Články


Divadelní představení "My sister Syria"

přidáno: 17. 4. 2018 2:13, autor: Renata Langerová   [ aktualizováno 17. 4. 2018 3:41 ]

Dne 21.3.2018 se žáci třetího ročníku a septimy vydali do Pardubic na divadelní představení v anglickém jazyce s názvem My sister Syria. Šlo o thriller inspirovaný současnou migrační krizí a terorismem prezentovaný společností TNT Theatre Britain.

Téma představení bylo aktuální a mělo za úkol přinutit diváky zamyslet se nad současným děním ve světě. K porozumění však byla nutná jistá úroveň zdatnosti v anglickém jazyce a plná soustředěnost, jelikož herci nemluvili jen anglicky ale i arabsky a divák tak musel mnohé odvodit z okolního dění.

Na závěr nutno podotknout, že šlo o originální hru, plnou nejrůznějších efektů, která divákům jistě rozšířila obzory.

Regina Opielová, 3. ročník


http://www.english-theatre.cz/my%20sister%20syria.htmlDen prevence

přidáno: 16. 4. 2018 6:57, autor: Petr Mareš

V pátek 9. března proběhl další ze Dnů prevence, jehož se tentokrát společně zúčastnili žáci prvního ročníku a kvinty. Ti se pod vedením zkušeného policejního instruktora Romana Zatloukala seznámili s právní úpravou nutné obrany a krajní nouze a poté si v tělocvičně vyzkoušeli řešení různých sebeobranných situací (např. verbálních útoků, chycení či úderů) za využití jednoduchých technik.

Kromě bouchání a kopání byla rovněž řeč o prevenci a o případném použití zbraní v sebeobraně. A protože se našel i jeden odvážný dobrovolník (JK z 5. A), měli studenti možnost zhlédnout účinky pepřového spreje na vlastní oči (respektive na oči nebohého JK).


Opět úspěšní v krajském kole soutěže Eurorebus

přidáno: 8. 4. 2018 22:43, autor: Jan Růžička

Od září 2017 plnili žáci na webu www.eurorebus.cz elektronická a korespondenční kola 23. ročníku vědomostní soutěže Eurorebus. Soutěž je zaměřena zejména na zeměpisné znalosti a dovednosti a všeobecný přehled. Díky získaným bodům dostali někteří jednotlivci a některé třídy pozvánku do krajského kola, které se uskutečnilo ve čtvrtek 5. 4. 2018 na půdě Univerzity Hradec Králové. Naše početná výprava 21 soutěžících si vedla opět velmi úspěšně. Z krajského kola postoupili do celorepublikového finále jednotlivci Jakub Gregora, Bedřich Smolák a Vladimír Říha. Reprezentovat nás bude i tým kvarty (Vladimír Říha, Matyáš Langer a Radim Janů). Všem soutěžícím gratulujeme k výsledkům a děkujeme za skvělou reprezentaci naší školy.

Fotky jsou převzaty z oficiálních stránek soutěže Eurorebus (www.eurorebus.cz).

Kategorie ZŠ01

8. místo        
Rita Smoláková (1.A)
15. místo        
sekunda (Lucie Flídrová, Eva Horáková, Nela Hrabáčková)
25. místo    
prima (Apolena Bednářová, Monika Janů, Rita Smoláková)
Kategorie ZŠ02

2. místo    
kvarta (Radim Janů, Matyáš Langer, Vladimír Říha)
3. místo
Bedřich Smolák (4.A)
4. místo
Vladimír Říha (4.A)
12. místo
Matyáš Langer (4.A)
13. místo
Michaela Gregorová (3.A)
14. místo
tercie (Eliška Kubešová, Anežka Macanová, Jakub Dajčar)
Kategorie SŠ
 
1. místo
Jakub Gregora (8.A)
6. místo
kvinta (Jan Doleček, Filip Gregora, Matěj Kupsa)
8. místo
sexta (Martin Bureš, Tereza Horáková, Adam Kolomý)
13. místo
Filip Gregora (5.A)
17. místo
Tereza Horáková (6.A)
21. místo
Adam Kolomý (6.A)


Březen, měsíc recitace

přidáno: 8. 4. 2018 11:05, autor: Lucie Purketová

Březen není jen měsícem Knihy, ale i krásného slova, neboť právě v průběhu března se odehrávají okresní, ba i krajská kola recitačních soutěží. Hned v prvním březnovém týdnu se v Pardubicích konalo krajské kolo Wolkerova Prostějova, turnaje krásného slova pro rytíře od patnácti let (horní věková hranice stanovena není). Zde nás reprezentoval Vladimír Cink z 8.A. Za svůj výkon si vydobyl účastnický diplom a meruňkový perník. (O co jiného také v Pardubicích soutěžit, že?) Jeho výkon byl velmi přesvědčivý, ale konkurence byla letos velice silná, vždyť do krajského kola bylo přihlášeno na 45 soutěžících ve 3. kategoriích.

Stejně silná konkurence přijela i 21. března do Ústní nad Orlicí na oblastní kolo Dětské scény, která je určena žákům do 15 let. Zde nás ve dvou kategoriích zastupovali Rita Smoláková z 1.A, Julie Cinková z 3.A a Josef Chládek z 4.A. Všichni předvedli velmi hezké výkony a překonali sebe sama, navíc je mohl potěšit diplom za účast a něco malého na zub. Rita Smoláková si dokonce domů odvezla i diplom a dárek za čestné uznání.

Po obou soutěžích ještě proběhl rozborový seminář, v němž se recitátoři dozvěděli, co se jim povedlo a co by mohli do příštích let natrénovat, aby byli ještě lepší.

Všem soutěžícím děkujeme a přejeme dobrou ruku při výběru textu do dalších let.

Matematický klokan

přidáno: 4. 4. 2018 5:45, autor: Blanka Šemberová

V PONDĚLÍ 19. 3. 2018 PROBĚHL NA NIŽŠÍM GYMNÁZIU MATEMATICKÝ KLOKAN S TĚMITO VÝSLEDKY:

V kategorii Benjamín soutěžilo 47 žáků a v kategorii Kadet 54 žáků. V průběhu hodiny žáci řešili 24 úloh, získat mohli až 120 bodů.

Kategorie BENJAMÍN: 
prima – Šuláková Lucie 85 bodů, Tilman Daniel 83 bodů, Nováková Elena 77 bodů
sekunda – Křivka Adam 102 bodů, Semerád Václav 96 bodů, Flídrová Lucie 94 bodů

Celkovým vítězem kategorie BENJAMÍN je Adam Křivka se 102 body.

Kategorie KADET: 
tercie – Šulák Daniel 90 bodů, Horák Vojtěch 81 bodů, Bednářová Anděla 77 bodů
kvarta – Kolomá Tina 109 bodů, Gildainová Natálie 98 bodů, Říha Vladimír 97 bodů

Celkovým vítězem kategorie KADET je Tina Kolomá se 109 body.

Jakub Gregora zvítězil v krajském kole zeměpisné olympiády

přidáno: 3. 4. 2018 1:59, autor: Jan Růžička

Ve středu 28. 3. 2018 se v Pardubicích uskutečnilo krajské kolo zeměpisné olympiády. Naši školu zastupoval v kategorii D (středoškolské ročníky) zkušený Jakub Gregora z oktávy. V konkurenci 8 soutěžících Jakub s přehledem (s náskokem více než 14 bodů od 2.) zvítězil a postoupil do celostátního kola, které se uskuteční 23. a 24. 4. 2018 v Praze. Kubovi patří velká gratulace za vynikající výsledky a reprezentaci naší školy.

Učitelé zeměpisu


Krajské kolo dějepisné olympiády v Pardubicích

přidáno: 29. 3. 2018 1:50, autor: Romana Tomešová

V úterý dne 20. 3. 2018 se uskutečnilo krajské kolo dějepisné olympiády. Soutěž s tematickým zaměřením "To byla první republika aneb Československo v letech 1918 - 1938" probíhala v DDM BETA Pardubice. Z naší školy postoupila Eliška Bůžková ze 4. A.

Ještě předtím se ale Eliška úspěšně účastnila on-line kurzu "Běh na Olymp 2018 - To byla první republika", který byl určen postupujícím řešitelům z okresního kola olympiády.

V krajském kole se naše žákyně umístila na pěkném 7. místě z celkového počtu 18 soutěžících a získala 88 bodů. Je tedy zároveň úspěšným řešitelem, protože bodové ohodnocení je vyšší, než 60 % z celkového počtu bodů.

Gratulujeme, děkujeme za reprezentaci školy a přejeme hodně dalších studijních úspěchů.

Nevšední zážitek ze skleníku a věznice

přidáno: 27. 3. 2018 2:41, autor: Ivo Toncr   [ Aktualizováno 28. 3. 2018 0:50 uživatelem Dagmar Flídrová ]

Dne 12. 2. 2018 se biologický seminář 4. ročníku a oktávy s pár dobrovolníky ze společensko-vědního semináře a mladších ročníků vydal na cestu do vesnice Hvozdečko a do Javořických jeskyní.


Naše biologická sekce se odpojila v Hvozdečku, kde už na nás čekali zaměstnanci firmy Jana Holuba zabývající se pěstováním rostlin “in vitro”. To znamená, že se rostliny rozmnožují v naprosto sterilních podmínkách ve speciálně připraveném rosolu. Po krátkém úvodu v laboratořích jsme si mohli sami vyzkoušet, jaké to je přesazovat sedmitýdenní ostružiny nebo borůvky do dalších sterilních skleniček. Tyto skleničky jsme si pak mohli odvézt i domů.

Poté jsme se přesunuli ven, kde jsme se dozvěděli, co se děje s rostlinami, které už trochu povyrostou a jak se zasazují do malinkých plastových krabiček s hlínou, aby šok přesazení pro ně nebyl tak veliký. Dále jsme prošli skleníky už s různě velikými rostlinami, například rododendrony, borůvkami, jabloněmi a nařízkovanými ořešáky. Poslední zmíněné se ještě “in vitro” nepěstují, ale jeden student se prý snaží vymyslet, jak toho dosáhnout.


Druhá skupina se z jeskyní vrátila neméně nadšená. Viděli jak stalaktity a stalagmity, tak i hejno vrápenců.


Naše cesta poté pokračovala do věznice na Mírov, kde nás ovšem nepřijali pro naše zločiny, ale pro náš zájem podívat se na život ve věznici. Zřízenci nám udělali krátkou přednášku a provedli nás po hradbách Mírova. Všude byla nezbytná vysoká ostraha, někteří z nás  možná ještě nikdy neviděli tolik nabitých samopalů pohromadě.


Plní dojmů jsme se vrátili do Lanškrouna o dvě hodiny později, ale s tím se musí na takových akcích počítat.  

Za celou exkurzi Kamila Tahalová 4. ročník  Náboj 2018

přidáno: 26. 3. 2018 4:27, autor: Naděžda Vlčková   [ Aktualizováno 28. 3. 2018 0:49 uživatelem Dagmar Flídrová ]

Již od roku 1998 se pořádá soutěž Náboj - soutěž pětičlenných družstev v matematice. První ročníky proběhly v Bratislavě, od roku 2005 (od tohoto roku se pravidelně účastníme) se přidala Praha a v současné době běží soutěž v těchto městech: Białystok, Bratislava, Budapest, Constanta, Edinburgh, Gdańsk, Košice, Kraków, Linz, Opava, Passau, Praha, Veszprém, Warszawa, Wrocław.

V letošním roce jsme byli velmi úspěšní. Ze 139 týmů seniorské kategorie ČR naše družstvo obsadilo krásné 17. místo.

Složení družstva: Jakub Gregora (8. A), Filip Dvořák (8. A), Martin Bureš (6. A), Filip Gregora (5. A), Matěj Kupsa (5. A)

Naši žáci už se těší na příští ročník. Za reprezentaci školy děkujeme.


                     


Škeble a Praškeble na postupových divadelních přehlídkách

přidáno: 20. 3. 2018 0:33, autor: Web Admin   [ aktualizováno 20. 3. 2018 0:34 ]

Nejprve to byla Orlická maska v Ústí nad Orlicí - krajská postupová přehlídka amatérského činoherního a hudebního divadla. Náš školní divadelní soubor Škeble zde v sobotu 10. 3. 2018 zahrál na Malé scéně svou současnou autorskou inscenaci Klobouky a po soustředěném výkonu všech herců získal následující ocenění:

Lektorský sbor udělil čestné uznání Lucii Kučerové za herecký výkon v roli učitelky Pavláskové, čestné uznání hereckému kolektivu divadelního souboru Škeble Gymnázia Lanškroun a cenu Janu Střechovi za dlouhodobou systematickou péči o tvůrčí rozvoj DS Škeble Lanškroun.


Následovala přehlídka JID 18.0 v Jihlavě – regionální postupová přehlídka studentského divadla. Té se pro změnu zúčastnila Praškeble – soubor bývalých studentů Gymnázia Lanškroun. Ti v pátek 16. 3. 2018 zahráli v jihlavském divadle Diod Sklenici (dramatizaci povídky R. Bradburyho The Jar) a byli také úspěšní:

Cenu poroty získal Jan Scheuer za roli Františka a inscenace Sklenice pak získala doporučení k postupu do Šrámkova Písku, celostátní přehlídky neprofesionálních divadelních souborů, jejichž inscenace se vyčleňují z tradičního proudu divadla, používají osobité a experimentální tvůrčí postupy nebo se pohybují na pomezí divadla a dalších uměleckých druhů. Šrámkův Písek se koná na konci května, ale na to, zda bude Sklenice opravdu zařazena do programu, si budeme muset počkat do konce dubna. Třeba nás pozvou.
foto: Míša + Míša  Kružíci

Obě přehlídky proběhly ve skvělé atmosféře a jejich organizátoři odvedli vynikající práci. Více o obou akcích na https://www.msuo.cz/-/orlicka-maska-2018 a http://jid.slunceweb.cz/jid2018/program. Více o obou inscenacích na www.skeble-lanskroun.cz.


Za oba soubory

Jan Střecha

1-10 of 494