Články


Vánoční vystoupení

přidáno: 6. 1. 2020 4:37, autor: Tomáš Krisl

Vánoční prázdniny jsou konečně tady a žáci všech škol jsou samozřejmě šťastní - dárky, cukroví a samozřejmě volno.
Ještě před opuštěním našeho gymnázia a vklouznutím do domácí pohody se ale konalo tradiční zpívání u stromečku.
Každá třída si nachystala krátké vystoupení (a nemuselo se vždy jednat o zpěv), kterým se s ostatními rozloučila.
Krátké ukázky z vystoupení můžete shlédnout na videu.


Exkurze 1. ročníku

přidáno: 3. 1. 2020 8:53, autor: Renata Bočková

U příležitosti 30. výročí sametové revoluce se první ročník vydal 27. listopadu 2019 na exkurzi do Muzea komunismu v Praze. Na ploše téměř 1500 m2 se zde nachází velké množství exponátů, které navozují autentickou atmosféru období 1948-1989 z různých hledisek. Ukazují každodenní život, politiku, sport, ekonomiku, vzdělání, umění, mediální propagandu, armádu, policii, cenzuru, soudní a jiné donucovací instituce. K expozici patří zajímavě zpracované instalace, díky nimž lze prohlédnout školní třídu, dětský pokoj či místnost, kde se odehrávaly výslechy. Účastníci exkurze při prohlídce vyplňovali pracovní listy, kontrola správných odpovědí pak byla provedena na nejbližší hodině dějepisu.  

Zápas století

přidáno: 19. 12. 2019 14:23, autor: Dan William Skala

Dne 19.12.2019 se uskutečnila dlouho připravovaná událost, na kterou všichni čekali. "Zápas století". 
Už po loňském zápase, který proběhl v rámci naší školy jsme si s panem Šťovíčkem říkali, že by to chtělo znovu a ještě lépe. A proto jsme v septimě dali hlavy dohromady a prakticky od začátku školního roku jsme s panem Šťovíčkem začali vymýšlet samotný zápas. To se týkalo nejen samotné hry, ale i doprovodného programu, reklamních plakátů (ty jste jistě nepřehlédli), vytvoření události na FB, domluvy s panem Černým na hale, video a foto dokumentaci, zajištění komentátora, zajištění občerstvení, domluvy s učiteli a paní ředitelkou a spousty dalších věcí. 
Museli jsme také vytvořit soupisku, která musela být vyrovnaná. Proto jsme zvolili rozdělení do "třech pětek" podle hokejových schopností hráče. První lajnu tedy tvořili hokejisté, další dvě lajny tvořili hráči-amatéři. 
Nicméně po tom, co jsme zvládli všechno naplánovat, museli jsme to také v den D zrealizovat. A to se povedlo na výbornou! 
Hra proběhla bez zranění a spravedlivě, hráče i diváky zápas bavil a žádná velká organizační komplikace nenastala. Proto bych chtěl poděkovat především paní ředitelce za to, že nám vůbec povolila tuto akci zrealizovat a panu učiteli Šťovíčkovi, protože ten nás celou dobu držel a bez něj by tahle akce nikdy nevznikla a ani by nedopadla tak dobře, jak dopadla. A v neposlední řadě našim klukům ze septimy, kteří se podíleli na organizaci, Googlovi, který hrál na piáno, panu Černému za umožnění hry a pískání, paní Stasiowské a holkám z oktávy za vystoupení a spoustě dalším. Myslím, že jsme odvedli dobrou práci a nakonec nám to vyšlo. Díky. 
Za septimu a organizátory zápasu,
Dan
Zde je fotogalerie: Zápas století


Slavnostní otevření učebny fyziky

přidáno: 17. 12. 2019 4:54, autor: Jan Růžička

V úterý 17. prosince 2019 byla slavnostně otevřena zrekonstruovaná učebna a kabinet fyziky. Pásku přestřihl starosta města Radim Vetchý a ředitelka gymnázia Věra Šverclová. Aktu se zúčastnili i zástupci firem, kteří jsou sdruženi ve Společenství firem Lanškrounska a podporují vybavení škol. Rekonstrukci financovalo Město Lanškroun a vybavení Pardubický kraj. Děkujeme.


Advent v Linci

přidáno: 12. 12. 2019 6:52, autor: Dan William Skala   [ aktualizováno 16. 12. 2019 3:23 ]

Dne 11.12.2019 se část žáků našeho gymnázia vydala do Lince. Sraz byl už v 5 ráno a po několika hodinách na cestě a spánku v autobuse jsme se odebrali na prohlídku města. Ta končila na známém adventním trhu. 
O půl páté odpoledne jsme se shromáždili u autobusu a kolem jedenácté večerní jsme dorazili zpět do Lanškrouna.
Zde je galerie: Linz
  
  


Staň se diplomatem

přidáno: 10. 12. 2019 2:39, autor: Barbora Pebruanto Šťastná

V pátek 6.12 se několik žáků kvarty a tercie zúčastnilo akce Staň se diplomatem. Odjezd byl v sedm hodin ráno. Poté nás čekala cesta do Pardubického gymnázia, kde jsme se všichni sešli.
Nejdříve byl všem přidělen stát, který budou zastupovat. Poté byl vysvětlen problém, který budou diplomaté řešit. Pro rok 2019 byl vybrán konflikt v severním Mali. Žáci si nejdříve vyzkoušeli několik menších her zaměřených na tvz. soft skills. Dále nás čekal oběd v místní restauraci. Pak už před námi byl jen summit. Diplomati mezi sebou argumentovali o problémech a řešeních pro situaci v Mali. Celý summit probíhal několik hodin v kuse s menšími přestávkami, které si sami diplomati mohli odhlasovat.
Nakonec nás čekalo jen shrnutí a vyhlášení nejlepších diplomatů. Všem žákům byl udělen diplom. Do Lanškrouna jsme se vrátili kolem sedmé hodiny. 

Martin Ježek


 


Neviditelná výstava - 6.A

přidáno: 9. 12. 2019 3:18, autor: Eliška Zpěváková

V úterý 3. prosince se časně ráno sešli žáci sexty na vlakové stanici v Lanškrouně aby započali svou výpravu do Prahy. Cesta proběhla hladce a my už si to okolo desáté ranní šinuli na Novoměstskou radnici, kde probíhá expozice Neviditelná výstava.

Prohlídka má dvě části. V první jsme si mohli vyzkoušet, jak slepí hrají šachy nebo Člověče nezlob se. Také jsme se dozvěděli něco ze života Louise Brailla – autora písma pro slepé, ve kterém jsme si pomocí speciálního psacího stroje měli možnost něco napsat. Druhá část byla podstatně zajímavější. S průvodci jsme se vydali po skupinkách do velkého prostoru rozděleného na menší místnůstky, které simulovaly oblasti, ve kterých se obyčejně pohybujeme. Na tom by nic vzrušujícího nebylo, kdyby tam nebyla naprostá tma a my neviděli ani obrysy čehokoli. Museli jsme vnímat ostatními smysly, zejména hmatem. Navštívili jsme tak ulici, les i bar. Dokonce jsme dostali i prostor na otázky, takže jsme se mohli dozvědět i něco o našem průvodci. Když jsme odešli, nejprve nás zaslepilo okolní světlo, ale pak už zbyly jen dojmy ze tmy.

Po výstavě jsme dostali rozchod. Měli jsme možnost si projít vánoční trhy na Václavském náměstí, většina z nás stejně ale zamířila do Palladia na nákupy a jídlo. Okolo půl šesté jsme se vylodili v Lanškrouně a nezbylo nic jiného než se rozutéct domů.

Děkujeme paní Šemberové a paní Stasiowské, že na nás celý den dohlížely a těšíme se na další exkurzi.

Za sextu 

Eliška Zpěváková
O Václava z Václavova - největší a nejdelší divadelní přehlídka v ČR

přidáno: 2. 12. 2019 23:33, autor: Jan Střecha   [ aktualizováno 2. 12. 2019 23:43 ]

Lada Sitová: Lanškroun současný

Z přehlídky O Václava z Václavova 2019 si Škeble přivezla cenu poroty za inscenaci Drak a Praškeble čestné uznání za scénování problémů s moderními technologiemi v inscenaci Autíčko   Gratulujeme!
Druháci pomáhali charitě

přidáno: 2. 12. 2019 2:17, autor: Jan Růžička   [ aktualizováno 2. 12. 2019 2:19 ]

Na podzim se naše škola tradičně účastní dvou charitativních sbírek. Letos si obě vzali na starost žáci 2. ročníku. Ve středu 25. 9. 2019 se uskutečnila sbírka "Podzimní sluníčkové dny" pro těžce nemocné děti, při které žáci nabízeli upomínkové předměty (tužky, kolíčky, ...). Celkem prodejem předmětů přispěli do sbírky částkou 2542,- Kč. Ve středu 16. 10. 2019 se tři dvojice zapojily do Celonárodní sbírky Bílá pastelka, do které se zapojujeme ve spolupráci se Sjednocenou organizací nevidomých a slabozrakých ČR, oblastní odbočkou Česká Třebová. Tato sbírka je určena na podporu osob se zrakovým postižením a spočívá v prodeji bílých pastelek. Sbírka celkově vynesla 3 213 371,- Kč a naši žáci nasbírali 8627,- Kč. Všem zapojeným patří velké poděkování za ochotu pomáhat druhým.Dějepisný seminář v Praze

přidáno: 1. 12. 2019 23:38, autor: Helena Hejlová12. října 2019 se uskutečnila exkurze žáků čtvrtých ročníků, kteří navštěvují dějepisný seminář, do Prahy. Od rána byla exkurze doprovázena deštivým počasím, avšak po příjezdu do Prahy se docela vyčasilo. Začali jsme hned v budově hlavního nádraží ve Fantově kavárně. Dále jsme pokračovali pěšky k Národnímu muzeu, metrem k Pražskému hradu, k Loretě, Černínskému paláci, poté na Malostranské náměstí, Karlův most a přes Staroměstské náměstí, Karolínum a Stavovské divadlo na Můstek. I přes prvotní nepřízeň počasí se nám exkurze vydařila a vše vyšlo podle plánu.
M. Kubíček, V. Tenenková

1-10 of 632