Články


Návštěva z Evropského parlamentu

přidáno: 15. 2. 2020 2:39, autor: Petr Mareš

Gymnázium v Lanškrouně se může pochlubit mnoha svými významnými absolventy, a to nejen v oblasti vědy a výzkumu, ale také na poli kulturně politickém. Jedním z těch, kdo dělají své alma mater dobré jméno ve sféře věcí veřejných, je i pan Marcel Kolaja. Vystudovaný informatik a spoluzakladatel České pirátské strany byl zvolen do Evropského parlamentu a v aktuálním funkčním období je rovněž jeho místopředsedou.

Jednou z věcí, kterou mají europoslanci v popisu práce (vždy jeden týden v měsíci), je osvětová činnost vykonávaná v tom státě, ve kterém byli zvoleni. Proto také zavítal pan M. Kolaja na konci minulého roku na svoji bývalou školu, aby seznámil zájemce z řad studentů s fungováním Evropského parlamentu. Řeč tak byla o historii ES a EU, o složení, politických frakcích a legislativním procesu v EP, ale také o brexitu či nedostatcích evropské integrace. Dvě zhruba dvouhodinové besedy proběhly ve velmi přátelském duchu a pohodové atmosféře.


Robotiáda v Brně

přidáno: 13. 2. 2020 14:39, autor: Tomáš Krisl

V pátek 7. února se v Brně konala soutěž Robotiáda. Letos jsme se této soutěže zúčastnili se dvěma týmy v kategorii Sprint.

Naším úkolem bylo sestavit co nejrychlejší programovatelné vozidlo z Lega. Po našich předchozích zkušenostech jsme se soustředili především na to, aby vozidlo během jízdy nenarazilo do krajních mantinelů. To by totiž jeho jízda byla neplatná.

I přestože jsme se neumístili na medailových místech, všichni jsme slavili úspěch. Tým z kvarty ve složení Tomáš Beneš a Martin Ježek i tým ze sekundy složený z Lukáše Chládka a Ladislava Hejkrlíka úspěšně projel obě soutěžní jízdy až do cíle.

Okouknuli jsme také konstrukce jiných týmu a příští rok se chystáme dostat do první desítky.


Chrobáková vicemistryní Evropy

přidáno: 7. 2. 2020 0:39, autor: Petr Mareš

O víkendu 11. - 12. 1. 2020 proběhlo v Ostravě mistrovství Evropy v brazilském jiu-jitsu a grapplingu European Championship Submission Only 2019. Turnaj, který se z technických důvodů nepodařilo uskutečnit na konci minulého kalendářního roku, pořádala mezinárodní organizace bojových umění Way of Warrior. Zápasilo se na pěti tatami, první den v kimonech (gi), druhý den bez kimona (no-gi).

Po úspěšném angažmá na MČR se ME zúčastnilo i několik zástupců lanškrounského oddílu jiu-jitsu. Nejúspěšnější z nich byla studentka 4. ročníku Karolína Chrobáková, která v sobotu vybojovala bronzovou a v neděli stříbrnou medaili a získala tak právo honosit se titulem vicemistryně Evropy v grapllingu.


Bobřík informatiky – ústřední kolo kategorie Senior

přidáno: 4. 2. 2020 4:25, autor: Dagmar Flídrová   [ aktualizováno 4. 2. 2020 4:26 ]

V úterý 28. ledna 2020 proběhlo pod značkou Bebras Challenge ve 14 školách v jednotlivých krajích ústřední kolo soutěže pro kategorii Senior. 

Do soutěžního klání jsme na základě výsledků celostátního kola, které probíhalo na každé škole v listopadu, vyslali pětici našich žáků, Nelu Kubelkovou, Martina Bureše a Matouše Jedličku z oktávy a Honzu Kutticha a Filipa Gregoru ze septimy. 

V celé republice soutěžilo v ústředním kole cca 400 účastníků, v Pardubickém kraji soutěž probíhala na obchodní akademii v Chocni, kde se sešlo 24 soutěžících. Celkem 15 z nich se stalo úspěšným řešitelem, prvních pět bylo oceněno věcnými cenami a diplomem. Ceny dodal pořadatel celorepublikové soutěže, jednalo se např. o robota, gamepad a bezdrátová sluchátka.

Všech pět našich soutěžících se stalo úspěšným řešitelem a největší radost nám udělal Honza Kuttich, který si vybojoval prvenství. Gratulujeme!
Vánoční vystoupení

přidáno: 6. 1. 2020 4:37, autor: Tomáš Krisl

Vánoční prázdniny jsou konečně tady a žáci všech škol jsou samozřejmě šťastní - dárky, cukroví a samozřejmě volno.
Ještě před opuštěním našeho gymnázia a vklouznutím do domácí pohody se ale konalo tradiční zpívání u stromečku.
Každá třída si nachystala krátké vystoupení (a nemuselo se vždy jednat o zpěv), kterým se s ostatními rozloučila.
Krátké ukázky z vystoupení můžete shlédnout na videu.


Exkurze 1. ročníku

přidáno: 3. 1. 2020 8:53, autor: Renata Bočková

U příležitosti 30. výročí sametové revoluce se první ročník vydal 27. listopadu 2019 na exkurzi do Muzea komunismu v Praze. Na ploše téměř 1500 m2 se zde nachází velké množství exponátů, které navozují autentickou atmosféru období 1948-1989 z různých hledisek. Ukazují každodenní život, politiku, sport, ekonomiku, vzdělání, umění, mediální propagandu, armádu, policii, cenzuru, soudní a jiné donucovací instituce. K expozici patří zajímavě zpracované instalace, díky nimž lze prohlédnout školní třídu, dětský pokoj či místnost, kde se odehrávaly výslechy. Účastníci exkurze při prohlídce vyplňovali pracovní listy, kontrola správných odpovědí pak byla provedena na nejbližší hodině dějepisu.  

Zápas století

přidáno: 19. 12. 2019 14:23, autor: Dan William Skala

Dne 19.12.2019 se uskutečnila dlouho připravovaná událost, na kterou všichni čekali. "Zápas století". 
Už po loňském zápase, který proběhl v rámci naší školy jsme si s panem Šťovíčkem říkali, že by to chtělo znovu a ještě lépe. A proto jsme v septimě dali hlavy dohromady a prakticky od začátku školního roku jsme s panem Šťovíčkem začali vymýšlet samotný zápas. To se týkalo nejen samotné hry, ale i doprovodného programu, reklamních plakátů (ty jste jistě nepřehlédli), vytvoření události na FB, domluvy s panem Černým na hale, video a foto dokumentaci, zajištění komentátora, zajištění občerstvení, domluvy s učiteli a paní ředitelkou a spousty dalších věcí. 
Museli jsme také vytvořit soupisku, která musela být vyrovnaná. Proto jsme zvolili rozdělení do "třech pětek" podle hokejových schopností hráče. První lajnu tedy tvořili hokejisté, další dvě lajny tvořili hráči-amatéři. 
Nicméně po tom, co jsme zvládli všechno naplánovat, museli jsme to také v den D zrealizovat. A to se povedlo na výbornou! 
Hra proběhla bez zranění a spravedlivě, hráče i diváky zápas bavil a žádná velká organizační komplikace nenastala. Proto bych chtěl poděkovat především paní ředitelce za to, že nám vůbec povolila tuto akci zrealizovat a panu učiteli Šťovíčkovi, protože ten nás celou dobu držel a bez něj by tahle akce nikdy nevznikla a ani by nedopadla tak dobře, jak dopadla. A v neposlední řadě našim klukům ze septimy, kteří se podíleli na organizaci, Googlovi, který hrál na piáno, panu Černému za umožnění hry a pískání, paní Stasiowské a holkám z oktávy za vystoupení a spoustě dalším. Myslím, že jsme odvedli dobrou práci a nakonec nám to vyšlo. Díky. 
Za septimu a organizátory zápasu,
Dan
Zde je fotogalerie: Zápas století


Slavnostní otevření učebny fyziky

přidáno: 17. 12. 2019 4:54, autor: Jan Růžička

V úterý 17. prosince 2019 byla slavnostně otevřena zrekonstruovaná učebna a kabinet fyziky. Pásku přestřihl starosta města Radim Vetchý a ředitelka gymnázia Věra Šverclová. Aktu se zúčastnili i zástupci firem, kteří jsou sdruženi ve Společenství firem Lanškrounska a podporují vybavení škol. Rekonstrukci financovalo Město Lanškroun a vybavení Pardubický kraj. Děkujeme.


Advent v Linci

přidáno: 12. 12. 2019 6:52, autor: Dan William Skala   [ aktualizováno 16. 12. 2019 3:23 ]

Dne 11.12.2019 se část žáků našeho gymnázia vydala do Lince. Sraz byl už v 5 ráno a po několika hodinách na cestě a spánku v autobuse jsme se odebrali na prohlídku města. Ta končila na známém adventním trhu. 
O půl páté odpoledne jsme se shromáždili u autobusu a kolem jedenácté večerní jsme dorazili zpět do Lanškrouna.
Zde je galerie: Linz
  
  


Staň se diplomatem

přidáno: 10. 12. 2019 2:39, autor: Barbora Pebruanto Šťastná

V pátek 6.12 se několik žáků kvarty a tercie zúčastnilo akce Staň se diplomatem. Odjezd byl v sedm hodin ráno. Poté nás čekala cesta do Pardubického gymnázia, kde jsme se všichni sešli.
Nejdříve byl všem přidělen stát, který budou zastupovat. Poté byl vysvětlen problém, který budou diplomaté řešit. Pro rok 2019 byl vybrán konflikt v severním Mali. Žáci si nejdříve vyzkoušeli několik menších her zaměřených na tvz. soft skills. Dále nás čekal oběd v místní restauraci. Pak už před námi byl jen summit. Diplomati mezi sebou argumentovali o problémech a řešeních pro situaci v Mali. Celý summit probíhal několik hodin v kuse s menšími přestávkami, které si sami diplomati mohli odhlasovat.
Nakonec nás čekalo jen shrnutí a vyhlášení nejlepších diplomatů. Všem žákům byl udělen diplom. Do Lanškrouna jsme se vrátili kolem sedmé hodiny. 

Martin Ježek


 


1-10 of 636