Aktuality‎ > ‎Archív aktualit‎ > ‎

Výskyt virového zánětu jater - aktualizováno

přidáno: 12. 6. 2014 1:28, autor: Dagmar Flídrová   [ aktualizováno 8. 10. 2014 1:32 ]
Srpen 2014  
Během období letních prázdnin se mezi žáky a učiteli Gymnázia Lanškroun již žádný další případ žloutenky A neobjevil. Červnový případ je tak ojedinělým výskytem, karanténní opatření byla ukončena. 

Červen 2014
Žákyně naší školy onemocněla virovou hepatitidou typu A, známou pod názvem žloutenka A. Okamžitě po zjištění nemoci byla ve škole realizována dle pokynů Krajské hygienické stanice se sídlem v Ústí nad Orlicí opatření proti šíření nemoci - dezinfekce prostor, karanténní opatření pro celý první ročník, poučení všech zaměstnanců a žáků školy a jejich zákonných zástupců. Aby nedošlo k dalším onemocněním v kolektivu, je nutné dodržovat v plném rozsahu zásady hygieny a čistoty, především řádné mytí rukou po použití WC a před každým jídlem. 

Původcem onemocnění je virus, inkubační doba se pohybuje od 15 do 50 dní. Nakažený člověk ale již před propuknutím nemoce vylučuje viry ve stolici. Vir pak vniká do těla nejčastěji ústy, a to buď znečištěnou stravou nebo špinavýma rukama. Příznaky onemocnění mohou být nevolnosti, stavy podobné chřipce, později se může přidat zažloutnutí bělma očí. Další informace o průběhu a léčbě onemocnění lze najít např. na webu http://www.virova-hepatitida.cz/hepatitida-a  nebo na webu http://nemoci.vitalion.cz/zloutenka/.

V pátek 13. června navštívila školu vedoucí protiepidemického oddělení Krajské hygienické stanice Pardubického kraje - územního pracoviště Ústí nad Orlicí MUDr. Marta Pavlová. Během půlhodinové přednášky seznámila všechny žáky a pracovníky školy se vzniklou situací, poučila je o chování - zejména důsledném dodržování hygieny. Vysvětlila také, že není žádný důvod přerušit docházku do školy a že dosud jde o ojedinělý výskyt a nikoli epidemii. Odsoudila také pokusy o kyberšikanu nemocné žákyně a apelovala na etické chování všech zúčastněných osob. Žáci poté dostali prostor na vlastní dotazy.

Paní doktorka MUDr. Marta Pavlová je také ochotna zodpovědět dotazy rodičů našich žáků. Kontakt na ni naleznete na webu Krajské hygienické stanice Pardubického kraje - územního pracoviště Ústí nad Orlicí.

Comments