Články


Úspěšná zeměpisná olympiáda

přidáno: , autor: Jan Růžička

Koncem ledna (23. a 25.) se uskutečnilo školní kolo zeměpisné olympiády. Olympiáda zahrnuje 2 testy - jeden s atlasem a druhý jen s vlastními znalostmi a dovednostmi. Celkem 36 žáků soutěžilo ve 4 kategoriích (A - prima, B - sekunda, C - tercie a kvarta, D - středoškoláci) a vítěz každé měl právo na postup do okresního kola. V kategorii D postoupil do okresního klání i druhý Martin Bureš.
Okresní kolo pořádá tradičně ZŠ a MŠ Libchavy a proběhlo v úterý 20. února. Našim žákům se v konkurenci vrstevníků z celého okresu velmi dařilo. Jakub Gregora (8.A) zvítězil v kategorii D a zajistil si tak postup do krajského kola 28. 3. v Pardubicích. Martin Bureš (6.A) ve stejné kategorii skončil 4. V kategorii A bral "bednu" Jakub Knápek (1.A) se 3. místem a na stejném místě skončil i Václav Semerád (2.A) v kategorii B. Bedřich Smolák (4.A) ve umístil na 14. místě v kategorii C.

Když to shrneme sportovní terminologií, byla naše výprava velmi úspěšná a posbírala jedno zlato, dva bronzy a jednu bramborovou medaili. Děkujeme reprezentantům za vynikající výsledky a Kubovi (mimochodem vítězi celorepublikového kola zeměpisné olympiády kategorie B v ročníku 2011/2012) přejeme hodně úspěchů v krajském kole.

Učitelé zeměpisu

Robotiáda

přidáno: 17. 2. 2018 4:53, autor: Tomáš Krisl

V pátek 16. února se v Brně konala tradiční robotická soutěž Robotiáda, kde mohou soutěžit roboti vyrobení z Lega. Část našeho robotického kroužku sestavila roboty na některé soutěžní disciplíny a vyrazili jsme se této soutěže zúčastnit.
Tento rok jsme si na soutěži vybrali pouze dvě disciplíny, na které jsme připravili roboty.
První vybranou disciplínou byla Freestyle, kde je možné přihlásit libovolný výtvor. Hlavní je předvést něco zajímavého, nového a úchvatného. Tato disciplína je realizována jako prohlídka, kde svého robota předvádíte zájemcům a ti pak hlasují o nejlepšího robota. Jan Dušek vyrobil Robojeřáb ovládaný senzorem rozpoznávajícím barvy. Přikládáním různých barev jste mohli naložit náklad, přemístit jej jinak a pak zase složit. 
Druhou disciplínou byla soutěž nazvaná Sprint. Zde závodila co nejrychlejší vozidla. Jedinou podmínkou bylo, aby nevyjela z úzké dráhy. Celé dopoledne se autoři našich dvou závodních vozidel - Tomáš Beneš s Jakubem Jirků a Václav Semerád s Martinem Ježkem - vesele bavili nad zkušebními pokusy soupeřů, kdy se jeden za druhým rozbíjeli o hraniční stěny závodní dráhy. Jejich vozidla si totiž při zkušebních jízdách vedla velice dobře. Možná nejezdila nejrychleji, ale téměř vždy bez problémů dojela do cíle. Ale jak to již bývá, když začaly ostré jízdy, štěstěna nás opustila a ani jedna ze závodních jízd nedopadla pro naše vozidla úspěšně. 
Ač jsme sice neodvezli žádné vítězství (v konkurenci 120 týmů by to bylo opravdu vydařené), naši konstruktéři obhlédli roboty ostatních týmů, inspirovali se a sebrali odhodlání v příštím roce vyzkoušet soutěž znovu a dokonce i v dalších disciplínách.

Fotografie a videa naleznete ve fotogalerii.


Olympiáda v anglickém jazyce

přidáno: 16. 2. 2018 1:12, autor: Dagmar Flídrová

15. února byl krásný, sluncem prozářený den, kdy se tři studenti z naší školy zúčastnili okresního kola olympiády v anglickém jazyce.

V kategorii I.B (žáci primy a sekundy) soutěžila studentka Petra Šilarová z primy. Získala krásné čtvrté místo. V kategorii II.B (žáci tercie a kvarty) soutěžil Jakub Patočka z kvarty a rovněž si vybojoval pěkné čtvrté místo. V kategorii III.A (žáci 1. až 3. ročníku všech typů středních škol) reprezentovala naši školu Kateřina Voleská z kvinty. A ač se to zdá být neuvěřitelné, i Káťa skončila na chvályhodném čtvrtém místě.

Všem zúčastněným blahopřeji a děkuji jim za krásné výkony.  Doufám, že jak na soutěži, tak i v cukrárně strávily děti příjemné chvíle.

Kamila Weiserová

Okresní kolo Festivalu vědy a techniky

přidáno: 13. 2. 2018 2:12, autor: Tomáš Krisl

V pátek 9. února se ve sportovní hale v Lanškrouně konalo okresní kolo soutěže Festival vědy a techniky pro mládež. Sešli se zde řešitelé projektů z různých oborů - technických směrů i jiných. 
Úkolem žáků bylo představit hodnotitelům i zájemcům práci, na které delší dobu pracovali samostatně nebo v týmu. Důležitým ukazatelem byl vědecký přístup k tématu, samozřejmě jeho zpracování i schopnost svou práci představit. O soutěž je očividně zájem, protože v kategorii základních škol bylo na soutěži 70 projektů a v kategorii středních škol 26 projektů.
Za naše gymnázium se soutěže účastnili žáci s pěti projekty.  
Projekt Adama Křivky s názvem Microbit Raketový systém a projekt Lukáše Nastoupila s názvem Wall-e získaly ocenění od firmy SOMA spol. s r. o.
Projekt Lucie Flídrové a Jaromíra Flídra s názvem Smart room získal ocenění firmy SCHOTT s. r. o.
Projekt Davida Pospíšila s názvem PID regulátor samobalancujícího robota získal ocenění Nadačního fondu micro:la.
Jedinou naší žákyní v kategorii středních škol byla Anežka Bambuleová s projektem Stresory a copingové strategie žáků středních škol.

Žákům blahopřejeme k jejich úspěchům a postupu do krajského kola v Pardubicích.
Firmám děkujeme za ocenění práce našich žáků.

Další fotografie naleznete ve fotogalerii a na školním facebooku.
Český rozhlas Pardubice a náš živý vstup do vysílání

přidáno: 6. 2. 2018 6:36, autor: Dagmar Flídrová

Díky úspěchu v soutěži KyberRobot jsme dostali pozvánku zúčastnit se jako hosté živého vysílání Českého rozhlasu Pardubice. A tak jsme v úterý 6. února 2018 brzy ráno vstali, abychom po osmé hodině mohli vejít do budovy rozhlasu. S panem redaktorem Jakubem Malým jsme se potkali až těsně před začátkem našeho prvního vstupu a rozhovor tak absolvovali téměř bez přípravy. Atmosféra ve vysílacím studiu byla ale moc příjemná a myslím, že i přes počáteční obavy a nervozitu jsme si to všichni moc užili.

Zvukový záznam celého vysílání je k dispozici na webu Českého rozhlasu Pardubice.
Fyzikální kaleidoskop

přidáno: 4. 2. 2018 8:10, autor: Bohdana Najmanová

V pátek 26. ledna ráno jsme se my, studenti, kteří navštěvujeme fyzikální seminář, s paní učitelkou Najmanovou sešli na vlakovém nádraží a vydali do Olomouce na Fyzikální kaleidoskop. Do Olomouce jsme dorazili okolo deváté hodiny a pak už nás čekaly přednášky na různá zajímavá témata a prohlídka laboratoří na Přírodovědecké fakultě UP. Někteří z nás navštívili přednášky o optice, termodynamice a nebo zhlédli netradiční fyzikální experimenty, jiní prošli celou fakultu a pak se zastavili v bufetu na svačinu. Domů jsme se sice vraceli unavení, ale se spoustou nových znalostí.
                                                                                                                                                      Tereza Felcmanová

Liberecký KyberRobot

přidáno: 25. 1. 2018 2:42, autor: Web Admin

Letos poprvé jsme vyslali dva soutěžící do Liberce na tamní tradiční soutěž robotických konstrukcí pro žáky základních a středních škol, organizovanou na půdě Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií Technické univerzity v Liberci. Naši žáci měli připravené konstrukce využívající počítače micro:bit, které naší škole věnovalo Společenství firem Lanškrounska - to nám také zajistilo cestu, takže jsme po pohodlné a bezproblémové jízdě zastavili před devátou hodinou ráno před libereckou univerzitou a mohli se věnovat přípravám na objahobu projektů.

Samotná objahoba probíhala v aule školy před odbornou porotou a ostatními účastníky, soutěžící měli v daném časovém limitu a vymezeném prostoru předvést své roboty a vysvětlit jejich přínos pro člověka. Lucka Flídrová (sekunda) ukazovala na modelu svého pokoje systém, který umí kontrolovat, zda nezůstalo v pokoji svítit světlo, zda nejsou otevřená okna či dveře. Adam Křivka (sekunda) předvedl robotickou ruku, pomocí níž lze odpálit raketu stojící až několik desítek metrů daleko.

Naše cesta, na kterou jsme se vydali společně s týmy z Dobrovského školy, skončila úspěšně. Do Lanškrouna vezeme zvláštní ocenění poroty za projekt Chytrého pokoje. Všichni soutěžící si ale vedli výborně, odvedli skvělou práci nejen při přípravě, ale i při prezentaci před odbornou porotou. A tak za odměnu mohli strávit tři hodiny ve vědeckém parku IQLandia.Noc v Benátkách aneb maturitní ples oktávy a 4. ročníku

přidáno: 24. 1. 2018 13:11, autor: Tomáš Krisl

Tak jako je pro studenty oktávy a čtvrtého ročníku maturita poslední šancí se něco nového naučit, je pro ně maturitní ples poslední šancí si v rámci středoškolského studia užít.
Lanškrounské gymnázium zase po letech uspořádalo maturitní ples, který spolu sdílely dvě třídy. Poprvé se konal v Ústí nad Orlicí a jako téma byla zvolena Noc v Benátkách.
Sami studenti se sešli v sále už v osm hodin ráno, aby naaranžovali výzdobu stolů, smotali losy na tombolu a aby vyzkoušeli velikost prostoru pro vystoupení. Postupně však dívky začaly mizet ke kadeřnicím a kosmetičkám, chlapci na oběd, a tak sál s kapacitou tisíc lidí musel čekat na své opětovné uplatnění až do večera, kdy se začal pomalu plnit.
Načančaní a vyfintění studenti v tuto dobu už nervózně přešlapovali na místě a dolaďovali narychlo poslední detaily: nasazovaly se škrabošky, šněrovaly se šaty a zastrkovaly se věčně vyčnívající pinetky.
O půl osmé začaly hlavní body programu – nejprve předtančení, pak šerpování. Poté následovalo tradiční zašlapávání šerp a přesně o půlnoci půlnoční překvapení.
Kromě studentů se o zábavu postaraly taneční skupiny Juicy a DC Dance. Mezi jednotlivými vystoupeními hrála k tanci kapela Letrando.
Večer, kterým provázel O. Pokorný, se velmi vydařil a snad se všem podobně povede i maturita.

Za oktávu a 4. ročník napsala
Jana Bočková

Některá z již dostupných videí a fotografií naleznete na školním facebooku.Otevřeli jsme dveře naší školy pro veřejnost

přidáno: 24. 1. 2018 11:31, autor: Jan Růžička   [ Aktualizováno 25. 1. 2018 0:06 uživatelem Dagmar Flídrová ]

V pondělí 22. ledna 2018 jsme uspořádali Den otevřených dveří naší školy. Ten letošní byl pojat v trochu jiném duchu a na scénáři se podíleli jak učitelé, tak žákovský parlament. V době mezi třetí a pátou hodinou odpolední se do naší školy přišli podívat zájemci o studium se svými rodiči, ale také pozvaní hosté z Rady města Lanškroun a z lanškrounských firem, které podporují technické a přírodovědné vzdělávání a věnovali naší škole například měřicí přístroje do chemické laboratoře, programovatelné microbity či 3D tiskárnu. Tu jsme dostali před Vánoci díky Společenství firem Lanškrounska a Městu Lanškroun. 

Uchazeči o studium získali informace ke studijním oborům a přijímacím zkouškám. Velmi nás těší zájem o přijímačky "Nanečisto" a doufáme, že se s většinou zájemců uvidíme na přijímacích zkouškách "naostro". Život naší školy a činnost prezentovali žáci kroužku Robotiky, v tělocvičně kroužek Jiu-Jitsu, přírodovědného kroužku v biologii a na chodbě se živými zvířaty či maturantka Martina Grobelná prezentací akcí školy z pohledu žáků. Návštěvníci mohli také zhlédnout otevřenou zkoušku divadelního souboru Škeble a vyzkoušet si pokusy v biologické a chemické laboratoři či fyzikální úkoly v učebně techniky.  "Jsem moc rád, že gymnázium okamžitě zařadilo pomůcky zakoupené z daru naší společnosti do výuky a moc se mi líbilo, jak žáci nadšeně ukazovali návštěvníkům možnosti měřicích systémů," pronesl na adresu chemických pokusů pan Křivka, zástupce našeho sponzora AVX Czech Republic, s. r. o.

K dispozici byla všechna čtyři patra naší školy, což i pro žáky znamená často bloudění labyrintem chodeb, a proto dostali u vchodu všichni příchozí nakreslený plánek, aby věděli, co na ně ve které místnosti čeká. Každý si jako upomínku na tento den mohl odnést plastové kolečko do nákupního vozíku, které se tisklo právě na darované 3D tiskárně.

Děkujeme všem účastníkům za jejich zájem. Velký dík zaslouží členové školního parlamentu a všichni žáci a pedagogové, kteří připravili zajímavý program pro naše návštěvníky.

Jan Růžička

  
 
 

Dějepisná olympiáda

přidáno: 22. 1. 2018 0:35, autor: Romana Tomešová

Jako tradičně u nás opět proběhlo školní kolo Dějepisné olympiády pro 3. a 4. ročníky osmiletých gymnázií. Tematické zaměření 47. ročníku bylo "První republika aneb Československo v letech 1918 - 1938". Maximálně bylo možno získat ve školním kole 65 bodů.

Vítězové Eliška Jirásková (4.A - 58 bodů), Eliška Bůžková (4.A - 57 bodů) a Alice Adamcová (4.A - 56 bodů) postoupili do okresního kola, které se uskutečnilo ve středu 17. 1. 2018 v DDM v Ústí nad Orlicí. Nejlépe se umístila Eliška Bůžková, která získala z celkového počtu 42 soutěžících osmé místo (76 bodů).

Blahopřejeme a děkujeme všem žákům, kteří se do soutěže zapojili.
                                                                                                                                          Romana Tomešová

1-10 of 478