byl prostor pro dotazy, který jsme bohatě využili.

Beseda vhodně doplnila film “Jan Palach”, který jsme nedávno shlédli.Regina Opielová, 4. ročník


Baba na Václavovi

přidáno: 1. 12. 2018 12:49, autor: Jan Střecha   [ aktualizováno 1. 12. 2018 13:01 ]

Divadelní soubor lanškrounského gymnázia ŠKEBLE uspěl na kvalitně obsazené přehlídce amatérských divadelních souborů ve Václavově u Zábřeha.


Už dvanáctý ročník přehlídky O Václava z Václavova probíhal od 15. do 25. listopadu 2018 a účastnilo se jej 16 soutěžních představení. Největší divácký zájem byl tradičně soustředěn na oba víkendy, a o to více byli studenti z Lanškrouna ohromeni fantastickou diváckou účastí na svém středečním představení hry Baba (21.11.), kdy dorazilo 130 diváků! (Václavov má přitom jen něco málo přes sto obyvatel.) Mnozí diváci přijeli ze Zábřeha, z okolních obcí i ze vzdáleného Šumperka, protože prý „museli Škebli zase vidět“.

A byli určitě spokojení, protože právě díky jejich hlasování získala Škeble se svou Babou jednu ze dvou hlavních cen přehlídky -   Cenu diváků, reprezentovanou soškou  Václavíčka. Výsledky divácké ankety však byly velmi těsné, neboť inscenace Queensland a Vánoční příběh, které skončily na 2. a 3. místě,  byly rozhodně vynikající! Porota přehlídky pak přisoudila celkové prvenství další kvalitní inscenaci – zvítězila Grönholmova metoda od Divadelního souboru Jiří z města Poděbrady.

Porota také udělila několik čestných uznání a dílčích cen. Martin Bureš získal Čestné uznání za titulní roli v inscenaci Baba a celý soubor  Škeble získal Cenu za kolektivní přípravu scénického tvaru inscenace Baba. Suma sumárum – Škeble dosáhla velkého úspěchu!

Divadelníci Škeble jezdí na václavovské přehlídky už jedenáct let bez přerušení (vynechali jen první ročník) a za tu dobu získali různá ocenění, někdy taky žádné a do letošního podzimu jen jednou přehlídku vyhráli - v roce 2014 se hrou Vo tom mi nemluv (tehdy získala Škeble jak diváckého Václavíčka, tak hlavní cenu poroty - sošku Václava). Tenkrát i dnes platilo a platí, že takový výsledek vznikl nejen zásluhou týmu dané inscenace, ale i všech předchozích divadelníků, kteří z různých důvodů tak vysoko  nedosáhli, ale položili základy, na kterých mohli stavět jiní. Například kdyby neměla Škeble ve Václavově a v okolí vybudované jméno, nikdy by asi ve středu mezi dvěma divadelně nabitými víkendy nepřišlo takové množství lidí na zcela neznámou hru a jistě by se pak hercům nehrálo tak dobře jako před početným a skvělým publikem.Jménem souboru Škeble děkuji všem, kdo naši činnost sledují, podporují a jakkoli se na ní podílejí.

Sejdeme se na Galavečeru Škeble 3. května 2019 v Kulturním domě v Lanškrouně a oslavíme dvacet let od naší první premiéry. Jste všichni srdečně zváni.


Za Škebli

Jan Střecha, vedoucí souboru


(Fotografie: František Teichmann a Jindřich Špaček)1-10 of 549