Články


Den prevence

přidáno: , autor: Petr Mareš

V pátek 10. 11. 2017 proběhl seminář sebeobrany pro žáky 3. ročníku a septimy; byl to pro ně už  třetí a tedy závěrečný kurz pod vedením policejního instruktora Romana Zatloukala, odborníka na tzv. reálnou sebeobranu. Hlavním tématem byl tentokrát boj proti skupině. Po krátké přednášce - zahrnující typologii útočníků, jejich možnou taktiku a různé strategie řešení konfliktu ze strany obránce - následovalo promítání videí skutečných pouličních bitek.

Poté už se dění přeneslo do tělocvičny. Na programu byla krátká rozcvička včetně vybíhání schodů do třetího patra, opakování základních úderů a kopů a samozřejmě nácvik různých sebeobranných situací. Cvičilo se intenzivně, ve dvojicích, trojicích i čtveřicích, s lapami i bez nich.

Celodenní program byl zakončen zlatým hřebem - modelovými situacemi, ve kterých si mohl každý z účastníků vyzkoušet, jestli by se dokázal ubránit dvěma větším a silnějším agresorům.
 

Výsledky celostátní soutěže Bobřík informatiky

přidáno: , autor: Dagmar Flídrová   [ aktualizováno ]

Jubilejní desátý ročník soutěže Bobřík informatiky se uskutečnil ve dnech 6. - 15. 11. 2017. Zúčastnilo se 74 518 soutěžících z přesně 656 škol. Do soutěže jsme letos zapojili všechny žáky nižšího gymnázia a vybrané zájemce z vyššího gymnázia. Během vymezeného času řešili úlohy on-line souběžně se všemi žáky z celé republiky. 

Bobřík informatiky je soutěž zaměřená na rozvoj digitálních kompetencí a informatického myšlení žáků s otázkami zaměřenými na algoritmizaci, programování a logické myšlení. Svou obtížností odpovídá předmětovým olympiádám. Na následujícím obrázku je příklad jedné z otázek - správnou odpověď najdete na konci tohoto článku :-)

 
A jak byli naši žáci úspěšní? V kategorii kadet (tercie + kvarta) se dvěma soutěžícím podařilo dosáhnout plného počtu bodů a stát se tak (spolu se stovkou žáků ze všech škol republiky) vítězem celostátního kola! 
Bohužel kategorie benjamin (prima + sekunda) byla z organizačních důvodů letos vyňata z celostátního porovnávání a nemáme tak možnost zjistit, jak naši žáci obstáli v republikové konkurenci.

Naproti tomu pro kategorii senior je letos organizováno národní kolo garantované pořadateli tak, aby mohlo být započítáno do soutěží Excelence ministerstva školství. Vítěz školního kola kategorie senior (septima+oktáva, 3. a 4. ročník) Josef Havelka bude 1. února absolvovat národní kolo soutěže a my mu držíme palce.

PODZIMNÍ SPORTOVNÍ SOUTĚŽE

přidáno: 20. 11. 2017 8:12, autor: Markéta Stasiowská

I letošní podzim jsme úspěšně absolvovali několik sportovních soutěží.
Naši školu jsme reprezentovali v OK SŠ v softbale v Chocni, kam jsme vyslali hned dvě družstva. Přestože se s pravidly soutěžního softbalu teprve seznamujeme, obě družstva zabojovala a umístila se na krásném 2. a 3. místě.
17. října se konalo OK SŠ ve stolním tenise v Ústí nad Orlicí. Naše chlapecké družstvo ve složení A. Bako, D. Doležel a M. Dokoupil po tradičním souboji s družstvem chlapců z Gymnázia UO zvítězilo a postoupilo do KK v Chrudimi. V kraji se chlapci umístili na krásném 2. místě. Vítězství jim uniklo pouze o jediný bod.
6. listopadu jsme se zúčastnili a též jako Gymnázium Lanškroun pořádali OK ZŠ dívek a chlapců ve volejbale. Obě naše družstva celkem bez problémů obsadila vítězné příčky a postoupila do jarních krajských kol. Naši školu ve volejbale ZŠ reprezentovali: družstvo dívek - Chládková A., Gildainová N., Hósová T., Pavlasová M., Šilarová S., Kačerovská B., Klabanová M., Tulisová T., družstvo chlapců - Roubal J., Smolák B., Langer M., Srp V., Šebrle T., Joza F., Beneš R., Waclaw D. S..
20. listopadu opět naše škola uspořádala OK ve volejbale tentokrát pro dívky SŠ. Naše děvčata ve složení - Jozová T., Kulhánková N., Janků M., Kantorová M., Pavlasová P., Chrobáková K., Šebrlová N. zabojovala, ale nepodařilo se jim dívky z Gymnázia České Třebové porazit a umístily se na pěkném 2. místě.

Všem žákům, kteří reprezentují naši školu děkujeme a přejeme hodně dalších sportovních úspěchů.

Učitelé TV

Pardubické poetické setkání

přidáno: 16. 11. 2017 2:06, autor: Dagmar Flídrová

Dne 9. listopadu 2017 se pět našich studentů zúčastnilo Pardubického poetické setkání, čili soutěže mladých recitátorů a literátů. 

V kategorii recitátorů se zúčastnili: Vladimír Cink s humorným textem od I. Krause “Jak se bratr zamkl” a Simona Flugrová s poněkud ponuřejším textem “Nic víc, nic míň”. 

V kategorii literátů se od nás objevili Agáta Borková se svou povídkou “Vysněný svět”, Matyáš Grof se souborem básní “Chemie”, “Báseň2”, “Vysycháš”, “Kamínek”, “Strach”,”Aktualizace”, “Větve”, a já Regina Opielová se svou hororově laděnou prózou “Temné ticho”.

V kategorii recitátorů byl čestným uznáním oceněn Vladimír Cink a mimo to získal také zaslouženou cenu diváka.

Mezi literáty se pak umístil Matyáš Grof a to na třetím místě.

Z Pardubic jsme odjížděli šťastní (že už to máme za sebou) a s perníkem na cestu, který dostal každý účastník setkání. 

Regina Opielová 3.r

Exkurze do Akademie věd

přidáno: 16. 11. 2017 2:05, autor: Dagmar Flídrová

V úterý 7. 11. 2017 jsme ráno vyrazili vlakem do Prahy. V hlavním městě jsme navštívili Akademii věd a zde jsme se zúčastnili přednášky na téma historie laserů. Přednáška nebyla pravděpodobně určena naprostým laikům jako jsme my, tudíž jsme z ní moc nepobrali. Vzduchem pluly odborné termíny, bez jakéhokoliv vysvětlení a text zjevující se na plátně nám také mnoho smyslu nedával. Co musíme ovšem Akademii věd přiznat je fakt, že mají nádherně zdobený strop. V místnosti, kde probíhala přednáška byl bílý se zlatě zdobenými růžemi v pravidelných čtvercích, závěsy byli matně oranžovo-růžové a přednáška....moc dlouhá.

Následující pauza na oběd nám lehce zvedla náladu, ale to se od jídla dá očekávat vždycky, nebo ne?

Když jsme se nasytili, přišla zábavnější část. Úniková hra. Šlo o logické úkoly rozmístěné v rámci jedné místnosti, které jsme ve skupinách řešili a luštili tak číselný kód. Po úspěšném vyřešení všech logických hádanek jsme kódem otevřeli truhlu uprostřed místnosti a “poklad” (skládající se z kapesních baterek, joja a lipa) si rozebrali.

Z Akademie věd jsme se rozutekly po Praze, každý za svými zájmy - někdo nakupoval oblečení, někdo zašel do kavárny… a po třech hodinách jsme se sešli na vlakovém nádraží, odkud jsme spokojeni vyrazili domů.

Regina Opielová 3.r


Dějepisný seminář v Praze

přidáno: 15. 11. 2017 22:47, autor: Helena Hejlová   [ Aktualizováno 16. 11. 2017 1:59 uživatelem Dagmar Flídrová ]

V úterý 24.října 2017 jsme se s dějepisným seminářem rozhodli na vlastní oči prozkoumat krásnou architekturu pražských památek. Brzy ráno jsme nasedli do vlaku a jeli vstříc novým zážitkům. Cesta rychle utekla, ani jsme se nenadáli a už jsme byli na nádraží našeho hlavního města. 

Neotáleli jsme a vyrazili do víru velkoměsta. Před každou zajímavou a známou památkou jsme se zastavili a vždy jeden žák, který měl připravený referát, nám ostatním vyprávěl o historii a architektuře daného objektu. Tímto stylem jsme se něco dozvěděli o Karlově mostu, Karolinu, Tančícím domě, Pražském hradu, Národním divadle, Loretě, Chrámu sv. Víta,... Po vzdělávacím poledni a dlouhé procházce po Praze jsme si zasloužili pauzu a relax. Někdo navštívil KFC a akční úterní kýbl plný kuřecího nebe, někdo šel nakupovat a někdo pokračoval v poznávání Prahy..

Potom jsme se společně dopravili zase do tepla svých domovů. Celý výlet nám dělala dozor a společnost paní H.Hejlová a té můžeme být vděční, že do výuky přidala tento výlet. Protože vždy je přeci lepší a zajímavější dívat se na památku v reálu, než jen v učebnicích.


Návštěva z Třešňovce aneb "kousal jsem jen do vlastních"

přidáno: 14. 11. 2017 13:14, autor: Ivo Toncr   [ Aktualizováno 16. 11. 2017 1:09 uživatelem Dagmar Flídrová ]

Ve čtvrtek  9. 11. 2017 navštívilo 25  předškoláků a prvňáčků ze školy v Dolním Třešňovci naše gymnázium. Přišli se podívat na zvířata, která zde chováme, a také se o nich něco dozvědět. Ve třídě jsme vytvořili skupiny podle toho, o jaké zvíře se zajímáme. Děti se rozdělily do skupinek a postupně se u nás vystřídaly všechny. Ukázali jsme jim chameleona, osmáky, achatiny, agamy, strašilky, sklípkana, hada a želvy. Potom děti splnily pár jednoduchých úkolů a rozloučili jsme se.

Děti byly zvídavé, spoustu toho věděly a hlavně (jak se nám zdálo) je to bavilo - a nás taky.

 

Za 2.A napsala:  S. Pospíšilová

 


A jak jsem to viděl já:

Už jsem pochopil, že množství mně přiděleného jídla je závislé na mém chování k mým opečovávatelům. V praxi to znamená, že se sem tam nechám chytit, nechám se pohladit a dokonce se u toho tvářím, že mě to baví. Pak dostanu většinou najíst.

Ve čtvrtek dopoledne nic nenasvědčovalo tomu, že by mělo něco být jinak.

Jak hluboce jsem se mýlil…

10:05   nechal jsem se chytit (za kus žvance uděláte cokoli)

10:08   první kontakt s dětmi, které jsem nikdy neviděl … žádné jídlo

10:11    druhý kontakt … žádné jídlo (aby pochopily, čůrám na lavici)

10:14    třetí skupina … však víte

10:17    … těsně unikám smrti uhlazením … jenom seno ?!?

10:18    pokouším se kousnout jednoho z návštěvníků, ale byl rychlejší

10:19    ruka, kterou dobře znám…    …lavice se barví krví

10:35   zvoní a já dostávám zrní


Za deváťáka sepsal I.T. (ten co snědl hada)

 

 

Přírodovědný klokan 2017

přidáno: 3. 11. 2017 1:30, autor: Jan Růžička

Ve středu 11. 10. 2017 se uskutečnila soutěž Přírodovědný klokan. Na naší škole se do ní zapojili žáci tercie a kvarty (kategorie kadet) a žáci 1. ročníku, 2. ročníku, kvinty a sexty (kategorie junior).

Školní kola vyhrála v kategorii kadet Klára Olenočinová (kvarta, celkem 90 bodů), v kategorii junior Martin Bureš (kvinta, celkem 73 bodů). V celkové okresní statistice se Klára Olenočinová umístila na 2. místě a v kraji obsadila celkové 3. místo. Martin Bureš skončil v okrese na 3. místě, v kraji na místě 11.

Výsledky školního kola:
Kadet (ZŠ)
Pořadí Jméno Třída Počet bodů
1. Olenočinová Klára 4.A 90
2. Pecháčková Barbora 4.A 85
3.-5. Mačuda Ondřej 4.A 81
3.-5. Janů Radim 4.A 81
3.-5. Říha Vladimír 4.A 81
6. Hejná Alžběta 3.A 80
7. Vávra Šimon 3.A 77
8.-9. Morávek Dominik 4.A 76
8.-9. Smolák Bedřich 4.A 76
10. Velebný Vojtěch 3.A 75

Junior(SŠ)


Pořadí Jméno Třída Počet bodů
1. Bureš Martin 6.A 73
2. Hejl Karel 2. roč. 72
3. Reslerová Kateřina 6.A 70
4. Marková Sabina 2. roč. 67
5. Stejskal Radim 6.A 66
6.-7. Chrobák Adam 2. roč. 64
6.-7. Palek Martin 2. roč. 64
8.-10. Melicharová Barbora 5.A 62
8.-10. Gregora Filip 5.A 62
8.-10. Mrázek Ladislav 6.A 62Černá kupole pod gymnáziem

přidáno: 23. 10. 2017 1:42, autor: Tomáš Krisl   [ aktualizováno 23. 10. 2017 1:43 ]

Pokud byste v pátek 20. října zamířili do tělocvičny naší školy, asi byste se zarazili. V zadní části stojí černá kupole jak ze sci-fi filmu. 

Infekce? Karanténa? Mimozemšťani? 

Kdepak, to k nám opět po roce zamířilo nafukovací planetárium.

Po nafukovací fázi bylo vybaveno polštářky na sezení a mohli nastoupit diváci. Po prolezení těsných otvorem jsme se ocitli v miniaturním planetáriu. Téměř na dosah nad našimi hlavami se vznášela souhvězdí. 
Po úvodním seznámení s hvězdnou oblohou jsme se proletěli sluneční soustavou, shlédli planety a jejich měsíce a prstence. Na konci programu jsme dokonce opustili naši soustavu a podívali se až do vzdálených části vesmíru. 

Workshop s micro:bitem

přidáno: 22. 10. 2017 9:31, autor: Lucie Flídrová

Dne 18. 10. 2017 jsme se vydali na ZŠ Dobrovského, na workshop s micro:bitem. Z gymnázia nás šlo šest, čtyři žáci ze sekundy a dva z tercie. Sešli jsme se ve čtvrt na devět před ZŠ Dobrovského a vyrazili jsme. Paní učitelka Flídrová nás dovedla do učebny IVT a mohli jsme začít. 

Dopoledne jsme se učili programy, od jednodušších po složitější. Po obědě jsme pokračovali k druhé části dne, ve které jsme ve dvojicích stavěli autíčko, řízené micro:bitem. 

Dvojice s nejkrásnějším a hlavně funkčním autíčkem vyhrály krabičku na micro:bit vytisknutou na 3D tiskárně přímo na tomto workshopu. Celkem se z 13 rozdělaných sad dodělala pouze 4 auta a gymnáziu tak přibyly 2 krabičky na micro:bit.
                                                                                                                                            Lucie Flídrová (sekunda) 

1-10 of 450