Aktuality‎ > ‎

Nová divadelní hra Škeble

přidáno: 15. 10. 2019 4:41, autor: Dagmar Flídrová

DRAK

 „Existují lidé, kteří se bojí psů, ale můj hlavní životní strach jsou lidé. Ti lidé, kteří koušou.“

Slova Jevgenije Švarce, autora hry Drak, jejíž plánovaná premiéra v době 2. světové války byla ve stalinistickém Rusku zakázána, neboť dílo bylo „tak neuvěřitelně drzé, že nikoho ani ve strašném snu nesmělo napadnout, co by to mohlo znamenat doopravdy“. (Jurij German)

 

DRAK

Proti fašismu namířená alegorická hra sovětského autora o rytíři Lancelotovi, jenž přemůže draka a osvobodí spanilou Elsu i zotročené město a trpělivě pak bojuje proti dračím choutkám, dožívajícím v hlavách netvorových sluhů a přisluhovačů, až konečně městu a jeho obyvatelům zajistí skutečnou svobodu.

Anotace k vydání hry Drak v socialistickém Československu v roce 1962 (Orbis)

 

DRAK

Město sužuje drak. Již několik století bere obyvatelům města vše, i mladé dívky. Kdysi dávno obyvatelé města s drakem bojovali, ale přemohl je. Nakonec se vzdali a přijali myšlenku, že je lepší mít vlastního draka, než kdyby přišel jiný, třeba mnohem horší, a Drakovi se podvolili. Když pak jednoho dne přijde do města hrdina, cizinec, který měšťanům nabídne, že draka zabije, zmocní se města panika. Vždyť za draka vládne pořádek a klid a každý ví, kde je jeho místo. Konec vlády draka sice znamená svobodu, ale také velké břímě odpovědnosti. (…) Co se stane poté, co bylo zlo poraženo? Jak se společnost dokáže vypořádat s nabytou svobodou, pokud celé generace žily a byly vychovávány v nesvobodě? Lze vůbec zabít draka?

Anotace překladatelské skupiny A nikdy jinak! k vydání téže hry v České republice v roce 2018 (Jonathan Livingston)
Comments