Články


Škeble Lanškroun v Činoherním klubu

přidáno: 30. 9. 2020 3:13, autor: Dagmar Flídrová

Podruhé v historii se divadelnímu souboru lanškrounského gymnázia podařilo zahrát svou inscenaci na prknech pražského Činoherního klubu, po hře Vo tom mi nemluv (2015) to byl tentokráte Drak, legendární alegorie ruského dramatika Jevgenije Švarce. 

Hrát jsme ovšem měli už 15. března, prodáno bylo 150 lístků (Činoherní klub pojme cca 180 sedících diváků) a zdálo se, že vyprodáme divadlo stejně jako v roce 2015. Pět dní před vystoupením přišel koronavirový zákaz – a dál už to znáte. Jako náhradní termín byla zvolena neděle na konci září 27. 9. 2020 – to už mělo být po epidemii.

Jak víme, vyvinulo se to trochu jinak, ale naštěstí jsme se až do vystoupení v Praze vyhnuli nákazám i karanténám, takže jsme tam mohli v plné síle dorazit. A když přišlo i dobrých 70 diváků, byli jsme opravdu šťastní – vždyť dnes chodí na divadlo zhruba třetina lidí oproti dobám před nákazou. 

Kvalitu našeho vystoupení musí posoudit jiní, ale soudě podle ohlasů to herci zvládli velmi dobře. Představení mj. pochválili i překladatelka hry Lenka Benešová nebo známý publicista a komentátor Alexandr Mitrofanov.

Pro Škebli byla tato událost završením práce celé jedné divadelnické generace, a tak nezbývá, než poděkovat všem, kdo tuhle éru odpracovali, a zároveň popřát hodně sil těm, kdo je budou střídat. Studentské divadlo plyne jako řeka, a pokud nevyschne, nikdy se nezastaví.

Za divadelní soubor
Jan Střecha
Adaptační kurz 5.A + 1. ročník

přidáno: 22. 9. 2020 23:15, autor: Barbora Pebruanto Šťastná

Dne 11. září 2020 jsme se o půl deváté sešli na autobusovém nádraží a jeli jsme autobusem do Areálu zdraví v Dolní Čermné. Po uvítání jsme se dozvěděli, že tématem první části bude Pevnost Boyard a rozdělili nás do týmů. S týmy jsme chodili po stanovištích a plnili různé úkoly, například jsme řešili hlavolamy, procházeli bludištěm nebo stavěli stavby po slepu. Po dokončení této první části (s tím, že odpoledne se bude hrát část s pokladnicí) jsme šli na oběd. Bylo zapečené kuře se sýrem. Odpoledne proběhla druhá část, kde se sestavily týmy z obou tříd. Měli jsme postavit vor a převézt přes bazén co nejvíc tenisáků, aniž bychom loď nebo míčky potopili. Po ukončení soutěže jsme se konečně dostali k pokladnici a začal boj o peníze. Nakonec jsme si zahráli hru třída proti třídě. A jeli jsme domů. Adaptační kurz se nám moc líbil.

Napsala Nela Hrabáčková


Recitace v době pokoronavirové

přidáno: 3. 7. 2020 15:29, autor: Lucie Kubíčková   [ aktualizováno 3. 7. 2020 15:49 ]

V pondělí 29. června se nám naskytla poslední šance v letošním školním roce si zasoutěžit. V pardubickém Divadle 29 se konalo přeložené  krajské kolo recitační soutěže Wolkerův Prostějov.  Termíny vyšly opravdu vtipně, protože se soutěž měla původně konat v den, kdy se pro žáky uzavřely školy, ale nakonec se ji po karanténě přece jen podařilo stihnout, a sice v den před předáváním vysvědčení. Bylo důležité si počkat na rozvolnění, protože roušky by mohly ovlivnit recitátorův výkon.

Naši školu reprezentovala Alžběta Hejná z 5.A s politicky korektní verzí pohádky o Červené karkulce. Seznam soutěžících ještě na poslední chvíli prořídl, a tak se Bětce nakonec v I. kategorii postavilo jen 7 soupeřů. Konkurence však byla veliká a přednesy velmi vyrovnané. Proto si Bětka nakonec domů odvezla jen obligátní perníček a účastnický list.

Přesto na sebe může být pyšná – předvedla jeden ze svých nejlepších výkonů a porota ji pak v rozborovém semináři pochválila mimo jiné za výběr textu a komunikaci s publikem.

Budeme příští rok držet palce, aby se Bětce vedlo ještě lépe a aby byl příští termín konání „neputovní“ a v sále bylo méně dezinfekce.

Úspěchy v informatické soutěži Jáma lvová

přidáno: 23. 6. 2020 2:10, autor: Dagmar Flídrová

Jednou z mála soutěží, do které nezasáhla doba koronavirová, je tříkolová korespondenční soutěž na pomezí matematiky a informatiky Jáma lvová, kterou pro žáky druhého stupně základních škol a odpovídajících tříd víceletých gymnázií pořádá České vysoké učení technické v Praze.

V kategorii mladší (prima + sekunda) se letos pokoušelo uspět celkem 104 žáků z celé republiky, v kategorii starší (tercie + kvarta) to bylo 92 soutěžících. V obou kategoriích se v celkovém pořadí na stupních vítězů objevili naši žáci - gratulujeme k velkému úspěchu!
Biologická olympiáda 2020 - online kola

přidáno: 18. 6. 2020 3:58, autor: Jan Růžička

Letošní ročník Biologické olympiády byl přerušen situací kolem koronaviru, a proto organizátoři rozhodli o konání online kola prostřednictvím Informačního systému Masarykovy univerzity. Samotná soutěž proběhla v neděli 7. června 2020. Děkujeme všem našim soutěžícím děkujeme za účast a reprezentaci.

Kategorie A (260 soutěžících)

Skalická Marie (7.A)                       238. místo, 10. v Pardubickém kraji

Klee Matěj (7.A)                            253. místo, 12. v Pardubickém kraji

 

Kategorie B (274 soutěžících)

Ptáčková Klára (1.)                          90. místo, 7. v Pardubickém kraji

Kadžaja Diana (2.)                           155. místo, 11. v Pardubickém kraji

 

Kategorie C (529 soutěžících)

Hejkrlíková Zdeňka (4.A)              357. místo, 7. v okrese Ústí nad Orlicí

Hrabáčková Nela (4.A)                 501. místo, 9. v okrese Ústí nad Orlicí

 

Kategorie D (578 soutěžících)

Brychtová Lucie (2.A)                   229. místo, 6. v okrese Ústí nad Orlicí

Hrabáčková Pavla (2.A)                 373. místo, 9. v okrese Ústí nad Orlicí

Toncrová Kateřina (1.A)                496. místo, 10. v okrese Ústí nad OrlicíVýsledky didaktických maturitních testů

přidáno: 8. 6. 2020 23:18, autor: Dagmar Flídrová   [ aktualizováno 8. 6. 2020 23:20 ]

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy zveřejnilo na portálu maturitní zkoušky,  jak celkově dopadly letošní didaktické maturitní testy.


A jak dopadly maturitní didaktické testy na naší škole? Výborně :-) Všichni naši maturanti v testech uspěli a tento týden završují svá studia na naší škole zkouškou ústní. Držíme palce!

Fyzikální olympiáda v koronavirové době

přidáno: 2. 6. 2020 13:22, autor: Naděžda Vlčková

V koronavirové době Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky soutěže ukončilo.


Ústřední komise FO, všichni předsedové krajských komisí posílali své nápady a to vše s cílem letošní ročník FO alespoň

v nějaké zjednodušené podobě zachránit.  

Nakonec krajská kola FO proběhla 27. 5. 2020 online formou  a byla postavena na vzájemné důvěře a duchu fair play,

což žáci potvrdili čestným prohlášením.


Nejprve však bylo třeba dokončit domácí kolo, termín odevzdání vyřešených úloh byl posunut asi o 14 dní (24. 4. 2020). Veškeré konzultace učitel-žák probíhaly online. Řešení bylo třeba naskenovat příp. ofotit, opravit a poslat krajské komisi,

která rozhodla o dalším postupu.


Naší školu v krajském kole FO reprezentoval žák septimy Filip Gregora, který se ve své kategorii umístil na pěkném děleném třetím místě.

DĚKUJEME A BLAHOPŘEJEME.


Co říci na závěr?

Po zrušení soutěže ministerstvem se věcné ceny neudělovaly, každý ze soutěžících obdrží diplom jako vzpomínku na fyzikální olympiádu v době koronavirové.

Ohlédnutí za maturitními plesy

přidáno: 28. 5. 2020 12:26, autor: Jan Střecha   [ aktualizováno 28. 5. 2020 12:34 ]
Teď, když maturanti už konečně vědí, kdy na ně dojde (doufejme, že maturity opravdu začnou podle předělaného plánu) je možno zavzpomínat ještě na plesy. Oba - 4. ročníku i oktávy - byly nádherné a v obou případech dodalo čisté prostředí nového  Lartu ještě jakýsi krásný dojem navíc, aspoň to tak mnozí cítili. A nebyli by to studenti, kdyby tyhle dvě noci neprožili až do rána!

Děkujeme všem sponzorům za podporu plesu a děkujeme  pracovníkům Kulturního centra Lanškroun za mimořádnou vstřícnost při přípravách i při vlastním průběhu akcí. Velké díky patří také Městu Lanškroun za finanční příspěvek na nájemné.

Tato poděkování jsme jsme již slovy přednesli na obou plesech a nyní je uvádíme i v písemné podobě, neboť dobré účty dělají dobré přátele.

Vzhůru k maturitám!

Zástupci obou maturitních tříd


LVK Říčky 5.A + 1.

přidáno: 18. 3. 2020 1:50, autor: Zdeněk Duffek

V úvodním únorovém týdnu vyrazila početná skupina lanškrounských prváků a kvintánů na lyžařský kurz do Říček. Zkouškou bylo nejen nevyzpytatelné počasí, ale také nové ubytovaní na chatě Ski klubu. I přes velký počet zúčastněných (z obou tříd jeli skoro všichni), proběhla celá akce v relativním klidu a především bez závažnějších zdravotních problémů.

Zde je příspěvek jedné z účastnic:

V neděli 2.2.2020 začal kvintě a prvnímu ročníku lyžařský výcvik. Přesunuli se autobusem na chatu do Říček a zde trávili svůj čas až do pátku. Jako doprovod jeli učitelé pan Šťovíček, pan Duffek, paní Stasiowská a paní Gondová. V pondělí jim počasí moc nepřálo. Celé dopoledne propršelo, takže se na svah dostali až v odpoledních hodinách. Na svahu byli žáci rozděleni do čtyř skupin. Tři lyžařské, dle zkušeností a dovedností, a jedna snowboarďácká. Večer se shromáždili a bylo zaučování o lyžařské “výzbroji”. Druhý den již počasí bylo vlídnější. Nepadal jen déšť, ale přidal se i sníh, který odpoledne popadával sám. Po celodenním lyžování byli lidi docela vyčerpaní, ale přesto se večer sešli a bylo celkové poučením o mazání a běžkařské “výzbroji”. Ve středu až bylo všude kolem sněhu, že si mohli dovolit vyrazit na běžky. Po několika změnách v plánu, po několika pádech a asi hodině a půl času stráveného na běžkách se vrátili do tepla místní restaurace, kde na ně čekal teplý čaj s lidmi, kteří si vymáchali nechtěně zadek v potoce. Návrat na chatu už byl za podpory sluníčka a proto se rozhodli odpoledne vyrazit do místní restauračky. Večer už proběhl v duchu her a odpočinku. Poslední den byl opět na lyžích, nebo snowboardu a velkém svahu. Páteční ráno je přivítalo pod mrakem, ale přesto zůstali věrni lyžařskému duchu a vypravili se na svah. Po obědě se nasáčkovali do autobusu a vyrazili směr Lanškroun. Lyžařský výcvik si užili i když počasí a energie nebyly vždy pozitivní.


M. Hejná, 1. ročník


LVK 2.A

přidáno: 15. 3. 2020 11:45, autor: Kateřina Gondová

Hned na začátku ledna proběhl lyžařský kurz sekundy na Dolní Moravě. Počasí nám přálo i nepřálo. Sněhu bylo málo, ale vleky jezdily i sluníčko zasvítilo. Z těchto mizerných podmínek, které nám připravila letošní zima, jsme se snažili vytřískat maximum a snad se nám to i podařilo.

1-10 of 647