Aktuality‎ > ‎Archív aktualit‎ > ‎

Škeble a její Klobouky a další představení

přidáno: 18. 10. 2017 2:28, autor: Dagmar Flídrová   [ aktualizováno 18. 11. 2017 7:07 ]
Přinášíme recenze nové hry Klobouky školního divadelního souboru Škeble, které mohou být zároveň pozvánkou na další představení:

15. listopadu 2017 19:00 - Václavov (divadelní přehlídka)
17. listopadu 2017 pozdně odpolední hodina - Lanškroun (Lathife - změna termínu vyhrazena)


Kromě Klobouků zve Škeble na další své hry:
27. října - pátek - Lucerna v Jimramově (19:00)
3. listopadu - pátek - Zakázané uvolnění a Sklenice v Sázavě (19:30)
10. listopadu - pátek - Lucerna v Damníkově (18:00)
11. listopadu - sobota - Sklenice ve Václavově (přehlídka)
18. prosince - pondělí - Klobouky v Lanškrouně na zámku pro zemědělskou školu (12:30)
20. prosince - středa -  Klobouky v Lanškrouně na zámku pro gymnázium (8:00)

František Teichmann: Předpremiéra nové hry "Klobouky" v nastudování souboru Škeble Gymnázia Lanškroun, Žichlínek 12. 10. 2017

Novou hrou sepsanou pro studentský, pardon, žákovský soubor Škeble zamířil Jan Střecha tématicky do vlastních učitelských a samozřejmě i žákovských řad. Nabil zostra a dávkami munice nešetřil, padni komu padni. Ač se může vykreslení postav i situací jevit jako příliš bizarní a málo reálné, opak je pravdou. Jako dlouholetý předseda maturitní komise na odborné škole v Litomyšli vážně vím, o čem mluvím.

Aktuální termíny jako ADHD, inkluze, dyspraxie, individuál či pedagogicko-psychologická poradna jen dokreslují smutné panoptikum současné kantorské reality, kde papír unese vše a forma dokáže přečůrat kdejaký obsah. Ale pozor, Střecha se dívá s nadhledem, shovívavostí a především humorem, který konec konců dokázal nás Čechy převést přes větší průsery, než je inkluze.

Hlavní hrdina Mgr. et Bc. Jaromír Kotěra, Ph.D., který se stal učitelem tělocviku více shodou náhod než z vlastní vůle, přijíždí z Moravské Třebové do Lanškrouna, aby předsedal maturitní komisi místního gymnázia. Stejně jako je poněkud omylem tělocvikářem, od počátku tuší, že ani v roli maturitního předsedy mu nebude o moc lépe. I zde naráží na slabé žáky, poněkud demotivované až rezignované kolegy, horlivou ředitelku a vlastní učitelské limity. Ač je hra od počátku vtipná, nelze v podtextu průběhu maturit nepocítit jistou pachuť hořkosti, se kterou se situacím sice smějeme, ale zároveň tušíme, že by to všechno mělo být jinak.

Odvážné gesto Kotěry v závěru maturit mu sice umožní nasadit si na hlavu klobouk jako symbol odvahy, ale happyend je to jen dílčí. S ostatními diváky tušíme, že i v dalších dnech to vlastně sympatický hrdina nebude mít v životě lehké.

Hra v prvním dějství nabírá dech a ve druhém je více než svižná. Od začátku do konce pódiu dominuje role Jaromíra Kotěry v podání Filipa Dvořáka. Ten se na postavu kantora hodí zcela dokonale a uvěříte mu nejen těch zhruba osmadvacet let, ale i zklamání životem a narůstající učitelskou skepsi. Jediné, co nezvládl, bylo rande s kolegyní Pavláskovou. Vzhledem k sex-appealu Lucie Kučerové mi v duchu vyklouzlo: "Ty jsi ale hňup". Jenže tak to prostě ve scénáři bylo. Vůbec je s podivem, jak věrohodně dokáží budoucí maturanti uhrát role učitelů u maturit, včetně upřímné úlevy dostavující se s každou "vypáčenou" vědomostí. Výraznou dvojroli rtuťovitých ředitelek má ve hře také Petra Pecháčková, které by nikdo nechtěl vysvětlovat pozdní příchod do třídy, natož zaspání v den maturity.

Komedie Klobouky nepřináší silné poselství, jako třeba hra "Vo tom mi nemluv", ale vtipnou aktuální komedii plnou živé muziky, která studentskému, sakra, já si snad nezvyknu, žákovskému souboru sluší.

Foto: František Teichmann

Lada Sitová: KLOBOUKY

Divadelní soubor lanškrounského gymnázia Škeble oslavil své letošní devatenácté narozeniny devatenáctou premiérou. Komedii Klobouky představil veřejnosti na dvou představeních – 12. října v Žichlínku a 13. října v lanškrounském zámeckém sále.

Novou hru napsal „na míru“ svému souboru režisér Jan Střecha, který se tentokrát inspiroval prostředím, které důvěrně zná. Příběh učitele tělesné výchovy, jak zní podtitul Klobouků, se odehrává na gymnáziu v době maturit. Zejména poučenější diváci z řad pedagogů nebo rodičů dítek školou povinných ocení zasazení příběhu do současné reality školství, kterým hýbe inkluze, řeší se žáci s dyspraxií nebo ADHD...

Hlavní roli učitele Mgr. et Bc. Jaromíra Kotěry, Ph.D. svěřil režisér Filipu Dvořákovi, dvojroli ředitelek gymnázií v Lanškrouně a Moravské Třebové Petře Pecháčkové. Celkově se na minimalisticky pojatém jevišti představí zhruba 25 herců, kteří sehrají čtyři desítky postav. Nechybí ani živá hudba, která studentskému divadlu sluší, jak jsme se v případě Škeble už několikrát přesvědčili.

Premiérové publikum se dobře bavilo a závěrečným potleskem nešetřilo. Škeble se nyní s novým představením chystá na tradiční divadelní přehlídku do Václavova. V Lanškrouně Klobouky zahraje na festivalu Lathife v druhé polovině listopadu.

Foto: Radek Lepka

Comments